Akustyczny metamateriał Nissana

Nissan
Reklama
Reklama

Redukcja poziomu hałasu emitowanego przez pojazdy samochodowe oraz podniesienie ich wydajności energetycznej to najważniejsze zalety, jakie może przynieść wdrożenie nowego materiału opracowanego przez Nissana. Wynalazek japońskiego koncernu właśnie otrzymał nagrodę magazynu Popular Science.

Technologia redukcji hałasu, czyli rozwiązanie znane jako akustyczny metamateriał, otrzymała nagrodę w kategorii Motoryzacja podczas tegorocznej edycji rozdania nagród Best of What’s New magazynu Popular Science. Nagrody przyznawane są dla produktów i technologii, które wyznaczają nowe trendy i są wyrazem ogromnego postępu w swoich kategoriach.

Reklama

Akustyczny metamateriał Nissana to nowy, lekki materiał o właściwościach wytłumiających dźwięk. Jego budowa i zasada działania są niezwykle proste: kompozyt z trójwymiarowej kratki i folii z tworzywa sztucznego kontroluje drgania powietrza, aby ograniczyć transmisję hałasu w szerokim paśmie częstotliwości (500-1200 herców), w tym dźwięku silnika i odgłosu toczenia kół po nawierzchni drogi. Większość materiałów używanych do wytłumienia tego pasma częstotliwości jest głównie wykonanych z ciężkich gumowych płyt. Opracowany przez markę Nissan akustyczny metamateriał waży czterokrotnie mniej, a zapewnia analogiczny poziom wyciszenia.

Nissan, akustyczny metamateriał

Akustyczny metamateriał będzie miał szeroką gamę zastosowań – wykorzystamy go nie tylko w luksusowych i elektrycznych modelach, ale także w samochodach, w których użycie ciężkich materiałów wytłumiających dźwięk było do tej pory ograniczone – powiedział Susumu Miura, starszy specjalista ds. inżynierii materiałowej Nissana odpowiedzialny za prace nad rozwojem akustycznego metamateriału. – Rozwój i zastosowanie tego materiału sprawi, że nasi klienci będą cieszyć się jeszcze większym komfortem i przyjemnością z jazdy.

Reklama

Obecnie trwają prace nad komercjalizacją akustycznego metamateriału – kolejnej technologii spod znaku Nissan Intelligent Mobility, rozwijanej, by podnosić wrażenia z jazdy.

Źródło: Nissan

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama