Alumetal buduje fabrykę na Węgrzech. Chce zwiększyć produkcję

Grupa Kęty
Reklama
Reklama

Alumetal zamierza zwiększyć moce wytwórcze dzięki nowemu zakładowi na Węgrzech. Firma zapowiada, że już 2015 rok ma być rekordowy dla spółki pod względem wyników.

Alumetal liczy na to, że w 2015 roku osiągnie rekordowo dobre wyniki i zapowiada poszerzeni grona odbiorców swoich odlewów aluminiowych. By sprostać rosnącym zamówieniom, spółka rozpoczęła budowę nowej fabryki na Węgrzech oraz cykl szkoleń w Polsce dla zatrudnionej tam kadry menadżerskiej oraz robotników.

Reklama

III kw. to 34 mln zysku EBITDA, prawie 28 mln zysku netto – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Szymon Adamczyk, prezes zarządu, dyrektor zarządzający Alumetalu. – To powoduje, że cały 2015 rok może rzeczywiście być rekordowy. Mimo że zaczęliśmy dość słabo, I kw. był średni, II kw. był dobry, III kw. bardzo dobry, więc ze spokojem patrzymy na rezultaty 2015 roku. Wolumeny sprzedaży też osiągają w ujęciu ostatnich 12 miesięcy poziomy praktycznie wykorzystania stu procent zdolności produkcyjnych.

Alumetal w ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedał 164 tys. ton stopów. To zaledwie o 1 tys. ton mniej niż łączna moc produkcyjna obecnie działających trzech polskich zakładów spółki. Tymczasem, jak zaznacza Szymon Adamczyk, firma chce nadal zwiększać sprzedaż.

Całym naszym rynkiem jest Europa i do tej Europy dostarczamy od samego początku, od początku naszej nowej ery Alumetalu w 2002 roku. Natomiast dla mnie ważna jest dalsza dywersyfikacja portfela odbiorców. W każdym kwartale 3–7 nowych klientów chcemy dorzucić do naszego worka i to jest ta dywersyfikacja, to jest ten nowy rynek.

Reklama

By sprostać nowym zamówieniom, Alumetal buduje na Węgrzech nawy zakład. Będzie on kosztował 120 mln zł, a 1/3 środków pochodzić ma ze wsparcia węgierskiego rządu. W październiku inwestycja przyspieszyła, bowiem spółka podpisała umowę z generalnym wykonawcą i dzięki temu 26 października budowa zakładu fizycznie się rozpoczęła.

Pracujemy zgodnie z naszym harmonogramem czasowym – mówi prezes zarządu, dyrektor zarządzający Alumetalu. – Na dzisiaj mamy już podpisane 83 proc. z założonych umów, które miały być podpisane, 83 proc. CAPEX-u już jest zakontraktowane, 17 już jest w fazie finalnej negocjacji i kontraktacji. I co też istotne, ciągle mieścimy się w naszych założeniach budżetowych, jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne, a było to 120 mln zł.

Ponieważ węgierski zakład ma rozpocząć pracę już w przyszłym roku, to Alumetal rozpoczął intensywne szkolenia kadry. W sumie zatrudnienie ma tam znaleźć ponad 150 osób, a niemal połowa z nich ma zostać przeszkolona w Polsce. W tym roku to ok. 30 osób, w następnym kolejna grupa.

Naszym celem jest, żeby w następnych miesiącach, czyli od stycznia do lutego sprowadzić do Polski około 20–30 dodatkowych i je po prostu wyszkolić – zapowiada prezes Szymon Adamczyk z Alumetalu. – Jak uruchomimy zakład w II połowie 2016 roku, to główną kadrę prowadzącą będziemy mieli wyszkoloną pod względem merytorycznym zgodnie z naszym sposobem zarządzania.

Źródło: Newseria

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama