Aluminiowe moduły ram fotowoltaicznych

Niejeden dach prywatnego domu, instytucji publicznej czy obiektu komercyjnego w Polsce już teraz zwieńczony jest panelem solarnym, który coraz częściej staje się ważnym elementem składowym energetycznej gospodarki budynku. Fotowoltaika dynamicznie się rozwija, a wraz z nią w sektorze rozwiązań dla alternatywnych źródeł energii powstaje zapotrzebowanie na innowacje. A tam, gdzie potrzebne są innowacje – pojawia się aluminium.

Alternatywne źródła energii w Polsce pracują pełną parą – Krajowy System Elektroenergetyczny 1 marca 2020 r. odnotował moc fotowoltaiki na poziomie 1596,5 MW. Jest to o 124 MW więcej niż miesiąc wcześniej i o 183,2% więcej niż w poprzednim roku. Krajowy rozwój odnawialnych źródeł energii zmierza w dobrym kierunku, dążąc do osiągnięcia zalecanego przez Unię Europejską poziomu 15% udziału produkcji energii odnawialnej w pełnym bilansie energetycznym Polski do końca 2020 r. Liczne programy wsparcia umożliwiają dofinansowanie zakupu i montaż nowych instalacji fotowoltaicznych, a to z kolei otwiera drogę ekspansywnego rozwoju ich producentom.

Ekologia nie tylko na poziomie zysku

Choć możliwość zaoszczędzenia na rachunku za prąd wciąż wydaje się kluczową motywacją do podjęcia decyzji o montażu paneli solarnych, to za tym rozwiązaniem przemawia także konieczność stosowania zasad budownictwa pasywnego, która zostanie uregulowana przepisami już w najbliższej przyszłości. Nie można też pominąć zyskującego na sile zielonego trendu w architekturze, który wyraża rosnącą troskę o najbliższe otoczenie i globalne zmiany klimatyczne, dążąc do maksymalnego ograniczenia energetyki paliwowej i emisji CO2. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, możliwość uczynienia – już przecież z założenia ekologicznych – modułów fotowoltaicznych rozwiązaniem jeszcze bardziej przyjaznym środowisku staje się bardzo atrakcyjna również z wizerunkowego punktu widzenia.

Aluminium – chwila oddechu dla środowiska

Zastosowanie aluminium w produkcji elementów konstrukcyjnych do modułów fotowoltaicznych to nie tylko korzyści technologiczne i wykonawcze. Aluminium to materiał, który sam w sobie... oszczędza energię. 

Propozycje Hydro opierają się na szacunku do środowiska naturalnego, a co za tym idzie doskonale wpisują się w trend eko. Stopy REDUXA ze śladem węglowym 4,0 kg CO2 na 1 kg wlewka aluminiowego to w chwili obecnej najmniej emisyjny surowiec dostępny na rynku. Przy średniej europejskiej wynoszącej 8,7 kg oraz średniej globalnej na poziomie 18 kg osiąga on aż 2- i 4,5-krotnie lepsze wyniki. Użycie materiałów o takich parametrach umożliwia producentom, którzy się na nie zdecydują, dążenie do zerowej emisji i redukcji śladu węglowego swoich produktów – o ekologicznych korzyściach stosowania aluminium w produkcji opowiada Maciej Krzewicki, Country Manager w Hydro Extrusion Poland.

Lekko zaistnieć w branży

Lekkość aluminium to cecha, która paradoksalnie może zaważyć na finalnych kosztach produkcji i transportu, znacznie je obniżając. Materiał zastosowany w konstrukcjach ram modułów fotowoltaicznych, a także w systemach montażowych do modułów fotowoltaicznych, dzięki technologii wyciskania profili oraz tworzeniu systemów profili wbudowanych umożliwia montaż bez konieczności spawania. W ofercie Hydro Extrusion Poland znajduje się również rodzaj ramy wymagającej jedynie niewielkiej obróbki maszynowej. Profile łączone są ze sobą bez konieczności wiercenia czy perforowania i zachowują zdolność odprowadzania wody. 

Hydro Extrusion Poland konsekwentnie buduje swoją pozycję lidera w obszarze rozwiązań dla alternatywnych źródeł energii. Aluminiowe moduły fotowoltaiczne to mocna i ciągle rozwijana propozycja w ofercie, gdzie wciąż pozostajemy otwarci na potrzeby klientów, szukając w obrębie naszych marek jak najefektywniejszych sposobów na zintegrowanie systemów z budynkami – dodaje Maciej Krzewicki.

Im lżejsze i łatwiejsze w montażu będą panele solarne – tym chętniej inwestorzy będą po nie sięgać. Im ładniej będą się prezentować, tym większy prestiż może zyskać budynek. Biorąc pod uwagę te wszystkie wymagania wobec modułów fotowoltaicznych – aluminiowe ramy wydają się być rozwiązaniem najlepszym pod słońcem.

Źródło: Hydro Extrusion Poland

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę