ArcelorMittal Poland inwestuje w piece wodorowe w krakowskiej walcowni zimnej

Piece wodorowe w krakowskiej walcowni zimnej ArcelorMittal Poland

Za 52 mln zł ArcelorMittal Poland wybuduje w krakowskiej walcowni zimnej dziewięć pieców wodorowych. Realizacja przedsięwzięcia pozwoli na podniesienie jakości produktów, ale równie ważny jest aspekt środowiskowy tej inwestycji. W procesie wyżarzania blach nie będzie już stosowany amoniak; firma znacząco ograniczy też zużycie mediów.

Wyżarzanie jest kolejnym etapem obróbki blachy po walcowaniu na zimno. W tym procesie nadaje się blachom stalowym optymalne własności plastyczne, pozwalające na ich kształtowanie przez odbiorców – m.in. producentów sprzętu AGD i firm z branży motoryzacyjnej.

Do niedawna w wyżarzalni krakowskiej walcowni zimnej pracowały piece kołpakowe. Docelowo zastąpi je dziewięć pieców wodorowych. 

Dla walcowni zimnej wymiana pieców kołpakowych oznacza większą czystość blachy, a więc i lepszą jakość produktu. Ale przedsięwzięcie przyniesie także korzyści dla środowiska – komentuje Wojciech Koszuta, dyrektor zarządzający oddziału wyrobów płaskich.

Po pierwsze, do wyżarzania nie będzie już stosowany amoniak. Do tej pory proces prowadzony był w atmosferze wodorowo-azotowej, do której wodór uzyskiwano przez rozkład amoniaku. Dzięki piecom wodorowym możliwe będzie przejście w 100% na wodór. Po drugie, czas wyżarzania skróci się o połowę, a to przełoży się na znacząco niższe zużycie mediów energetycznych. 

– Zastosowanie czystego wodoru, a także zmiany konstrukcyjne pieców i instalacji pomocniczych zagwarantują nam zmniejszenie zużycia mediów – energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Pozwoli nam to ograniczyć naszą emisję CO2 - bezpośrednią i pośrednią - o 50% – wyjaśnia Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. – Przedsięwzięcie zamierzamy zakończyć w pierwszym kwartale 2024 r. – dodaje.

Kontynuujemy inwestycje w krakowskim oddziale. Modernizujemy instalacje, dbając także o zmniejszanie wpływu naszej działalności na środowisko. Piece wodorowe będą kosztowały 52 mln zł, a na finiszu są projekty w koksowni i wytrawialni, których suma przekracza 135 mln zł. Tym samym wartość projektów, które obecnie realizujemy w Krakowie to prawie 200 mln zł – podsumowuje Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland. 

Źródło: ArcelorMittal Poland

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę