Wdrożenie Comarch BI w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym

Wdrożenie Comarch BI w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym Comarch

Wszechstronna i dokładna analiza danych stanowi centralną część procesu podejmowania decyzji, umożliwiając lepsze dobranie strategii działania. Szczególnie, jeśli dotyczy to instytucji, która jest odpowiedzialna za pieniądze większości Polaków. Bankowy Fundusz Gwarancyjny, bo o nim mowa, w ramach zwiększenia wolumenu danych do przetworzenia zdecydował o wdrożeniu bardziej elastycznego rozwiązania analitycznego. Wybór padł na Comarch Business Intelligence, a rezultaty wyraźnie potwierdziły trafność tej decyzji.

Powiązane firmy

Comarch S.A.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) jest podmiotem sieci bezpieczeństwa finansowego w Polsce, który dba o stabilność krajowego systemu finansów. Instytucja odpowiada za zabezpieczenie środków klientów, zgromadzonych na kontach bankowych oraz w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Gwarantowana jest kwota do równowartości 100 tys. euro w złotych, a wypłata środków następuje w przypadku upadłości banku lub SKOK-u. Nie dziwi więc fakt, że analiza danych należy do jednego z najważniejszych obszarów działania Funduszu.

Rzetelne i czytelne dane od ręki

Przetwarzanie danych milionów klientów oraz konieczność porównywania ich w różnych horyzontach czasowych skłoniło podmiot do rozszerzenia swoich możliwości analitycznych. Dla BFG ważne było też, by nowe rozwiązanie pozwalało na elastyczność i możliwość dostosowania do  ewentualnych zmian przepisów prawa

Ze względu na kompleksowość oferty zdecydowano się na Comarch i realizację Projektu Zaprojektowania i Wdrożenia Zintegrowanej Platformy Analitycznej (ZIPLA) klasy Business Intelligence, opartą o rozwiązania platformy Comarch BI. Projekt składa się z wielu składowych, w których realizowane są procesy: od pozyskiwania danych z systemów źródłowych po ich prezentację w formie czytelnych i przejrzystych zestawień. 

Przygotowanie odpowiednio dopasowanych modeli analitycznych pozwoliło – przy wykorzystaniu funkcjonalności narzędzi Comarch – prezentować dynamiczne wizualizacje formularzy sprawozdawczych.

Co więcej, dzięki elastyczności rozwiązania zaprojektowano przyjazne dla użytkowników środowisko, w którym za pomocą graficznego interfejsu można tworzyć i modyfikować agregaty sprawozdawcze. Definicje oraz algorytmy obliczeń (wzory) są projektowane bezpośrednio przez użytkowników. W ramach wdrożenia zbudowano również specjalny moduł, który jest odpowiedzialny za obsługę procesu wyznaczania wysokości składek na fundusze gwarancyjne oraz na fundusze przymusowej restrukturyzacji należnych od poszczególnych podmiotów.

Projekt – wymagający, ale efektywny

Dzięki wykorzystaniu funkcjonalności Comarch Business Intelligence, Fundusz w szybki i wygodny sposób może utrzymywać aktualność danych podmiotów, obsługiwać historyczne dane oraz zapewniać pełną audytowalność procesu. Inne korzyści z wdrożenia to m.in.:

  • zwiększenie możliwości monitorowania jakości danych przesyłanych przez instytucje finansowe, 
  • skrócenie czasu analizy danych, 
  • automatyzacja procesu generowania i dystrybucji raportów, 
  • ułatwienie dostępu poszczególnym jednostkom organizacyjnym w BFG do przekrojowych, ujednoliconych danych pochodzących z wielu niezależnych obszarów danych oraz źródeł,
  • raportowanie ad-hoc.

Projekt wdrożenia był wymagający. Zbudowano ponad 60 raportów i 37 wizualizacji, przygotowano 3200 wzorów formularzy i kilkanaście tysięcy agregatów. Stworzono 70 słowników, które zawierają 1200 rekordów.

Wdrożenie Comarch BI w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym zdjęcie w treści artykułu

Jednym z kluczowych czynników sukcesu okazało się nasze duże doświadczenie i zastosowanie najlepszych praktyk dla realizacji projektów Business Intelligence – mówi Michał Stadnicki, Dyrektor Business Unit Business Intelligence w Comarch. Kluczowa faza V projektu (Faza Analityczno-Wytwórcza), mimo określonego zakresu i zdefiniowanych wymagań, była realizowana w sposób zwinny, co pozwoliło na elastyczne podejście do organizacji i podziału prac, dzięki czemu krok po kroku dostarczane produkty były weryfikowane i dostosowywane do wysokich wymagań jakościowych klienta. Pozwoliło to zmaksymalizować oczekiwane korzyści biznesowe – dodaje.

Co ważne, wdrożone rozwiązanie jest w pełni skalowalne. Przy wzrastających wolumenach danych możliwe jest rozszerzanie projektu, bez konieczności zmiany architektury czy generujących koszt modyfikacji.

Wdrożenie projektu ZIPLA stworzonego wspólnie z zespołem Comarchu spowodowało, że wiele procesów zostało usprawnionych, a instytucja została wyposażona w narzędzia, dzięki którym prowadzenie rozszerzonej analizy danych oraz ogólna praca z danymi staje się dużo szybsza i bardziej efektywna – podkreśla Tomasz Olszewski, Dyrektor Departamentu Informatyki w BFG. – W jednym rozwiązaniu dostajemy dostęp do ujednoliconych i aktualnych danych, które możemy porównywać między sobą w dłuższych okresach. Wdrożenie rozwiązania opartego o Comarch BI pozwoliło również wykorzystywać te dane na potrzeby innych systemów BFG – dodaje.

Źródło: Comarch 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę