Automatyzacja toczenia i wytaczania metalu

Warunkowa automatyzacja toczenia i wytaczania metalu Sandvik Coromant

Firma Sandvik Coromant wprowadziła na rynek zintegrowaną ze sterowaniem obrabiarki wersję nagradzanego oprogramowania Silent Tools Plus. Zbiegło się to z wprowadzeniem na rynek CoroPlus Connected, czyli rozwiązania, które tworzy sprzężenie zwrotne między układami sterowania obrabiarek i czujnikami narzędzi skrawających.

System CoroPlus Connected, którego premiera miała miejsce 17 maja 2021 r., to nowy produkt łączący elementy sprzętowe i programistyczne w sposób spełniający wymogi warunkowej automatyzacji i umożliwiający zrobienie kroku w stronę pełnej automatyzacji. Rozwiązanie to umożliwia automatyczne wykonywanie czynności na podstawie danych spływających w czasie rzeczywistym.

Jak działa CoroPlus Connected?

CoroPlus Connected jest przeznaczone do użytku w połączeniu z istniejącym asortymentem trzonków wytaczaków Silent Tools Plus. Te wytaczaki z funkcją tłumienia drgań marki Sandvik Coromant wykorzystują połączenie cyfrowe do transmisji danych z wbudowanych czujników. Po zdobyciu pierwszego miejsca w konkursie na innowacyjne rozwiązanie dla produkcji podczas International Manufacturing Technology Show (IMTS) w 2018 r. Silent Tools Plus wspiera klientów, zapewniając wgląd w procesy zachodzące w strefie skrawania podczas toczenia wewnętrznego z długim wysięgiem.

Silent Tools Plus wykorzystuje połączony adapter tokarski i czujniki do monitorowania poziomu obciążenia, drgań, ugięcia, wskaźnika gładkości powierzchni, temperatury i detekcji kontaktu z materiałem podczas toczenia. Produkt został wprowadzony na rynek, aby odpowiedzieć na potrzebę przezwyciężenia „ślepoty” operatora podczas toczenia wewnętrznego. Ponieważ operator nie dysponuje wizualizacją tego procesu, bardzo trudno było dotąd zidentyfikować potencjalne problemy przed zakończeniem toczenia.

oprogramowanie obrabiarek

W branżach, w których wytacza się duże przedmioty, np. w przemyśle lotniczym i petrochemicznym, błędy mogą być przyczyną znacznych kosztów, marnotrawstwa, przestojów i opóźnień. Kierując strumień danych bezpośrednio na pulpit, Silent Tools Plus pełni funkcję „oczu” operatora, co jest szansą na wcześniejsze rozpoznanie zagrożeń, takich jak: nadmierne ugięcie, drgania lub błędy ustawienia, zanim ich eskalacja zmusi producenta do złomowania przedmiotów o znacznej wartości.

Wersja zintegrowana z obrabiarką

Dostępna od teraz wersja zintegrowana z obrabiarką, połączona z CoroPlus Connected, umożliwia wykorzystanie bezcennych danych generowanych w strefie skrawania do automatyzacji czynności obróbkowych; w ten sposób eliminuje się konieczność monitorowania całego procesu na pulpicie obrabiarki przez operatora.

Wystarczy, że korzystający z systemu operator po prostu ustawi żądane wartości graniczne obciążenia, drgań i temperatury za pośrednictwem tablicy wskaźników aplikacji lub bezpośrednio w kodzie programu sterowania CNC – wyjaśnia Thomas A Nilsson, product manager w firmie Sandvik Coromant. – Odtąd warunkowa automatyzacja będzie zapewniać ochronę procesu i inicjować reakcje zgodnie z ustawionymi ograniczeniami. Zwiększa to poziom niezawodności procesu skrawania, eliminując poprawki i złomowanie oraz umożliwiając operatorowi skupienie się na pracy tworzącej większą wartość dodaną

Wprowadzenie wersji zintegrowanej z obrabiarką to obiecująca kontynuacja Silent Tools Plus – dodaje Mattias Tjomsland, software product manager. – Narzędzie to od jakiegoś czasu służy do usprawniania procesu podejmowania decyzji dotyczących toczenia wewnętrznego, dostarczając informacji i zapewniając bezpieczeństwo operatorom, którzy bez tego nie mieliby wglądu w proces. W połączeniu z CoroPlus Connected Silent Tools Plus tworzy układ monitorowania, który po raz pierwszy może inicjować zautomatyzowane czynności naprawcze w przypadku wykrycia problemów i uchybień. Rozwiązanie to diametralnie zmieni możliwości podnoszenia jakości przedmiotu i ogólnej wydajności.

Rozwiązanie CoroPlus Connected będzie dostępne za pośrednictwem wybranych producentów obrabiarek będących partnerami Sandvik Coromant.

Źródło: Sandvik Coromant

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę