Pozytywne wyniki dotyczące bezrobocia i ofert pracy

Bezrobocie rejestrowane i oferty pracy w sierpniu 2020 r. Lotos

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy spadła, stopa bezrobocia ustabilizowała się, a liczba ofert pracy na koniec miesiąca wzrosła – to najważniejsze informacje z opublikowanych przez GUS statystyk dotyczących rynku pracy w sierpniu br.

Według Głównego Urzędu Statystycznego na koniec sierpnia br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 28 tys. bezrobotnych. To o 1,5 tys. mniej niż w lipcu. Spadek liczby bezrobotnych, mimo że niewielki, jest pierwszym od marca br. Liczba bezrobotnych wciąż pozostaje na poziomie wyraźnie niższym niż w analogicznym miesiącu 2019 r. – różnica wynosi 162 tys. Stopa bezrobocia ustabilizowała się na poziomie 6,1% – na tym poziomie pozostaje od czerwca br. Liczba ofert pracy na koniec miesiąca wyniosła 73,7 tys. (o 900 więcej niż w lipcu). Jest to piąty miesiąc z rzędu, kiedy ofert pracy przybywa, choć spada jednak dynamika tego wzrostu.

Powyższe dane świadczą o stabilizacji sytuacji na rynku pracy. Poprawa sytuacji w większości branż, która następowała od maja, przełożyła się na możliwość utrzymania miejsc pracy, a nawet stopniowy wzrost ofert pracy. Zwiększonej liczbie ofert sprzyja również okres letni, który generuje więcej miejsc pracy w gospodarce. Poprawa koniunktury następująca stopniowo, a także trudności niektórych branż nie pozwalają jednak na razie na mocne odbicie i powrót rynku pracy do sytuacji sprzed pandemii.

Źródło: GUS, MR

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę