Bosch Rexroth zaprezentuje jednostkę sterującą do przyszłościowego spawania oporowego

Bosch Rexroth opracowała sterownik spawania PRC7000 Bosch Rexroth AG

Procesy spawania, pod wieloma względami, stały się bardziej wymagające. Biorąc pod uwagę trudne kombinacje materiałów, wyższe oczekiwania co do jakości i wydajności, a także nowe technologie systemowe, spawanie musi być wykonywane zgodnie z najnowższymi standardami. I choć zapotrzebowanie rośnie, wykwalifikowanych pracowników jest jest coraz mniej.

  • Precyzyjne zgrzewanie oporowe za pomocą sterownika spawania PRC7000 firmy Bosch Rexroth.
  • Nowe kombinacje materiałów, niedobór wykwalifikowanych pracowników i rosnące wymagania dotyczące procesu.
  • Większa jakość i produktywność, możliwości IoT i efektywność energetyczna.

W obliczu tych wyzwań firma Bosch Rexroth opracowała sterownik spawania PRC7000. Umożliwia on precyzyjne spawanie punktowe i oferuje funkcje modernizacji oraz uproszczenia procesów. Na targach „Schweißen & Schneiden 2023”, które odbędą się w dniach 11-15 września 2023 r. w Essen, Bosch Rexroth zademonstruje zalety nowego systemu.

Przy utrzymujących się trendach, takich jak np. lekka konstrukcja, zgrzewanie punktowe oporowe stoi przed nowymi wyzwaniami w zakresie stabilności i wydajności procesu. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na funkcje IoT, energooszczędne rozwiązania oraz intuicyjne operacje.

W sektorze motoryzacyjnym coraz częściej stosuje się nowe materiały – w tym kombinacje tych materiałów. Należą do nich lekkie materiały, takie jak aluminium i stale o wysokiej wytrzymałości. Wymagają one specjalnych technik spawania w celu osiągnięcia optymalnych wyników. Jeśli kombinacje materiałów są spawane, szczególnie ważna jest możliwość ustawienia odpowiednich parametrów dla każdego materiału – wyjaśnia Timm Bartmann, kierownik działu sprzedaży i zarządzania produktem w procesie spawania w firmie Bosch Rexroth. – Te i inne rozwiązania wymagają specjalistycznej wiedzy, zaawansowanych technologii spawania i ciągłego rozwoju procesów.

Sterowanie spawaniem PRC7000 wypełnia tę lukę. Jego działanie jest tak proste, jak naciśnięcie przycisku odtwarzania. Jednostka sterująca pomaga firmom znaleźć odpowiednie parametry spawania, przejść do sterowania adaptacyjnego i zautomatyzować poszukiwanie optymalnych limitów monitorowania. Ta intuicyjna obsługa ułatwia pracę i zmniejsza zależność od wysoce specjalistycznej wiedzy.

Produktywność i jakość na miejscu

Złożoność procesów rośnie, a wymagania dotyczące jakości, np. w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zderzeniowego, rosną. Ponadto, sektory takie jak przemysł motoryzacyjny są niezwykle konkurencyjnymi rynkami. Producenci muszą obniżyć koszty produkcji i wytwarzać produkty bardziej wydajnie, aby móc oferować konkurencyjne ceny – wyjaśnił Timm Bartmann.

Sterowanie spawaniem oporowym PRC7000 firmy Bosch Rexroth jest zatem zgodne z nowoczesnymi podejściami – z optymalizacją procesów wspomaganą przez sztuczną inteligencję, szybkim uruchomieniem, zaawansowanymi sterownikami procesów i systemami monitorowania jakości. W rezultacie może ono odgrywać kluczową rolę w poprawie wydajności i jakości produkcji.

Dzięki funkcjom takim jak „Adaptacyjna regulacja położenia” proces spawania może być również precyzyjnie kontrolowany w celu uzyskania punktów spawania o wyższej jakości. Takie podejście łączy elektryczne i mechaniczne zmienne procesowe, a także pozwala na znaczną poprawę jakości spawania różnych materiałów oraz na różne kombinacje materiałów.

Lepsza łączność i efektywność energetyczna

Adaptowalne systemy łączące są niezbędne w nowoczesnych zastosowaniach w przemyśle. PRC7000 ma zatem funkcje IoT i umożliwia wykorzystanie danych do konserwacji predykcyjnej lub do optymalizacji procesów za pomocą uczenia maszynowego. Bosch Rexroth dostarcza w tym celu łącznik IoT. Umożliwia to dalsze przetwarzanie zebranych danych i wykorzystywanie ich do automatycznego rejestrowania w celu zapewnienia jakości. Firma oferuje również rozwiązanie „Weld Spot Analytics – Insights”, które zapewnia efektywne wykorzystanie danych, jak również szybką identyfikację i naprawę nieefektywności.

Sterowanie spawaniem oszczędza również energię. – Zapotrzebowanie na energooszczędne systemy rośnie we wszystkich obszarach produkcji motoryzacyjnej, a tym samym również w budowie nadwozi, aby obniżyć koszty i pomóc chronić środowisko. PRC7000 został celowo zaprojektowany tak, aby był energooszczędny. Np. w trybie czuwania zużywa około 60% mniej energii niż poprzednia generacja – szacuje Timm Bartmann.

Oprócz standardowej wersji AC (prądu przemiennego), jednostka sterująca jest również dostępna w wersji DC (prądu stałego) dla optymalnego zużycia energii.

Odwiedzający stoisko Bosch Rexroth (hala 3, stoisko 3A67), na targach „Schweißen & Schneiden 2023” mogą dowiedzieć się więcej o sterowaniu spawaniem PRC7000 i o jego możliwych zastosowaniach w przemyśle motoryzacyjnym i w innych sektorach.

Źróło: Bosch Rexroth AG

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę