Bramy przemysłowe. Pogodzić funkcjonalność z estetyką

Bramy przemysłowe. Pogodzić funkcjonalność z estetyką Wiśniowski

Bezproblemowa obsługa, cicha praca, bezpieczeństwo użytkowania i optymalizacja wykorzystania przestrzeni w obiekcie – dobrze dobrana brama przemysłowa powinna spełniać różnorodne wymogi funkcjonalne, a jednocześnie cieszyć oko nowoczesnym i atrakcyjnym designem.

Dobrze dobrana brama przemysłowa powinna zapewniać ochronę nie tylko przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi na zewnątrz budynku, ale również przed dostępem osób trzecich. Jej wybór utrudnia jednak nie tylko fakt, że na rynku dostępnych jest wiele różnych typów bram różniących się przeznaczeniem i miejscem montażu, ale także to, że mogą być one wyposażone w najróżniejsze akcesoria decydujące o funkcjonalności i bezpieczeństwie użytkowania obiektów przemysłowych.

Z jakich materiałów bramy przemysłowe?

Na rynku najczęściej spotykane są bramy stalowe, choć popularność zyskują również rozwiązania aluminiowe, które są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, zachowując dłużej walory estetyczne. Ciekawą alternatywą są bramy przeszklone (całkowicie lub częściowo), które poza nowoczesnym wyglądem zapewniają lepsze oświetlenie wnętrza, a co za tym idzie – oszczędność energii elektrycznej. Co ważne, nowoczesne rozwiązania pozwalają łączyć moduły stalowe z aluminiowymi i przeszklonymi.

Poza typowymi materiałami konstrukcji bramowych można spotkać także np. bramy gumowe. Stosowane w przemyśle wydobywczym rozwiązanie zapewnia wysoką wytrzymałość i odporność m.in. na brud i korozję. Wśród specjalistycznych typów bram można wyróżnić jeszcze chociażby modele dymoszczelne oraz zapewniające ochronę przeciwpożarową.

Istotne bezpieczeństwo użytkowania bramy

Jednym z kluczowych elementów decydujących o wyborze bramy powinno być bezpieczeństwo użytkowania. W przypadku bram z napędem automatycznym popularnym rozwiązaniem są kurtyny świetlne wykorzystujące fotokomórki, które monitorują przestrzeń w zasięgu bramy i w razie wykrycia osoby bądź przedmiotu wstrzymują zamykanie skrzydła bramy. Osobnym rodzajem zabezpieczeń są zintegrowane rozwiązania zapobiegające opadnięciu drzwi bramy w przypadku uszkodzenia sprężyny bądź łańcucha albo braku zasilania. Warto także zastanowić się nad instalacją specjalnych zabezpieczeń uniemożliwiających podważenie skrzydła bramy, specjalnych czujników które nie pozwolą na uruchomienie napędu bramy przy otwartych drzwiach przejściowych, ograniczników otwarcia drzwi przejściowych i wreszcie odpowiednio wyprofilowanych paneli bramy, dzięki którym ryzyko przytrzaśnięcia palców będzie dużo mniejsze.

W niektórych przypadkach bramy muszą zapewniać także odpowiedni poziom szczelności. Mowa tu np. o chłodniach czy magazynach ze świeżymi produktami. Odpowiednia izolacja termiczna przekłada się w tym przypadku także na wzrost efektywności energetycznej, a tym samym na wydajność ekonomiczną danego obiektu. Dlatego tak istotne jest np. zlikwidowanie tzw. mostków termicznych, które mogą przyczynić się do „uciekania” ciepła z budynku szparami powstałymi między bramą a ościeżnicą czy ścianą budynku.

Napęd ręczny czy automatyczny?

Dostępne na rynku konstrukcje bramowe oferują szereg różnych mechanizmów otwierania i zamykania drzwi bramy. Producenci prześcigają się w oferowaniu rozwiązań, które będą bardziej wydajne, komfortowe czy ciche w działaniu. Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju systemy sprężyn skrętnych bądź przekładni łańcuchowych lub sznurowych.

Generalnie z punktu widzenia napędu wyróżniamy bramy otwierane ręcznie lub elektrycznie. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze i znajduje zastosowanie głównie w mniejszych obiektach, np. warsztatach czy małych zakładach produkcyjnych. Bramy otwierane automatycznie zapewniają dużo większy komfort pracy, a dodatkowe funkcje, np. łagodnego rozruchu i wyhamowania, dodatkowo ułatwiają ich obsługę.

Co jeszcze?

Oferowane przez producentów bram rozwiązania mogą posiadać cały szereg dodatkowych funkcjonalności. Bardzo przydatną są drzwi przejściowe czy okienka ograniczające konieczność otwierania bramy, co również ma przełożenie na efektywność energetyczną. W niektórych obiektach niezbędna może okazać się specjalna klapa odciągu spalin bądź dodatkowe kratki wentylacyjne. Przydatne mogą być także urządzenia umożliwiające kontrolę dostępu, np. czytniki kart zbliżeniowych, zdalny pilot czy też zamek z kodem.

Choć głównym kryterium wyboru bramy powinny być funkcjonalność i bezpieczeństwo, szeroka paleta kolorów i wzorów oferowana przez producentów bram sprawia, że bramy mogą także nadawać oryginalną stylistykę całemu obiektowi i cieszyć oko tak pracowników, jak i osób postronnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę