Najnowsze z Budownictwo przemysłowe
Budownictwo przemysłowe
Wielowarstwowa technologia „ciekłych okien” może pomóc budynkom w oszczędzaniu energii
Naukowcy z U of T Engineering opracowali wielowarstwowy system przepływowy, który może obniżyć koszty energii ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia budynków poprzez optymalizację długości fali, intensywności i rozproszenia światła przepuszczanego przez okna.
Budownictwo przemysłowe
Inwestycja w efektywność energetyczną budynków
Według Komisji Europejskiej efektywność energetyczna jest najszybszą i najtańszą reakcją na kryzys energetyczny, z którym boryka się w tej chwili Europa. Jednak jej potencjał – zwłaszcza w kontekście budownictwa – wciąż jest niewykorzystany. Praktyczne wzorce w tym obszarze ma wyznaczyć projekt „Inżynierowie Nowej Generacji”, który został właśnie zainicjowany w Łodzi. Studenci Politechniki Łódzkiej – we współpracy z duńską firmą Danfoss i Ambasadą Danii – opracują kompleksowe plany modernizacji i poprawy efektywności energetycznej budynków wyznaczonych przez władze miasta. Plany następnie posłużą do realizacji konkretnych inwestycji, a inicjatorzy projektu liczą, że zainspirują w ten sposób kolejne polskie samorządy.
Budownictwo przemysłowe
Branża budowlana w Polsce na początku zielonych przemian
Budownictwo i nieruchomości odpowiadają za ok. 1/3 globalnych emisji gazów cieplarnianych, dlatego minimalizowanie śladu węglowego w tym sektorze ma istotne znaczenie dla łagodzenia skutków zmian klimatu. Branża już to dostrzegła, dlatego coraz więcej działających w niej firm obiera kierunek zrównoważonego rozwoju, który wymuszają również oczekiwania klientów i najemców. – Na tle europejskim jesteśmy w Polsce dopiero na początku tej drogi – mówi Krzysztof Dudek, prezes firmy Altaterra Polska.
Budownictwo przemysłowe
Uczestnicy procesu budowlanego na rzecz neutralności środowiskowej miast
Jakie będzie miasto przyszłości? Użytkownicy pytają o zielone przestrzenie, architekci wdrażają coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, a ustawodawcy planują uwarunkowania prawne dla „zazielenienia” przestrzeni miejskiej.
Budownictwo przemysłowe
Przybywa ekologicznych budynków
– Na wartość nieruchomości może dziś wpływać również jej ślad węglowy i poziom zrównoważenia – mówi Monika Rajska-Wolińska, dyrektor generalna Colliers w regionie CEE. Jak wskazuje, coraz więcej firm działających w branży nieruchomości i budownictwa obiera kierunek zrównoważonego rozwoju, który wymuszają m.in. oczekiwania klientów i najemców oraz presja biznesowa i legislacyjna. Celem tego zielonego podejścia jest ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko w całym cyklu ich życia. – I ten trend tak naprawdę dopiero się rozpoczyna – mówi Rajska-Wolińska.
Budownictwo przemysłowe
Zwiększenie nakładów na modernizację budynków to konieczność
Jasno określone cele klimatyczne powodują, że na całym świecie coraz większą wagę przykłada się do energooszczędności budynków, często szeroko rozumianej jako smart building. Z najnowszych szacunków ekspertów Siemens Financial Services wynika, że „luka” pomiędzy aktualnym poziomem inwestycji, a tym niezbędnym do sprostania regulacjom, jest niepokojąco wysoka. Na modernizację budynków, by były one bardziej przyjazne środowisku, powinny być przeznaczane co najmniej trzykrotnie wyższe kwoty niż obecnie. W samej Europie na ten cel potrzeba około 60 miliardów złotych.
Budownictwo przemysłowe
Budownictwo na progu zielonej rewolucji
Według danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego powierzchnia użytkowa budynków objętych zielonymi certyfikatami, które potwierdzają ich przyjazność dla środowiska, przekroczyła w ubiegłym roku 23 mln m2 i tylko w poprzednich 12 miesiącach wzrosła o 35%. Takich budynków było wówczas w Polsce 1,1 tys., ale ich liczba dynamicznie się zwiększa. To odzwierciedla kierunek zrównoważonego rozwoju i neutralności dla środowiska, w jakim zmierza cała branża nieruchomości i budownictwa. Wymusza go zarówno presja biznesowa, jak i legislacyjna – w tym m.in. obowiązki, jakie UE nakłada na firmy w zakresie raportowania czynników ESG.
Budownictwo przemysłowe
Docieplenie budynku może znacznie ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło
– Ceny gazu i energii elektrycznej, które wykazują w tej chwili potężne wzrosty, mają bardzo negatywny wpływ na koszty eksploatacji budynków. Nasz klimat wymaga bowiem, żeby budynki ogrzewać i chłodzić w lecie – mówi prezes Rockwool Polska Andrzej Kielar. W tym kontekście na znaczeniu zyskuje aspekt termomodernizacji budynków, bo docieplenie ścian i dachu oraz wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50%, przekładając się na duże oszczędności.
Budownictwo przemysłowe
Czym jest Paroc Pro Mat?
Skuteczna izolacja rurociągów i zbiorników przemysłowych to przede wszystkim izolacja dobrze dopasowana: zarówno do zabezpieczanych elementów instalacji, jak i do parametrów termicznych założonych w projekcie. W obie te potrzeby doskonale wpasowują się maty z wełny kamiennej z serii Paroc Pro Mat.
Budownictwo przemysłowe
Instalacje budynkowe a bezpieczeństwo pożarowe
W dyskusjach na temat bezpieczeństwa pożarowego budynków najwięcej uwagi poświęca się samym konstrukcjom. Tymczasem równie istotną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie licznych instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Budownictwo przemysłowe
Nowe płyty izolacyjne do zastosowań przemysłowych
Paroc, czołowy europejski producent izolacji z wełny kamiennej, rozszerza swoje portfolio rozwiązań dla przemysłu. Do sprawdzonych mat i otulin dołączyła właśnie odświeżona oferta płyt Paroc Slab o nowych, udoskonalonych parametrach technicznych.
Budownictwo przemysłowe
Systemy izolacji przeciwpożarowej Paroc
Jeśli się nad tym zastanowić, dachy płaskie towarzyszą nam niemal na każdym kroku – w pracy, na zakupach, a coraz częściej również w naszych domach. Aby „bezpieczny dach nad głową” nie był jedynie pustym frazesem, warto zadbać o odpowiednią ochronę tego typu konstrukcji. Tutaj projektantom i inwestorom z pomocą przychodzą certyfikowane systemy przeciwpożarowe Paroc.
Budownictwo przemysłowe
Czym jest Paroc Pro Lock?
Mówi się, że co dwie głowy to nie jedna. A zatem czy dwie warstwy izolacji na rurociągu są lepsze niż tylko jedna? I tak, i nie. Dlaczego? Ponieważ skuteczność podwójnej termoizolacji można połączyć z szybkością, łatwością oraz bezawaryjnością montażu jednej warstwy. To właśnie oferują otuliny izolacyjne do zastosowań przemysłowych – Paroc Pro Lock.
- 1
- 2
- 3