Najnowsze z Budownictwo przemysłowe
Budownictwo przemysłowe
Budownictwo na progu zielonej rewolucji
Według danych Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego powierzchnia użytkowa budynków objętych zielonymi certyfikatami, które potwierdzają ich przyjazność dla środowiska, przekroczyła w ubiegłym roku 23 mln m2 i tylko w poprzednich 12 miesiącach wzrosła o 35%. Takich budynków było wówczas w Polsce 1,1 tys., ale ich liczba dynamicznie się zwiększa. To odzwierciedla kierunek zrównoważonego rozwoju i neutralności dla środowiska, w jakim zmierza cała branża nieruchomości i budownictwa. Wymusza go zarówno presja biznesowa, jak i legislacyjna – w tym m.in. obowiązki, jakie UE nakłada na firmy w zakresie raportowania czynników ESG.
Budownictwo przemysłowe
Docieplenie budynku może znacznie ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło
– Ceny gazu i energii elektrycznej, które wykazują w tej chwili potężne wzrosty, mają bardzo negatywny wpływ na koszty eksploatacji budynków. Nasz klimat wymaga bowiem, żeby budynki ogrzewać i chłodzić w lecie – mówi prezes Rockwool Polska Andrzej Kielar. W tym kontekście na znaczeniu zyskuje aspekt termomodernizacji budynków, bo docieplenie ścian i dachu oraz wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50%, przekładając się na duże oszczędności.
Budownictwo przemysłowe
Czym jest Paroc Pro Mat?
Skuteczna izolacja rurociągów i zbiorników przemysłowych to przede wszystkim izolacja dobrze dopasowana: zarówno do zabezpieczanych elementów instalacji, jak i do parametrów termicznych założonych w projekcie. W obie te potrzeby doskonale wpasowują się maty z wełny kamiennej z serii Paroc Pro Mat.
Budownictwo przemysłowe
Instalacje budynkowe a bezpieczeństwo pożarowe
W dyskusjach na temat bezpieczeństwa pożarowego budynków najwięcej uwagi poświęca się samym konstrukcjom. Tymczasem równie istotną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie licznych instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Budownictwo przemysłowe
Nowe płyty izolacyjne do zastosowań przemysłowych
Paroc, czołowy europejski producent izolacji z wełny kamiennej, rozszerza swoje portfolio rozwiązań dla przemysłu. Do sprawdzonych mat i otulin dołączyła właśnie odświeżona oferta płyt Paroc Slab o nowych, udoskonalonych parametrach technicznych.
Budownictwo przemysłowe
Systemy izolacji przeciwpożarowej Paroc
Jeśli się nad tym zastanowić, dachy płaskie towarzyszą nam niemal na każdym kroku – w pracy, na zakupach, a coraz częściej również w naszych domach. Aby „bezpieczny dach nad głową” nie był jedynie pustym frazesem, warto zadbać o odpowiednią ochronę tego typu konstrukcji. Tutaj projektantom i inwestorom z pomocą przychodzą certyfikowane systemy przeciwpożarowe Paroc.
Budownictwo przemysłowe
Czym jest Paroc Pro Lock?
Mówi się, że co dwie głowy to nie jedna. A zatem czy dwie warstwy izolacji na rurociągu są lepsze niż tylko jedna? I tak, i nie. Dlaczego? Ponieważ skuteczność podwójnej termoizolacji można połączyć z szybkością, łatwością oraz bezawaryjnością montażu jednej warstwy. To właśnie oferują otuliny izolacyjne do zastosowań przemysłowych – Paroc Pro Lock.
Budownictwo przemysłowe
Profesjonalna izolacja rurociągów? Należy działać systemowo
Kiedy trzeba zaizolować rurociąg prosty, praca wykonawcy (jak i sama izolacja) z reguły układa się gładko. Kiedy jednak instalacja skręca we wszystkich kierunkach, życie fachowca nie jest już tak proste. Chyba że skorzysta on z systemowych rozwiązań izolacyjnych Paroc.
Budownictwo przemysłowe
Bramy przemysłowe. Pogodzić funkcjonalność z estetyką
Bezproblemowa obsługa, cicha praca, bezpieczeństwo użytkowania i optymalizacja wykorzystania przestrzeni w obiekcie – dobrze dobrana brama przemysłowa powinna spełniać różnorodne wymogi funkcjonalne, a jednocześnie cieszyć oko nowoczesnym i atrakcyjnym designem.
Budownictwo przemysłowe
Systemy wentylacyjne to nie tylko świeże powietrze
Czyste, świeże powietrze jest jednym z tych elementów, który ma przełożenie na komfort pracy, a tym samym i wydajność procesu produkcyjnego. Dlatego w każdym obiekcie tak ważna jest wentylacja przemysłowa – od jej właściwego zaprojektowania, po eksplotację i serwisowanie.
Budownictwo przemysłowe
Przewody instalacji grzewczych a grubość izolacji
W przypadku instalacji HVAC to załącznik nr 2 do Warunków Technicznych określa minimalne grubości izolacji termicznej o współczynniku przenikania ciepła λ = 0,035 W/mK. Pojawia się więc pytanie: dla jakiej temperatury przesyłanego medium? A także: jaką grubość izolacji zastosować, jeśli dysponujemy materiałem o odmiennej lambdzie?
Budownictwo przemysłowe
Izolacje przeciwkondensacyjne w instalacjach budynkowych – projektowanie
Kondensacja wilgoci to zjawisko, które nie oszczędza niczego i nikogo. Należy wziąć na nią poprawkę, projektując zarówno przewody transportujące zimne powietrze (na przykład kanały wentylacyjne), jak i te narażone na działanie wysokich temperatur (jak rury grzewcze czy kanały spalinowe).
- 1
- 2
- 3