Ekologiczna, solidna konstrukcyjnie i ognioodporna okładzina z recyklingowanego szkła

Solidna konstrukcyjnie i ognioodporna okładzina ze szkła Canva

Inżynierowie opracowali nowe ognioodporne okładziny budynków, używając do tego szkła z recyklingu i tworząc obiecujące rozwiązanie dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Aby wyprodukować okładzinę kompozytową, która według nich jest tania, solidna konstrukcyjnie i ognioodporna, zespół RMIT University współpracował z firmą zajmującą się technologią materiałową  Livefield.

Główny badacz, profesor nadzwyczajny Dilan Robert, powiedział, że wykorzystanie odzyskanych odpadów szklanych jako alternatywnego materiału okładzinowego może pewnego dnia pomóc zmniejszyć ilość szkła trafiającego na wysypiska. 

Niepalne okładziny zespołu wykonane są w 83% ze szkła pochodzącego z recyklingu, a także stosunkowo niewielkiej ilości plastikowych spoiw i dodatków zmniejszających palność. Według Roberta specjalna mieszanka materiałów pokonała wyzwania związane z okładzinami szklanymi, które były kruche i podatne na pękanie, ponieważ spoiwa z tworzywa sztucznego zapewniały „lepszą wytrzymałość”.

Profesorowie Robert i Kandare
Profesor nadzwyczajny Dilan Robert (po lewej) i profesor nadzwyczajny Everson Kandare z próbkami okładzin wykonanych ze szkła pochodzącego z recyklingu i innych materiałów

– Eksperymenty dowiodły, że nasze okładziny są ognioodporne, wodoodporne i tanie oraz spełniają wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju strukturalnego i środowiskowego – powiedział Robert z School of Engineering. 

Technologia, która została opatentowana przez firmę Livefield, została przetestowana pod kątem możliwości produkcji na dużą skalę. 

– Firmie Livefield zależy na zwiększeniu skali procesu produkcji okładzin kompozytowych pochodzących z recyklingu, przy dalszym wsparciu badawczym ze strony RMIT – powiedział Robert. – Szkło jest jednym z najbardziej nadających się do recyklingu materiałów na świecie, ponieważ nie traci swojej jakości ani czystości i może być poddane recyklingowi do wielu zastosowań w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystując duże ilości szkła pochodzącego z recyklingu w okładzinach budynków, przy jednoczesnym zapewnieniu, że spełniają one normy bezpieczeństwa przeciwpożarowego i inne, pomagamy znaleźć rozwiązanie bardzo realnego wyzwania związanego z odpadami.

To właśnie testowanie nowych materiałów okładzinowych pod kątem bezpieczeństwa przeciwpożarowego było ważnym celem badań.

– Okładziny odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się ognia, szczególnie w wysokich budynkach powiedział Robert. – Niektóre z najbardziej katastrofalnych pożarów budynków, takich jak pożar wieży Grenfell w Londynie w 2017 r., który doprowadził do wielu ofiar śmiertelnych i obrażeń, przypisuje się słabym właściwościom materiałów okładzinowych w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Te tragiczne wydarzenia podkreśliły znaczenie zrozumienia i zaprojektowania ognioodpornych materiałów i systemów okładzinowych dla budownictwa i budownictwa.

Profesor Robert
Profesor nadzwyczajny Dilan Robert przed wystawą okładzin budynków zespołu w kampusie RMIT w Bundoora

– Pożary budynków mogą się zdarzyć w dowolnym miejscu i czasie i nie można ich przewidzieć. Dlatego wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego powinny być uwzględnione w projektach budynków – dodał inżynier.

Źródło: RMIT University

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę