Najnowsze z Chemia dla przemysłu
Chemia dla przemysłu
Jakie korzyści daje stosowanie nowoczesnych olejów hydraulicznych?
Zmniejszenie zużycia energii oraz pomoc w ograniczeniu kosztów serwisowania i przestojów – to często pojawiające się oczekiwania zakładów produkcyjnych wobec wysokiej jakości olejów hydraulicznych. Przykład Mobil DTE 10 Excel pokazuje, że osiągnięcie powyższych korzyści nie musi pozostawać w sferze niezrealizowanych planów. Potwierdzają to liczne testy laboratoryjne oraz przykłady firm produkcyjnych z różnych regionów świata.
Inne
Innowacyjna technologia pozwoli wytwarzać farby o właściwościach antybakteryjnych
Innowacyjna technologia opracowana przez polskich naukowców pozwoli wytwarzać farby o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Połączenie nanotechnologii i polimerów może okazać się rewolucyjne, ponieważ w przeciwieństwie do znanych już technologii antybakteryjnych wykorzystujących nanocząsteczki srebra nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne. Naukowcy Instytutu Fizyki PAN od kilku lat analizują możliwość zastosowania powłok antybakteryjnych w implantologii oraz pokrywania dużych powierzchni, na przykład ścian szpitalnych. To rozwiązanie może się sprawdzić także w komunikacji zbiorowej i innych miejscach użyteczności publicznej, ale i w poligrafii. Zostało już opatentowane, co otwiera drogę do jego komercjalizacji.
Utrzymanie ruchu
Biodegradowalne ciecze i oleje hydrauliczne – czy warto?
Od wielu lat na świecie obserwuje się powstawanie tzw. zielonych inicjatyw, które dotyczą różnych obszarów naszego życia. Biopaliwa, energia wiatrowa i słoneczna oraz recykling odpadów to tylko niektóre z nich. Producenci środków smarowych oraz maszyn przemysłowych również kierują swoją uwagę na bardziej ekologiczne rozwiązania, wprowadzając na rynek produkty łatwo biodegradowalne i przyjazne dla środowiska.
Inne
Będą wytwarzać biokomponenty z zużytych olejów spożywczych
Czeski zakład Orlen Unipetrol będzie prowadził produkcję petrochemiczną z wykorzystaniem uwodornionych olejów roślinnych (HVO). Częściowe zastąpienie ropy naftowej alternatywnym surowcem umożliwia redukcję emisji i jest odpowiedzią na oczekiwania regulacyjne i rynkowe. Równolegle z rozpoczęciem przetwarzania HVO w Czechach, Grupa Orlen rozwija innowacyjną technologię uwodornienia przepracowanych olejów spożywczych w rafinerii w Płocku.
Chemia dla przemysłu
Produkcja wodoru – różne metody
Oczekuje się, że wodór będzie odgrywał istotną rolę w transformacji energetycznej przemysłu. Już dzisiaj to paliwo produkuje się w dużych ilościach (około 500 mld m3 na całym świecie), ale jego rola będzie szybko rosła. Wodór może być wytwarzany na różne sposoby. Przedstawiamy najpopularniejsze procesy produkcji wodoru i te, do których może należeć przyszłość.
Chemia dla przemysłu
Fuchs Ecocool Global 10 – chłodziwo do obróbki skrawaniem
Ecocool Global 10 firmy Fuchs jest nowoczesnym chłodziwem, które zostało stworzone w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości produkt o dobrych właściwościach eksploatacyjnych. Produkt spełnia rygorystyczne wymagania producentów zarówno części lotniczych, jak i – coraz częściej – komponentów samochodowych, a także przedstawicieli wszystkich branż, w których wykorzystuje się obróbkę metali.
Produkty
Fuchs Ecocool S-FC VW – syntetyczne chłodziwo do obróbki wiórowej i szlifowania o wysokich parametrach eksploatacyjnych
Coraz częściej firmy zajmujące się obróbką skrawaniem metali decydują się na zastosowanie chłodziw syntetycznych. W porównaniu do produktów półsyntetycznych mają one szereg zalet
Inne
Nowatorska metoda usuwania WWA z olejów
Grupa Lotos opracowała innowacyjną w skali świata technologię usuwania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) z nieprzereagowanego oleju z hydrokrakingu. Dzięki niej znacznie wydłuży się czas pracy katalizatorów, a także efektywność pracy rafinerii.
Utrzymanie ruchu
Wydłużyć czas eksploatacji łożysk
Bezawaryjna praca maszyn i urządzeń zależy od wielu czynników, do których należy także stan łożysk. Istotny jest nie tylko ich dobór, ale też późniejsza konserwacja i odpowiednie smarowanie. Niewłaściwe postępowanie w tym obszarze jest przyczyną ponad połowy wszystkich uszkodzeń łożysk.
- 1
- 2