Dobór środków smarnych do procesów formowania elementów metalowych

Środki smarne do procesów formowania elementów metalowych Pixabay – PublicDomainPictures
20.6.2023

FUCHS RENOFORM DMO 5035 to środek smarny o wszechstronnych korzyściach z zastosowania. Dzięki niemu można uzyskać wzrost wydajności produkcji, zredukować czas przestojów i liczbę wybraków, a przy tym zapewnić sobie łatwe mycie wyrobów. Natomiast zalety pozafinansowe to głównie komfortowa i stabilna praca oraz brak awarii.

Dobry środek smarny wspomaga wytwarzanie elementów ze stali i stopów metali

Przemysł motoryzacyjny jest siłą napędową polskiej gospodarki i istotną gałęzią generującą PKB. Liczby mówią same za siebie. Sektor przemysłu i rynku części motoryzacyjnych generuje 140 mld zł obrotu rocznie1, a Polska należy do pierwszej dziesiątki światowych eksporterów części.

Powiązane firmy

Fuchs Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.

Mówiąc o przemyśle motoryzacyjnym, mamy na myśli przede wszystkim zakłady montujące pojazdy (np. w Tychach, Gliwicach, Poznaniu, Wrześni i Jelczu). Warto jednak wiedzieć, że aż 80% miejsc pracy w przemyśle motoryzacyjnym koncentruje się w sektorze produkcji części i akcesoriów samochodowych – np. w Wałbrzychu, Bielsku, Tychach, Poznaniu, Mielcu, Gliwicach, Kielcach, Skawinie i wielu innych.

Firmy produkujące części i akcesoria samochodowe rozwijają się wyjątkowo dynamicznie, coraz odważniej korzystając z nowoczesnych technologii. Wytwarzają dzięki temu coraz wytrzymalsze elementy z nowoczesnych stali i stopów metali nieżelaznych.

Żeby jednak zakład działał efektywnie, do tych specjalistycznych materiałów należy dobrać odpowiednie środki smarne. Zadania takich preparatów to m.in.:

    • ochrona powierzchni formowanego metalu i narzędzi przed zużyciem,
    • redukcja niezbędnej energii do prowadzenia procesu,
    • odprowadzenie ciepła i ewentualnych produktów zużycia.

Istotne jest także to, aby środek smarny pozwalał się łatwo usuwać z powierzchni formowanych elementów w typowym procesie mycia w myjkach przemysłowych.

Na który konkretnie produkt się jednak zdecydować? Naszym zdaniem na szczególną uwagę zasługują środki z innowacyjnej serii RENOFORM.

RENOFORM – efekt eksperckiej wiedzy i zaawansowanych badań

Zadanie opracowania nowoczesnych środków smarnych, które spełniają powyższe wymagania, przejmują laboratoria badawczo-rozwojowe przemysłu wytwarzającego środki smarne. Przykładem jest laboratorium firmy FUCHS w Gliwicach.

Ścisła współpraca tego laboratorium z zakładami, które produkują części i akcesoria samochodowe, zaowocowała wieloma docenionymi przez przemysł środkami smarnymi z serii RENOFORM. Służą one do formowania stalowych elementów, części maszyn i akcesoriów dla przemysłu motoryzacyjnego.

Szczególnie rekomendowanym produktem, który przynosi wymierne korzyści klientom produkującym części i akcesoria, jest FUCHS RENOFORM DMO 5035. Stosuje się go podczas wytwarzania elementów stalowych kształtowanych operacjami obróbki plastycznej, m.in. wykrawaniem, tłoczeniem i wytłaczaniem gwintu. Dla klientów biznesowych produkt ten jest dostępny w dużych beczkach (205 L).

FUCHS RENOFORM DMO 5035 – konkretne oszczędności w branży wytwarzającej części

U jednego z naszych klientów tradycyjny środek smarny powodował typowe zużycie powierzchni narzędzi i konieczność ich wymiany po 800 wyprodukowanych elementach. Zwiększało to koszty, bo nie tylko trzeba było zregenerować narzędzia, ale także na czas ich wymiany należało wstrzymać produkcję. A to powodowało niepotrzebne zastoje.

Potrzebne było inne rozwiązanie, które zagwarantowałoby większe oszczędności. Z pomocą przyszedł właśnie nowoczesny środek FUCHS RENOFORM DMO 5035.

Jego zastosowanie przełożyło się na mniejsze zużycie i zwiększenie wydajności produkcji do 6000 elementów między wymianą narzędzi formujących. Do korzyści klient zaliczył także łatwiejsze zmywanie po operacji formowania.

Korzyści ze stosowania środka smarnego FUCHS RENOFORM DMO 5035
    • Podwyższone własności smarne
    • Lepsza ochrona narzędzi formujących przed zużyciem
    • Ograniczenie czasu i liczby przestojów na czas wymiany narzędzi
    • Ograniczenie kosztu regeneracji narzędzi
    • Łatwe zmywanie po procesie formowania

Zwiększaj efektywność swojego zakładu z FUCHS RENOFORM

Zawsze warto mieć na uwadze to, że precyzyjne dobranie środka smarnego owocuje konkretnymi korzyściami finansowymi dla zakładu produkcyjnego. A wszystkie wyżej wymienione zalety sprawiają, że produkt FUCHS RENOFORM DMO 5035 staje się synonimem doskonałej współpracy producentów części z producentami środków smarnych.

* * * * *
1. Według Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Fuchs Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.

Fuchs Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.

Firma FUCHS jest największym na świecie niezależnym producentem środków smarnych. Posiada zakłady produkcyjne i oddziały na całym świecie. W Polsce siedziba firmy znajduje się w Gliwicach.

Oleje i smary FUCHS stosowane są przez kierowców samochodów, motocyklistów, użytkowników maszyn budowlanych i rolniczych, w firmach transportowych i komunikacyjnych oraz we wszelkich gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są przy produkcji pojazdów i maszyn. Firma FUCHS obsługuje wiodące marki automotive – oleje firmy stosowane są w montażu fabrycznym przez takie marki jak: Mercedes, VW, Audi, Skoda, Seat, BMW i inne.

Oferta firmy FUCHS

W ofercie firmy FUCHS znajdują się między innymi:

  • oleje silnikowe,
  • oleje wielofunkcyjne,
  • oleje hydrauliczne,
  • oleje przekładniowe,
  • emulsje obróbcze,
  • oleje kompresorowe,
  • specjalistyczne środki smarne dla przemysłu spożywczego,
  • smary łożyskowe i do centralnych układów smarowania,
  • kompleksowe usługi zarządzania gospodarką smarowniczą w zakładach przemysłowych. 

Fuchs skupia się nie tylko na własnych środkach smarnych, ale także podejmuje kompleksowe działania, zwracając szczególną uwagę na procesy występujące u klientów. Specjaliści firmy stale wspierają klientów, zapewniając rozwiązania również dla bardzo specyficznych i niszowych wymagań. 

Profil Firmy

Fuchs Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.