Efektywna metoda chłodzenia urządzeń elektronicznych

Efektywna metoda chłodzenia urządzeń elektronicznych

Obecnie elektronika otacza człowieka w każdej dziedzinie życia – począwszy od telefonów, komputerów, po przemysłowe silniki sterowników. W wielu urządzeniach elektronicznych ogromnym wyzwaniem jest nadmiar ciepła, którego rozpraszanie jest kluczowym problemem. Sposobem na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko chłodzenia serwerów jest chłodzenie zanurzeniowe.

Chłodzenie zanurzeniowe (immersion cooling), jak sama nazwa wskazuje, polega na zanurzaniu całych urządzeń lub paneli elektronicznych w cieczy, która nie przewodzi prądu. Cyrkulacja cieczy powoduje odbieranie ciepła i oddawanie go do wymiennika ciepła. Zmniejsza się tym samym potrzeba stosowania innych aktywnych systemów chłodzących (specjalnych materiałów, rozpraszaczy ciepła, wentylatorów).

Powiązane firmy

Wydajność energetyczna się zwiększa i umożliwia uzyskanie wyższej gęstości upakowania komponentów elektronicznych. Chłodzone mogą być maszyny obliczeniowe, baterie, ale również serwery lub bloki serwerów. Zanurzane są w całości w cieczy dielektrycznej, która odbiera ciepło z pracujących elementów elektronicznych.

Schemat systemu chłodzenia zanurzeniowego

Chłodzenie zanurzeniowe polega na bezpośrednim umieszczeniu podzespołów elektronicznych w szczelnej, łatwo dostępnej obudowie. Wypełniona jest ona cieczą (olejem) o niskiej lepkości, która odbiera ciepło. Pompa umożliwia przepływ ogrzanego płynu do wymiennika ciepła, a po jego schłodzeniu, przepompowana jest ponownie do obudowy. Odzyskane ciepło może być wykorzystane np. do ogrzewania.

Korzyści wynikające z chłodzenia zanurzeniowego

Chłodzenie zanurzeniowe niesie za sobą szereg korzyści – ekologicznych, ekonomicznych i użytkowych. Zużycie energii jest niższe, co przekłada się na fakt, że centra przetwarzania danych stają się bardziej przyjazne środowisku naturalnemu i wydajniejsze. Poziom hałasu w serwerowniach znacząco się ogranicza. Spada ilość elementów ruchomych, które trzeba wymieniać lub konserwować.

Odprowadzanie generowanego ciepła przez ciecz jest efektywniejsze, ponieważ gęstość upakowania komponentów elektronicznych jest wyższa. Utrzymanie temperatur poniżej granicy termicznej pozwala na intensywniejsze wykorzystanie procesora. Chłodzenie zanurzeniowe to również czystszy sprzęt IT, chroniony przed kurzem, a jego serwisowanie staje się łatwiejsze. Układy elektroniczne wyjęte bowiem z cieczy chłodzącej są czyste.

Środki serii Renolin FECC

  • cechują się wytrzymałością dielektryczną oraz efektywną kompatybilnością materiałową, 
  • są bezwonne i niepalne, nietoksyczne, 
  • odznaczają się wysokim wskaźnikiem lepkości, 
  • pozwalają uzyskać szeroki zakres temperatur roboczych oraz wysoką stabilność termiczną i chemiczną. 

Źródło: Fuchs Oil Corporation

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę