Branża MRO bogatsza o piec od Seco/Warwick

Branża MRO bogatsza o piec od Seco/Warwick Seco/Warwick

Nowoczesny, europejski zakład MRO (maintenance, repair and operations) z doświadczeniem w branży remontowo-energetycznej – Aero Space Power – zamówił od Seco/Warwick niestandardowy piec próżniowy Vector. Urządzenie będzie brało udział przy tworzeniu rozwiązań naprawczych zarówno skomplikowanych silników lotniczych, jak i turbin gazowych dla przemysłu energetycznego.

Zamówiony piec, to urządzenie unikatowe ze względu na rozmiar przestrzeni roboczej. Została ona dostosowana do potrzeb Aero Space Power i wynosi 1300x1000x1500 mm. Dzięki temu piec sprosta obróbce cieplnej dużych elementów – głównie części lotniczych, a także turbin gazowych dla sektora energetycznego.  

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Szyte na miarę 

– Konstrukcja urządzenia oparta jest na standardowym rozwiązaniu pieca próżniowego typu Vector, który można dostosować do indywidualnych potrzeb. Tworzymy rozwiązania szyte na miarę, na bazie sprawdzonych rozwiązań, co daje klientowi pewność, że mimo indywidualnego urządzenia, stoi za nim nasze wieloletnie doświadczenie i setki wdrożonych rozwiązań. Takie podejście do każdego zamówienia, potrzeb, rozwiązania to znak firmowy zespołu Seco/Warwick. Vectory to piece próżniowe, które pracują w różnych branżach. Ich uniwersalność połączona z możliwością personalizacji sprawia, że to piec pierwszego wyboru we wszystkich zakątkach świata. Cieszy, że kolejny partner z branży MRO wiąże się z marką Seco/Warwick. Warto podkreślić jest to branża, dla której kluczowe jest zapewnienie sprawnej realizacji zamówień części niezbędnych dla działów utrzymania ruchu. Racjonalne planowanie produkcji i odpowiednie utrzymanie jej kosztów jest tu priorytetem. Niezawodny Vector jest ogniwem, które bardzo w tym procesie pomaga – mówi Maciej Korecki, wiceprezes Segmentu Pieców Próżniowych w Grupie Seco/Warwick.

Cechami charakterystycznymi zamówionej konstrukcji jest poza niestandardowymi wymiarami obecność w procesach dwóch gazów: argonu (wykorzystywany do ciśnienia cząstkowego) oraz azotu, który używany jest głównie w procesie chłodzenia. 

Dodatkowo zamówiony piec jest wyposażony w czujnik punktu rosy na każdy z gazów. Jest to system, który rozwiązuje jeden z bardzo krytycznych aspektów dla obróbki cieplnej, polegający na kontroli jakości/czystości gazu używanego podczas procesu. Vector posiada także system kontroli ciśnienia cząstkowego oparty o trzy gazy (wodór, argon, i azot), który pomaga przeciwdziałać parowaniu i sublimacji pierwiastków stopowych z powierzchni wsadu podczas procesu obróbki cieplnej w próżni lub lutowania w próżni.  

Rynek MRO przeżywa obecnie dobry czas, głównie dlatego, że dostęp do nowych części staje się coraz bardziej utrudniony. Znając dokładne dane liczbowe na zapotrzebowanie części oraz posiadając niezawodne urządzenia do ich produkcji, można zoptymalizować nie tylko sam proces planowania łańcucha dostaw, ale także wydatki, jakie przedsiębiorstwo ponosi na ten cel. Zamówiony, niestandardowy Vector rozwiąże wyzwanie Aero Space Power, jakim była obróbka cieplna dużych elementów – nawet o średnicy 1400 mm.   

Niezależność produkcyjna

– Zdecydowaliśmy się na własną obróbkę cieplną, ponieważ zależy nam na niezależności produkcyjnej. Da nam to również znacznie lepszą kontrolę nad jakością procesów i obrabianych elementów. Kupując piec Vector, zmniejszamy ryzyko opóźnień, które dla naszej branży jest krytyczne. Brak części powoduje bardzo kosztowne opóźnienia w procesach naprawczych silników odrzutowych i turbin. Racjonalizując produkcję i tworząc własny wydział obróbki cieplnej, nie tylko uniezależniamy się od dostawców zewnętrznych, ale także znacznie ograniczamy koszty wynikające z transportu elementów spoza zakładu. To ważna decyzja, która pozwoli nam być bardziej konkurencyjnymi na rynku MRO – skomentował Mark Peter Biro, commercial sales manager z Aero Space Power.  

Branża MRO została znacząco dotknięta światową pandemią. Przed 2020 r. nowe zamówienia podstawowych części były realizowane nawet w ciągu 24 godzin. Miano standardu zyskała dostawa trwająca nie dłużej niż 2 dni. Aktualnie sytuacja nie wygląda tak dobrze, a dostawy, z uwagi na przerwane łańcuchy, przedłużają się. Niestabilna sytuacja w Europie i nowe pakiety sankcji sprawiają, że wiele przedsiębiorstw branży MRO musi zrewidować swoje dotychczasowe strategie rozwoju i optymalizacji działań. Kluczem do sukcesu może być zakup własnego pieca próżniowego, który pozwoli w pełni panować nad procesem produkcyjnym.

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę