Budowa terminalu LNG w Świnoujściu

LNG, eswinoujscie

ABB będzie miała swój wkład w jedną z najważniejszych polskich inwestycji rządowych ostatnich lat. Spółka dostarczy urządzenia, które posłużą do zasilenia terminalu LNG w Świnoujściu.

W gazoporcie dostarczany drogą morską skroplony gaz ziemny (LNG) będzie poddawany regazyfikacji, czyli przekształcany do postaci gazowej. Początkowo zdolność regazyfikacyjna ma wynieść około 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, co stanowi jedną trzecią zużycia gazu w Polsce. Po rozbudowie gazoport będzie mógł odbierać około 7,5 mld m3 gazu. W założeniu budowa terminalu LNG ma zdywersyfikować dostawy gazu, a co za tym idzie - zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jak oficjalnie podała spółka GAZ-SYSTEM S.A., odpowiedzialna za inwestycję, wartość projektu to około 2,7 mld PLN.

Gazoport ma być zasilany dwiema liniami 110kV z sieci 110kV należącej do firmy ENEA Operator. ABB będzie odpowiedzialna za projekt, montaż i uruchomienie rozdzielni 110kV oraz szaf zabezpieczeń dla rozdzielni 100kV wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

To główne elementy układu zasilania gazoportu, w skład którego wejdą także dwa transformatory 45MW, duża rozdzielnia średniego napięcia i system rozdzielni niskiego napięcia.

Zamówione rozdzielnie 110kV mają charakteryzować się wysokim poziomem IP. IP określa stopień ochrony przez wpływami czynników zewnętrznych. Zazwyczaj IP w tego typu urządzeniach znajduje się na poziomie 45, jednak stopień ochrony w rozdzielniach, które wyprodukuje ABB, musi wynosić około 55, głównie ze względu na wpływ środowiska morskiego.

Między innymi z tego względu ABB zaproponowała zastosowanie modułowej, napowietrznej rozdzielni typu COMPASS, która dzięki zintegrowaniu wielu funkcji w jednym urządzeniu, zwiększa niezawodność pracy przy jednoczesnym ograniczeniu miejsca zajmowanego przez rozdzielnię.

„Postawiliśmy na sprawdzoną, niezawodną instalację. Od kilkunastu lat zajmujemy się urządzeniami modułowymi, byliśmy prekursorami we wprowadzeniu ich na rynek polski. Z rozdzielni ABB typu COMPASS korzystają największe polskie firmy sektora energetycznego, między innymi PGE, PGNiG, ENEA, czy ENERGA" - powiedział Krzysztof Pałgan, Dyrektor Obszaru Sprzedaży Systemy Energetyki w ABB.

ABB od wielu lat obecna jest w sektorze ropy i gazu na polskim rynku, oferując usługi serwisowe oraz kompleksowe rozwiązania dla dystrybucji i przetwarzania gazu, rafinacji i eksploatacji terminali, produkcji przybrzeżno-morskiej oraz przybrzeżno-lądowej, a także dla segmentu rurociągów transportujących gaz i płyny.

Więcej informacji na stronie www.abb.pl

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę