Czwarta rewolucja przemysłowa – przykład implementacji

Czwarta rewolucja przemysłowa – systemy magazynowe Baumalog

Firma Spiroflex z Mielca od ponad 27 lat specjalizuje się w obróbce metali, głównie w produkcji systemów kominowych, wentylacji i systemów odwodnień liniowych. Prowadzi również produkcję usługową w zakresie precyzyjnego cięcia na wycinarkach laserowych, wykrawarce, wycinania strumieniem wody, zaginania na prasach krawędziowych i zaginarkach, spawania i malowania proszkowego. W procesach produkcyjnych wykorzystywane są głównie arkusze blach różnych gatunków o wymiarach 3 x 1,5 m.

W związku ze wzrostem produkcji pojawiła się potrzeba optymalizacji procesu składowania oraz przepływu arkuszy blach. Dlatego też firma Spiroflex poszukiwała kompleksowego rozwiązania pozwalającego na planowanie produkcji i znaczne usprawnienie przepływu materiałów z magazynu do maszyn obrabiających arkusze blach. System miał umożliwić zarządzanie zleceniami wychodzącymi od planistów oraz stworzenie systemu mogącego pomieścić na małej powierzchni kilkaset ton wielu asortymentów blach i umożliwiającego dostarczanie w krótkim czasie arkuszy do poszczególnych maszyn produkcyjnych, bez konieczności użycia wózka widłowego. Kluczowym elementem była implementacja oprogramowania sterującego pracą magazynu wraz z kontrolą przepływu materiału.

W 2018 r. firma Spiroflex zdecydowała się wdrożyć automatyczny system składowania i transportu blach MultiTower firmy Baumalog z wykorzystaniem układnicy. Magazyn znajduje się w centralnym punkcie hali produkcyjnej, w pobliżu 3 wycinarek laserowych, wykrawarki młoteczkowej oraz kilku pras. Magazyn zapewnia składowanie 146 ruchomych półek o całkowitej pojemności ponad 440 ton, w arkuszach o wymiarach 3 m x 1,5 m i masie pojedynczego pakietu max 3 tony.

układnica magazynowa

System posiada 6 ruchomych stacji rozładunkowych, które odpowiadają za transport materiałów wewnątrz hali do poszczególnych maszyn produkcyjnych. Półki z materiałem pobierane są przez poszczególne stacje z systemu MultiTower i dostarczane pod wybrane maszyny produkcyjne, gdzie m.in. za pomocą żurawia i uchwytu podciśnieniowego pojedyncze arkusze są przekładane na stoły wycinarek laserowych.

Dostarczone oprogramowanie sterujące Smart WMS Production firmy Baumalog zintegrowane jest z systemem Comarch XL (ERP) oraz Cadman (CAM) umożliwiając sprawne planowanie i optymalizowanie procesu produkcji. Zlecenia produkcyjne są pobierane z systemu ERP (wiadomo, co ma być produkowane), a informacja z systemu CAM zapewnia m.in. to, jaki surowy materiał wymagany jest do produkcji oraz jaka maszyna jest niezbędna do wykonania danej operacji produkcyjnej.

Na podstawie utworzonej kolejki zleceń i wygenerowanego raportu zapotrzebowania na materiały dział zakupów realizuje zakupy poszczególnych asortymentów z dostawą na poszczególne dni, zapewniając dostępność materiałów opisanych wieloma cechami takimi jak: indeks, gatunek, wytop, numer partii, numer atestu etc.

stacja obrotowa

Kreator planowania produkcji wraz z optymalizacją kolejki zleceń umożliwia planowanie harmonogramu produkcji na poszczególne zmiany z kilku tygodniowym wyprzedzeniem. Planowanie jest realizowane z użyciem katalogu dostępnych materiałów, również z wykorzystaniem odpadów użytkowych, maszyn wraz z ich cechami indywidualnymi i ograniczeniami oraz podziałem na produkcję własną i usługową np. z użyciem materiału powierzonego przez klienta.

Na podstawie znanej wydajności cięcia np. wycinarek laserowych planista ma możliwość ułożenia realnego i wykonalnego planu produkcji wraz informacją o stopniu wykorzystania maszyn. Uniemożliwia to „przeciążenie” systemu produkcyjnego, a z drugiej strony pozwala uzyskać wysoki stopień wykorzystania maszyn.

Dostarczony przez Baumalog system magazynowy MultiTower wraz z oprogramowaniem sterującym Smart WMS Production wypełnia w pełni ideę hasła Przemysłu 4.0. Wdrożenie systemu pozwoliło zautomatyzować proces przepływu materiałów, zminimalizować powierzchnię składowania oraz zapewnić planowanie produkcji z uwzględnieniem wielu parametrów. Przekłada się  to na zapewnienie ciągłości produkcji oraz uzyskanie wysokiej wydajności.

Źródło: Baumalog

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę