Czym jest proces CAM i z jakiego programu korzystać?
CAM (Computer Aided Manufacturing) to wykorzystanie oprogramowania i maszyn sterowanych komputerowo, w celu automatyzacji procesu produkcyjnego. Jeśli projektujesz przedmioty i potrzebujesz je wyprodukować – CAM będzie odpowiedzią. Co powinieneś wiedzieć o CAM? Z jakich narzędzi korzystać?
Do działania systemu CAM potrzebujemy trzech komponentów:
- oprogramowania, które powie maszynie, jak wykonać produkt,
- maszyny, która z surowca generuje gotowy produkt,
- Post Processing, który konwertuje ścieżki narzędzi na język zrozumiały dla maszyn.
Oczywiście, niezbędny jest tu również człowiek, który wykonuje swoją pracę i wykorzystuje specjalistyczne umiejętności. CAM to połączenie oprogramowania, maszyny, procesów i ludzi w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów.
Proces CAD/CAM
CAD (Computer-aided design) to projektowanie produktu lub jego części. Przy przejściu z projektu do produktu wchodzi CAM. Nawet najlepiej zaprojektowana rzecz nie ma sensu, jeśli nie wiemy jak ją efektywnie wykonać. CAD i CAM to proces, który rozpoczyna się od rysunku (2D lub 3D) wykonanego przez inżyniera. Taki model zawiera również zestaw właściwości fizycznych, które wykorzystuje system CAM. Następnie projekt importujemy do systemu CAM i możemy przygotowywać model do obróbki. Obróbka pozwala przekształcić surowiec w określony kształt, dzięki czynnościom takim jak cięcie, wiercenie czy wytaczanie.
Z jakiego systemu najlepiej korzystać?
Im wszystko jest bardziej automatyczne, tym łatwiej i szybciej nam się pracuje. Dlatego niezastąpionym wyborem będzie tutaj oprogramowanie Autodesk Fusion 360. Dzięki temu, zarówno proces CAD, jak i CAM tworzone są w tym samym środowisku i nie jest nawet potrzebny import/eksport plików. Arkance Systems Poland ma w swojej ofercie oprogramowanie Autodesk oraz szereg szkoleń, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie funkcjonalności zarówno Fusion 360, jak i innych programów.
Dzięki Fusion 360 możesz:
- Skorzystać z kompletnego zestawu narzędzi do projektowania i modelowania 3D.
- Korzystać ze schematów, pcb i narzędzi do projektowania układów elektronicznych.
- Zarządzać w uproszczony sposób całym łańcuchem produkcyjnym za pomocą jednego narzędzia od modelu do sfinalizowanego produktu.
- Usunąć silosy z tradycyjnego procesu projektowania i korzystać ze zoptymalizowanego środowiska współpracy. Wersjonuj, zarządzaj profilami użytkowników i przechowuj projekty w chmurze.
- Projektować generatywnie. Zapoznaj się z wieloma gotowymi do budowy wynikami, które spełniają specyfikacje projektowe, jednocześnie zmniejszając wagę, poprawiając wydajność i konsolidując części.
- Przetestować swoje projekty, aby upewnić się, że przetrwają rzeczywiste warunki. Symuluj swoje produkty cyfrowo, zmniejszając koszty prototypowania za pomocą w pełni zweryfikowanych solwerów.
- Stworzyć i przetestować także gotowe programy obróbki dostosowane do swojego parku maszynowego. Możesz także skorzystać z rozszerzenia Machining Extension dzięki któremu możesz tworzyć obróbki wieloosiowe, dokonywać pomiarów dokładności wykonania powierzchni, edytować wygodnie ścieżki narzędzi i wiele innych.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Źródło: Arkance Systems