Dociskacze szybkomocujące norelem

Dociskacze szybkomocujące norelem norelem

Przemysł wytwórczy znajduje się obecnie w niekorzystnej sytuacji związanej z poważnymi niedoborami w łańcuchach dostaw. Ponieważ klienci i dystrybutorzy są coraz bardziej sfrustrowani brakiem zapasów w magazynach oraz mniejszym lub większym spowolnieniem produkcji, producenci szukają szybkich i wydajnych narzędzi, które można wykorzystać w wielu różnych zastosowaniach, aby jak najszybciej nadrobić zaległości. Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem, pokazuje w jaki sposób dociskacze szybkomocujące norelem mogą być stosowane w całym sektorze wytwórczym, ułatwiając wykonywanie wielu różnych funkcji i zapewniając jakość we wszystkich procesach, tak aby branża produkcyjna mogła wrócić do normalnej prędkości operacyjnej.

Powiązane firmy

norelem Sp. z o.o.

Dociskacze szybkomocujące służą do szybkiego i pewnego mocowania przedmiotów obrabianych, części montażowych i elementów urządzeń. Jako ręcznie obsługiwane komponenty do mocowania, pozycjonowania i montażu, są one szeroko stosowane w przetwórstwie metali, drewna i tworzyw sztucznych. Branże te wykorzystują zaciski w procesach obróbki skrawaniem i łączenia oraz w budowie narzędzi i przyrządów. Dodatkowo zaciski służą do formowania, testowania i zamykania form oraz pojemników. Na przykład w obróbce drewna dociski szybkomocujące są stosowane w celu uniknięcia nadmiernego odkształcenia podczas klejenia lub montażu materiałów. Dopasowując siłę zacisku do potrzeb, dociskacze gwarantują, że elementy pozostaną nieuszkodzone, a jednocześnie zostanie utrzymana wymagana jakość, aby w wystarczającym stopniu spełnić oczekiwania klientów oraz dystrybutorów.

Dociskacze szybkomocujące firmy norelem umożliwiają wygodne i niezawodne pozycjonowanie, mocowanie i zwalnianie komponentów oraz części montażowych. Dostępnych jest wiele wersji, z których wszystkie są wyposażone w wewnętrzną blokadę bezpieczeństwa i są oferowane w wersji ze stali lub stali nierdzewnej.

Proste zapewnienie stabilnych połączeń

Oparte na zasadzie dźwigni kolanowej, dociskacze szybkomocujące są często określane jako napinacze suwakowe lub dźwignie kolanowe. Tworzą one stabilne połączenia bez użycia dużej siły: można je równie szybko założyć jak i zwolnić, a dociski umożliwiają dobry dostęp do elementów i ich swobodną obsługę, co jest szczególnie ważne w czasie, gdy branża dąży do zniwelowania opóźnień powstałych w wyniku zakłócenia dostaw.

Dociskacze szybkomocujące firmy norelem są wyposażone w dźwignię uruchamiającą, która przesuwa ramię zaciskowe za pomocą mechanizmu dźwigni kolankowej. W przypadku zacisków poziomych dźwignia ta znajduje się w pozycji poziomej, a w przypadku zacisków pionowych w pozycji pionowej. Gdy dźwignia jest uruchomiona, pokonuje ona większą odległość niż ramię zaciskowe, przez co dźwignia kolankowa przekracza martwy punkt i zapewnia niezawodne blokowanie elementu. Aby upewnić się, że dociskacz nie otworzy się w przypadku wibracji lub zmiany obciążenia, stopień przekroczenia martwego punktu jest dokładnie określony. Jednocześnie samoblokujący się przegub zaciskowy zapobiega samoczynnemu otwarciu ramienia dociskowego podczas obróbki przedmiotu.

Siła trzymania jest wartością charakterystyczną dla każdego docisku szybkomocującego. Zależy ona od jego wielkości oraz położenia śruby dociskowej na ramieniu dociskowym. Za pomocą śruby można manualnie zmieniać siłę zacisku i łatwo dostosowywać ją do przedmiotu obrabianego i wymogów zastosowania. W pozycji zaciśniętej możliwa jest bezstopniowa regulacja wysokości mocowania i ustawienie dźwigni zaciskowej.

Szeroki zakres funkcji

Dociskacze firmy norelem wykonane są ze stali lub stali nierdzewnej i charakteryzują się dużą odpornością na zużycie oraz długą żywotnością. Rozróżnia się dociskacze szybkomocujące z pionową i poziomą dźwignią dociskową, wersje z przylgą poziomą (docisk poziomy) i pionową (docisk pionowy) oraz napinacze suwakowe. Jednakże, w zależności od wymaganego zastosowania, zarówno dociskacze poziome, jak i pionowe mogą być instalowane poziomo lub pionowo. Położenie montażowe nie ma wpływu na siłę mocowania. Podczas gdy wersje pionowe i poziome mają niewielką wysokość całkowitą, wyróżniającymi się cechami napinaczy suwakowych są kompaktowa konstrukcja i duże siły mocujące. Ponadto napinacze te zapewniają efekt docisku liniowego.

W asortymencie norelem znajdują się również zapięcia z hakiem i z pętlą, które przeznaczone są do zamykania i uszczelniania form oraz pojemników. Wysokość mocowania można łatwo dostosować do obszaru zastosowania za pomocą wrzecion dociskowych. Firma norelem oferuje także dociskacze szybkomocujące z różnymi rozmiarami otworów i śrub, w zależności od zastosowania. Aby jak najdokładniej dopasować siłę docisku do siły trzymającej zaleca się przestrzeganie zaleceń sugerowanych w katalogu The Big Green Book, co zapewnia długą żywotność, która jest szczególnie ważne w okresie zwiększonego zapotrzebowania , gdy znacznemu stresowi

Łatwość użytkowania

W przypadku dociskaczy szybkomocujących oprócz siły docisku dostosowanej do danej aplikacji decydujące znaczenie ma wygodna obsługa i optymalna ergonomia. Dociskacze wyróżniają się również łatwością użytkowania i szybkim, prostym działaniem: nawet niewielki wysiłek wystarczy, aby wytworzyć duże siły mocowania. Blokadę w uchwycie można obsługiwać jedną ręką. To całkowicie nowe rozwiązanie oferuje jeszcze jedną zaletę w zakresie bezpieczeństwa: docisk zatrzaskuje się ze słyszalnym kliknięciem i można go odblokować, delikatnie pociągając za uchwyt. Dociskacze szybkomocujące firmy norelem wytrzymują bez problemu ponad 300 000 cykli mocowania. Przez cały ten czas dobrze leży w dłoni również ergonomicznie ukształtowana rękojeść- olejoodporna, wykonana z dwuskładnikowego tworzywa sztucznego w kolorze czerwieni sygnałowej. Zwiększony prześwit między ramieniem zaciskającym a uchwytem poprawia wygodę użytkowania i zapobiega zgnieceniu dłoni. Wygodna jest również stała nakrętka, która ułatwia regulację śruby mocującej.

Łatwość obsługi dodatkowo podkreślają wersje z poziomą lub pionową przylgą. Umożliwiają one indywidualne mocowanie zacisków zgodnie z odpowiednimi wymaganiami montażowymi. Dodatkowo ich szerokie rozwarcie umożliwia szybkie i bezproblemowe wyjmowanie unieruchomionych przedmiotów obrabianych. Gładkie zakończenia zapewniają wygodną obsługę, a zastosowanie hartowanych tulei przegubowych zapewnia wysoką jakość powierzchni połączeń. Należy także wspomnieć o dociskaczach pionowych wykonanych ze stali nierdzewnej lub opcjonalnie z powierzchnią Nitrox, które są szczególnie trwałe i odporne na korozję. Dodatkowo wersje z nierefleksyjną powierzchnią Nitrox nadają się do stosowania w technice laserowej.

Dzięki wykorzystaniu dociskaczy szybkomocujących norelem w różnych zastosowaniach procesowych, produkty i usługi w całej branży uwalniają pełen potencjał, co jest konieczne, aby przywrócić sektor wytwórczy do oczekiwanego poziomu wydajności.

Kompleksowe usługi i doradztwo

Asortyment dociskaczy norelem składa się z 58 pozycji wraz z akcesoriami, co oznacza, że można je łatwo przerabiać i modernizować, a ponadto wszystkie komponenty są dostępne prosto z magazynu. Firma norelem oferuje szereg usług i wskazówek dla klientów korzystających z dociskaczy szybkomocujących, począwszy od dostarczania katalogów i danych CAD, poprzez strony z informacjami technicznymi i sklep internetowy, aż po wsparcie techniczne podczas sprzedaży.

Źródło: norelem

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę