e-prowadnik z rolką do ukierunkowanego nawadniania

e-prowadnik z rolką do ukierunkowanego nawadniania igus

Nowy wózek do precyzyjnego nawadniania zmniejsza zużycie wody i nawozów o 75% – e-prowadnik w rynnie prowadzi węże, zapewniając dodatkową oszczędność energii.

Celem wózka do precyzyjnego nawadniania firmy Rathmakers Gartenbautechnik jest rozsądne wykorzystanie zasobów wodnych przy jednoczesnej ochronie wód gruntowych. Dzięki nowemu, automatycznemu systemowi nawadniania, woda dociera dokładnie tam, gdzie powinna: bezpośrednio do roślin. Aby zapewnić bezpieczne i kompaktowe prowadzenie przewodów i węży, konstruktorzy polegają na systemie e-prowadnikowym firmy igus, składającym się z prowadnika rolkowego i rynny prowadzącej.

Oszczędne gospodarowanie wodą wymaga rozwiązań, które dostarczą wodę do instalacji w sposób ukierunkowany. W tym celu firma Rathmakers Gartenbautechnik wraz z Izbą Rolniczą NRW opracowały precyzyjny wózek do nawadniania. Podczas gdy konwencjonalne wózki nawadniające ze strumieniem ciągłym marnują dużo wody, wózek do precyzyjnego nawadniania, nawadnia i nawozi w określony sposób. Ten unikalny system jest szczególnie odpowiedni do uprawy roślin doniczkowych na zewnątrz i zapewnia precyzyjne dostarczanie wody do środka doniczki. Dzięki zastosowaniu tej nowej technologii, w zależności od rozmiaru doniczki, możliwe są oszczędności od 50 do 75% wody podczas nawadniania, ochrony roślin i nawozów. Zmniejsza również dopływ azotu do wód gruntowych.

Wózek do precyzyjnego nawadniania ma rozpiętość 40 m i przesuw 208 m. Do tej pory przewody i węże doprowadzające wodę były ciągnięte za wózkami. Powstawała pętla, która wymagała około 2 m przestrzeni między prowadnicą wózka a roślinami. Wymagany był również bezpieczny i zajmujący mało miejsca wąż z prowadzeniem przewodu.

Wspólnie z firmą igus zaprojektowany został prowadnik rolkowy w rynnie prowadzącej. Główną zaletą systemu jest większa o 343 metry kwadratowe powierzchnia użytkowa, dzięki prowadzeniu przewodów i węży. Wydłużona została również żywotność elementów zasilających w systemie. Prowadnik z rolką  serii 3500R o szerokości zaledwie 35 cm jest stosowany w rynnie prowadzącej guidelite.

Podstawą techniczną e-prowadnika jest integracja rolek z ogniwami prowadnika w celu obniżenia współczynnika tarcia podczas długich przesuwów. Umożliwia to zaoszczędzenie do 57% energii napędu podczas ruchu systemu e-prowadnika.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę