Fuchs Ecocool S-FC VW – syntetyczne chłodziwo do obróbki wiórowej i szlifowania o wysokich parametrach eksploatacyjnych

Syntetyczne chłodziwo firmy FUCHS do obróbki wiórowej Shutterstock

Coraz częściej firmy zajmujące się obróbką skrawaniem metali decydują się na zastosowanie chłodziw syntetycznych. W ofercie firmy FUCHS takim chłodziwem do obróbki wiórowej i szlifowania jest Ecocool S-FC VW.

Chłodziwa syntetyczne, w porównaniu do produktów półsyntetycznych, skuteczniej oddzielają olej przeciekowy, są też bardziej przejrzyste, co ułatwia obserwowanie strefy obróbki. Nie powodują ponadto problemów powiązanych z pienieniem, nawet gdy warunki są sprzyjające dla tego zjawiska: stosowana jest demineralizowana lub miękka woda, wysokie ciśnienie, mikrofiltracja lub wielkość zbiornika jest mała.

Powiązane firmy

Fuchs Oil Corporation (PL) Sp. z o.o.

Podczas przejścia na stosowanie syntetycznego chłodziwa warto dobrać taki produkt, który łączy w sobie zalety „syntetyka” i chłodziwa półsyntetycznego, takie jak wysoki poziom ochrony antykorozyjnej, stabilność biologiczna oraz stabilność w wodzie o wyższej twardości. 

Firma FUCHS opracowała syntetyczne chłodziwo, które spełnia najwyższe wymagania klientów – Ecocool S-FC VW.  Produkt ten został sprawdzony w aplikacjach obróbki szlifierskiej i wiórowej metali żelaznych i żeliwa u kluczowych klientów. Jest stosowany w indywidualnych i centralnych układach.

Dlaczego Ecocool S-FC VW stał się wiodącym chłodziwem w Europie?

Skuteczne własności smarująco-chłodzące

Ecocool S-FC VW zawiera w swoim składzie związki polimerowe, które przekładają się na skuteczność kluczowych własności chłodziwa. Współdziałanie składników chłodziwa Ecocool S-FC VW przyczynia się do wzmocnienia zdolności chłodzących i smarujących produktu. Produkt efektywnie smaruje, znacznie szybszej odbiera i odprowadza ciepło ze strefy obróbczej. Takie rozwiązanie pozwala produktywnie stosować chłodziwo w operacjach obróbki szlifierskiej oraz wiórowej, jak toczenie, frezowanie oraz wiercenie.

Praca z wodą demineralizowaną oraz o twardości do 20 dH

Ecocool S-FC VW jest stosowany w zakładach, gdzie woda jest zarówno demineralizowana, jak i bardzo twarda - ponad 20 °dH. W pierwszym przypadku nie jest odnotowywane pienienie, nawet gdy są stosowane wysokie ciśnienia, dzięki czemu:
    • nie ma potrzeby stosowania dodatków przeciwpiennych, 
    • zmniejsza się ilość czynności serwisowych i sprzątających,
    • zużycie produktu jest mniejsze.

W przypadku twardej wody chłodziwo nie tworzy osadów i mydła, co pozwala na utrzymanie układu i jego poszczególnych elementów w czystości oraz sprzyja zwiększeniu żywotności chłodziwa.

Ecocool S-FC VW, w przeciwieństwie do innych chłodziw syntetycznych, jest mało wymagający jeśli chodzi do jakość i skład wody, co pozwala stosować do przygotowania roztworów wodę miękką i mało zasoloną, czy też zdemineralizowaną, bez ryzyka powstawania piany, a także wodę twardą, z którą Ecocool S-FC VW tworzy stabilny roztwór. 

Czystość detali i układów

Maszyny obróbcze, gdzie jest stosowany Ecocool S-FC VW, oraz obrabiane detale, są czyste, nawet po operacjach szlifowania, które wnoszą najwięcej zanieczyszczeń do systemu. 

W przypadku, gdy do układu dostaje się olej przeciekowy, szybko i w całości jest deemulgowany, a roztwór pozostaje przezroczystym nawet pod wpływem wysokich temperatur.

Ulepszone własności antykorozyjne

Chłodziwo ma wysokie własności antykorozyjne, na co wskazuje brak problemów z korozją obrabianych części i maszyn, a badania laboratoryjne wykazują brak korozji w teście na wiórkach żeliwnych nawet w stężeniu koncentratu 3%, gdy inne zbadane koncentraty chłodziw wymagają wyższego stężenia. 

Bezpieczeństwo

Ecocool S-FC VW jest bezborowym produktem, nie zawiera substancji, które mają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. 

Znaczące obniżenie kosztów eksploatacyjnych

Na obniżenie kosztów eksploatacyjnych ma wpływ ulepszona stabilność i odporność biologiczna chłodziwa, skuteczna ochrona przeciwzużyciowa narzędzi, obniżone wynoszenie się chłodziwa z wiórami, ścierem i z wyrobami. 

Użytkownicy Ecocool S-FC VW podkreślają następujące zalety chłodziwa w swoich aplikacjach:

  • brak pienienia, nawet w wodzie demineralizowanej i przy zastosowaniu wyższych ciśnień,
  • doskonała filtrowalność,
  • niskie zużycie chłodziwa ze względu na bardzo niskie wynoszenie,
  • dobre własności smarne,
  • dobre własności antykorozyjne.

Chłodziwo do obróbki skrawaniem Ecocool S-FC VW jest skutecznym, niewymagającym produktem dla użytkowników, którzy poszukują niezawodnego, uniwersalnego środka do operacji wiórowych i szlifierskich metali żelaznych.

Aleksander Czerniuk, menedżer produktu ds. przemysłowych środków smarnych

Źródło: Fuchs

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę