Edycja specjalna obrabiarki a40 (SE)

Edycja specjalna obrabiarki a40 (SE) Makino

Makino wprowadza na rynek edycję specjalną obrabiarki a40 (SE). Ta modernizacja odnoszącego sukcesy poziomego centrum obróbkowego a40 ma na celu dalsze zwiększenie wydajności obróbki odlewów aluminiowych. Nowe wrzeciono 20 000 obr./min zapewnia szybszą obróbkę za pomocą specjalnych narzędzi PCD, a zwiększona pojemność magazynu narzędzi może zapewnić większą autonomię w zautomatyzowanym środowisku produkcyjnym.
 

Redukcja czasu, podczas którego materiał nie jest bezpośrednio skrawany, w ramach czynności takich jak: wymiana narzędzia, ruchy przestawcze itp., daje możliwość dalszego obniżenia kosztów jednostkowych. Makino ma świadomość, że jednym z największych czynników wpływających na koszt jednostkowy jest czas cyklu. Czas cyklu bezpośrednio ma wpływ na liczbę wymaganych maszyn oraz ma również daleko idące konsekwencje w zakresie powstawania kosztów pracy, potrzebnej powierzchni produkcyjnej, mediów i wymaganego oprzyrządowania. W dążeniu do celu, jakim jest zerowy czas przestojów maszyny, a40 SE wykorzystuje inteligentny system ROI (Reduction of Inertia = redukcja bezwładności) firmy Makino. Ta innowacyjna technologia została zaprojektowana w celu skrócenia bezproduktywnych czasów nieskrawania w procesie produkcji i zapewnienia zdecydowanej oszczędności całkowitego czasu obróbki.

Lepsza wydajność

Wrzeciono maszyny a40 SE zostało zaprojektowane tak, aby sprostać specyficznym wyzwaniom związanym z produkcją odlewów aluminiowych. Jego responsywna konstrukcja napędu bezpośredniego przyspiesza do 20 000 obr./min w zaledwie 1,5 sekundy. Wrzeciono posiada niezawodny system mocowania narzędzi HSK-A63. Prędkość obrotowa wrzeciona w a40 SE została znacznie poprawiona w stosunku do poprzedniej wersji a40 z obrotami 12.000 obr./min. W rezultacie a40SE jest bardzo szybkie i wydajne w operacjach gwintowania na sztywno przy obrotach 6000 obr./min. Szybkie przyspieszanie i zatrzymywanie wrzeciona a40 SE skraca czas gwintowania w przeliczeniu na otwór o 0,5-0,7 s., w porównaniu z typowymi rozwiązaniami maszyn poziomych o wielkości palety 400 mm. Testy wykazały, że a40 SE może zapewnić skrócenie całkowitego czasu gwintowania w porównaniu z maszynami konkurencji o 45%, co może przyczynić się do znacznego obniżenia całkowitych kosztów jednostkowych produkcji.

Magazyn narzędzi do zautomatyzowanych operacji

Magazyn ATC w a40 SE charakteryzuje się kompaktową konstrukcją typowego dla Makino pierścienia o pojemności do 60 narzędzi (w porównaniu z 40 narzędziami w poprzednim a40). Ta solidna, sprawdzona konstrukcja ma udokumentowane sukcesy i długą historię w centrach obróbczych serii A firmy Makino. Szybkie indeksowanie zapewnia krótki czas dotarcia następnego narzędzia do pozycji wymiany, gdzie czas przygotowania narzędzia wynosi od 2,9 s do 4,8 s. System IAC (Inertia Active Control, czyli Aktywna Kontrola Bezwładności), automatycznie dostosowuje dynamikę do masy narzędzi i optymalizuje ruchy magazynu narzędzi, aby zminimalizować czas wyszukiwania narzędzia.

Należy zaznaczyć, że a40 SE jest wyposażone we wszystko, co jest potrzebne do jego wdrożenia w zautomatyzowanym środowisku produkcyjnym. Zmieniacz palet, górna instalacja hydrauliczna o ciągłym ciśnieniu (CPH) typu on-line (8+8 portów), interfejs robota i drzwi automatyczne to standardowe funkcje.

Usuwanie wiórów i zarządzanie chłodziwem

Jeśli chodzi o a40 SE, to jest ono wyposażone w wyjątkowy system zarządzania usuwaniem wiórów i chłodziwem. Wnętrze kabiny maszyny zbudowane jest w całości z pionowych i pochyłych paneli. Dedykowane dysze spłukujące pionowe ściany wewnętrzne oraz dysze spłukujące pochyłe powierzchnie zapewniają skuteczne usuwanie wiórów i bez konieczności ręcznych interwencji. W osi maszyny znajduje się kanał zaprojektowany w taki sposób, że wszystkie wióry są kierowane strumieniem chłodziwa, po czym wpadają do transportera wiórów. Aby zmniejszyć ryzyko nieszczelności, panele wewnętrzne są konstrukcją jednoczęściową, a nie wieloczęściową konstrukcją spawaną i uszczelnianą.

System zaprojektowany specjalnie do usuwania wiórów powstających przy obróbce ciśnieniowych odlewów aluminiowych jest wyposażony w filtrację hydro-cyklonową, tak najwyższą czystość chłodziwa przefiltrowanego do 20 μm.

Przefiltrowane chłodziwo jest dostarczane ze zbiornika do przelotu przez narzędzie oraz do spłukiwania stożka narzędzia w czasie wymiany. Filtracja hydro-cyklonowa układu chłodziwa radykalnie zmniejsza osad, który jest powszechnie występuje przy obróbce aluminium, a tym samym wydłuża okresy konserwacji zapobiegawczej zbiorników.

Zupełnie nowy projekt

Rok 2020 zmienił sposób, w jaki wszyscy postrzegamy świat. Nie tylko z tego powodu Makino zdecydowało się przyjąć nowe motto: Promise of performance. Aby zwizualizować tę istotną zmianę, nowej filozofii firmy towarzyszyła wyraźna zmiana w konstrukcji maszyn.

Źródło: Makino

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę