Efektywna obróbka aluminium

Efektywna obróbka aluminium N-Pol
19.10.2020

Aluminium to najbardziej znany materiał obróbkowy i większość zakładów produkcyjnych miała z nim do czynienia z mniejszym lub większym powodzeniem. 
Jest on metalem łatwo obrabialnym, co pozwala na jego szybkie i wydajne skrawanie.

Powszechne frezowanie aluminium powoduje, że obróbka tego materiału stanowi bardzo konkurencyjną przestrzeń działań. Dotyczy to szczególnie obróbki w procesach wytwarzania. Kluczowe znaczenie ma wolumen produkcji. Jeżeli do wykonania jest pojedynczy element dla klienta, to skuteczność obrabiania materiału ogrywa mniejszą rolę. Jeśli jednak do wyprodukowania jest 10 tys. elementów, to trzeba zadbać o odpowiedni dobór narzędzia obróbkowego. Kluczowego znaczenia nabierają wtedy bowiem wydajność i cena.

Głównym wyzwaniem związanym z efektywną obróbką aluminium jest uzyskanie maksymalnej wydajności usuwania materiału bez konieczności wdrażania nowych rozwiązań. W tym celu trzeba po prostu sięgnąć po odpowiednie narzędzia. 

Ograniczyć tarcie

Jednym z najważniejszych zadań jest ograniczenie tarcia do minimum. Najlepszym rozwiązaniem jest tu stosowanie frezów z polerowanymi głębokimi rowkami do efektywnego ewakuowania wióra.

Na przykład firma N-Pol cutting tools proponuje zastosowanie w tym celu serii frezów ALUcut (jedno-, dwu-, trzy-, a nawet specjalnych pięcioostrzowych) do polerowania powierzchni aluminium. Są one wytwarzane z węglika o bardzo drobnym ziarnie i wysokiej elastyczności.

Jeśli w procesie obróbki aluminium na styku materiału i narzędzia wytworzy się za dużo ciepła, aluminium może się stopić. Początkowa korzyść w postaci łatwego cięcia szybko zostanie zniwelowana –  kiedy aluminium raz przyklei się do narzędzia, później nastąpi szybki spadek wydajności i narzędzie ulegnie uszkodzeniu.

Dobrać geometrię narzędzia

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie gatunki aluminium mają taką samą obrabialność. Niektóre obrabia się doskonale, inne są tak „gumowe” i zapieczone, że powodują łamanie narzędzi. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie geometrii ostrza. 

Efektywnym rozwiązaniem jest np. model AL345 firmy N-Pol. Trzyostrzowe frezy sprawdzą się w obróbce aluminium i pozwolą zachować balans między siłą narzędzia a jakością cięcia. Także dwuostrzowe frezy serii AL245 ALUcut mogą być dobrą opcją, gdy siły skrawania są mniejsze i istotnym czynnikiem są prześwity rowków wiórowych. Pozwalają one też na zmniejszenie sił skrawających przy bardzo miękkich stopach aluminium. Sprawdzą się też w przypadku używania bardzo długiego narzędzia, podatnego na drgania. Dwuostrzowe frezy tną lżej, co ma duży wpływ na redukcję wibracji. 

Zachować równowagę

Najważniejsza jest równowaga, którą należy w procesie obróbki aluminium osiągnąć. Mniejszy kąt nachylenia spirali zmniejszy tarcie i wytwarzane ciepło, ponieważ ogranicza się wtedy powierzchnia styku ostrza, co skraca czas tarcia. Większa spirala daje lepszą jakość cięcia i gładszą powierzchnię, czego efektem jest doskonałe wykończenie powierzchni – trzeba jednak pamiętać, że spirala taka generuje więcej ciepła.

Oprócz całej linii narzędzi standardowych, takich jak frezy i wiertła, na rynku dostępne są również narzędzia produkowane na potrzeby konkretnego zamówienia, według specyfikacji klienta. Oprócz zakupu narzędzi nowych można też skorzystać z oferty regeneracji narzędzi skrawających wszystkich geometrii. 

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę