Ekologiczny piec próżniowy Seco/Warwick dla lidera energetyki

Ekologiczny piec próżniowy Seco/Warwick Seco/Warwick

Światowy producent turbin wiatrowych i gazowych, wybrał piec próżniowy Seco/Warwick przeznaczony do obróbki cieplnej ponadgabarytowych elementów konstrukcyjnych turbin gazowych. Jest to już ósme urządzenie Seco/Warwick dla tego globalnego producenta, do tej europejskiej lokalizacji.

Duży Vector na duże potrzeby

Zamówiony piec próżniowy wyróżnia się zwiększoną przestrzenią roboczą (1200x1200x1800 mm) i idealnie wpisuje się w charakterystykę i potrzeby klienta, który będzie obrabiać cieplnie wielkogabarytowe części. Cechą charakterystyczną tej konstrukcji jest również wykorzystanie trzech gazów procesowych: Argonu, Azotu oraz Wodoru. To rozwiązanie posłuży zwiększeniu czystości procesów oraz redukcji kosztów zużycia gazów podczas procesu chłodzenia.

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Zapotrzebowanie na turbiny gazowe i wiatrowe systematycznie rośnie na całym świecie, a energia odnawialna to obecnie języczek uwagi wszystkich przemysłów. Odgrywa ważną rolę w łagodzeniu zmian klimatu, dlatego ważne jest dla nas, że możemy wspierać Partnera, który stawia na zrównoważoną, odnawialną i nieograniczoną zieloną energię. Podobnie myślimy w Seco/Warwick, produkując urządzenia, które udowadniają, że rozwiązania do obróbki cieplnej mają kolor zielony – powiedział Maciej Korecki, Wiceprezes Segmentu Próżni, Grupy Seco/Warwick.

Unikatowe rozwiązania na szybko rosnące potrzeby branży

Raport „Renewable capacity statistics 2024” opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) prezentujący statystyki dotyczące mocy z odnawialnych źródeł energii za 2023 rok wskazuje, że w ubiegłym roku ustanowiono nowy rekord we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym, osiągając łączną moc 3870 GW na całym świecie. Przedsiębiorstwa produkujące turbiny gazowe i wiatrowe mają coraz więcej zamówień i w związku z tym stają przed wyzwaniem modyfikacji swoich parków maszynowych i wyposażania ich w urządzenia niezawodne, wydajne i zgodne z duchem całego przemysłu – czyli ekologiczne.

Ubiegły rok energia wiatrowa podsumowała wzrostem o 116 GW (+12,9% r/r), co stanowi z 24% udziałem w ekspansji odnawialnych źródeł energii. Chiny odpowiadały za prawie dwie trzecie tej ekspansji (+75,9 GW), zaś moc energii wiatrowej w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 6,3 GW.

Produkcja turbin dla przemysłu energii odnawialnej wymaga precyzji. Części używane do produkcji turbin gazowych i wiatrowych muszą pracować w trudnych warunkach, dlatego ich jakość powinna być niezawodna. By zapewnić jak najlepszą jakość części obrabianych w piecu Vector, Seco/Warwick zastosowało unikatowe rozwiązania.

Zastosowany w urządzeniu system ciśnienia cząstkowego dla trzech gazów pomaga przeciwdziałać parowaniu i sublimacji pierwiastków stopowych z powierzchni wsadu podczas procesu obróbki cieplnej w próżni lub lutowania w próżni. Kontrola ciśnienia cząstkowego jest ważna przy obróbce wielu materiałów w celu przeciwdziałania parowaniu oraz zanieczyszczenia strefy gorącej. Zastosowaliśmy także układ kontroli temperatury wody chłodzącej obudowę i wewnętrzny wymiennik ciepła, którego celem jest ograniczanie kondensacji wody z otoczenia podczas operacji załadunku i wyładunku pieca. Ta modyfikacja skraca czas pompowania pieca po załadunku, ogranicza utlenianie powierzchni obrabianego wsadu oraz degradację wewnętrznych elementów komory grzejnej pieca. Pomimo tego, że układ tenest szczególnie zalecana w krajach o dużej wilgotności powietrza i wysokich temperaturach na hali, jest powszechnie stosowany przez Seco/Warwick przy urządzeniach wyposażonych w system wysokiej próżni – powiedział Kamil Siedlecki.

Sektor energetyki wiatrowej działa pod dużą presją redukcji kosztu wytworzenia energii w przeliczeniu na megawatogodzinę. Oczekiwania te można spełnić doskonaląc konstrukcję turbin by podnieść ich parametry pracy i niezawodność, obniżając jednocześnie koszty utrzymania ruchu.  

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę