Elementy Elesa+Ganter pomagają zoptymalizować proces pakowania

Jak zoptymalizować proces pakowania Elesa+Ganter

Zoptymalizowanie stanowiska pracy ma ogromne znaczenie i stanowi wyzwanie w każdym przedsiębiorstwie. Dzięki optymalnemu układowi urządzeń i narzędzi w ciągu jednego dnia pracy możemy efektywniej wykonać większą liczbę zadań, jednocześnie dbając o równowagę obciążenia dla organizmu pracownika. Na przykładzie współpracy z firmą Damet Elesa+Ganter prezentuje, w jaki sposób można zoptymalizować proces pakowania.

Przedstawione niżej case study jest doskonałym przykładem tego, że dzięki przemyślanej konstrukcji oraz odpowiedniemu doborowi komponentów można osiągnąć rozwiązanie, które nie wymaga skomplikowanych modyfikacji, a przyczynia się do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa pracy. Pomaga w tym odpowiedni dobór standardowych elementów maszyn, które są dostępne w naszej ofercie – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Doskonałym przykładem optymalnego stanowiska pracy w branży przygotowywania paczek do wysyłki są stoły do pakowania firmy Damet 

Firma Damet oferuje dodatkowe moduły, pozwalające na dopasowanie stanowiska pracy do konkretnego procesu. Wszystkie produkty są nieustannie modernizowane, a ostatnie wdrożenie dotyczyło konstrukcji ucinaczki papieru/folii (rys. 1).

Rys. 1. Moduł tnący

Ucinaczka służy głównie do cięcia papieru pakowego lub folii podczas procesu przygotowywania paczki do wysyłki. Jak można sobie wyobrazić, korzysta się z niej bardzo często. 

Moduł tnący składa się z czterech głównych komponentów:

  • Podstawa
  • Prowadnica liniowa z wózkiem
  • Specjalne dwukierunkowe ostrze
  • Uchwyt dla użytkownika

Poprzednia konstrukcja ucinaczki (rys. 2) była wyposażona w uchwyt typu „L” (GN 559 rys.3), który pozwalał na bardzo stabilne pochwycenie wózka z ostrzem, a następnie wykonanie cięcia.

Rys. 2. Moduł tnący w „starej” wersji
Rys. 3. Uchwyt GN 559

Obsługa modułu tnącego była łatwa i intuicyjna, ponieważ podczas cięcia użytkownik trzymał bardzo solidnie uchwyt i był w stanie wygenerować dużą siłę (choć takowa wcale nie była konieczna), przesuwając wózek z nożami w lewą lub prawą stronę (rys. 4).

Rys. 4. Ułożenie dłoni podczas procesu cięcia dla starej konstrukcji

Fakt, że coś dobrze działa nie oznacza, że nie da się tego ulepszyć, czego doskonałym przykładem jest zmodyfikowana konstrukcja ucinaczki (rys. 5).

Rys. 5. Moduł tnący w nowej wersji

Nowa konstrukcja posiada wiele modyfikacji, które stanową „know how” producenta, ale jedną z kluczowych, jest zmiana uchwytu GN 559 na rękojeść EBK-H SOFT (rys. 6).

Rys. 6. Rękojeści EBK-H SOFT

Dzięki tej jednej zmianie operator uzyskał:

  • wygodniejszy sposób obsługi narzędzia, ponieważ łapie rękojeść jedynie palcami, więc nie musi zbyt głęboko sięgać (rys. 7) 
  • pewny chwyt, gdyż sama rękojeść pokryta jest specjalnym, miękkim w dotyku, elastomerem
  • intuicyjną obsługę, ponieważ rękojeść wyposażona jest w piktogram dopasowany do tej konkretnej aplikacji (strzałki lewo/prawo), informujący o możliwości cięcia w obu kierunkach
Rys. 7. Ułożenie dłoni podczas procesu cięcia dla nowej konstrukcji

Odnośnie oznaczeń na rękojeściach, w ofercie Elesa+Ganter dostępne są różnego rodzaju standardowe etykiety (rys. 8), które umieszcza się pod przezroczystą pokrywką, więc nie ulegają zużyciu podczas eksploatacji.

Rys.8. MA - Standardowe tarcze z oznaczeniami i symbolami do rękojeści

W przypadku zastosowań, które wymagają pewnego, a zarazem delikatnego chwytu, idealnie sprawdzają się produkty z linii SOFT-TOUCH. W takim wykonaniu dostępne są nie tylko rękojeści, ale również uchwyty i pokrętła. Linia produktów SOFT-TOUCH posiada miękką i antypoślizgową powierzchnię, aby zapewnić bezpieczniejszy i bardziej stabilny pod względem ergonomicznym chwyt, nawet w tak niekorzystnych warunkach środowiskowych jak: wilgoć, suchość, gorąco, zimno i otłuszczenie powierzchni. Przykładem takich zastosowań są np. wszelkiego rodzaju urządzenia rehabilitacyjne, medyczne, sportowe czy też dźwignie sterujące w kabinie operatora dźwigu, wózka widłowego bądź innego pojazdu.  

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę