Elementy Elesa+Ganter w zabudowach zadaszeń basenowych

Elementy Elesa+Ganter w zabudowach zadaszeń basenowych Elesa+Ganter

Producenci zadaszeń basenowych stają przed zadaniem zaprojektowania konstrukcji bezpiecznych i funkcjonalnych. Specyfika i przeznaczenie tego typu architektury wymusza na projektantach stworzenie produktów estetycznych i wytrzymałych mechanicznie, a jednocześnie odpornych na warunki atmosferyczne i chemiczne. Muszą być również trwałe i obsługiwane intuicyjnie, ponieważ użytkownicy nie są przeszkolonymi operatorami maszyn lub urządzeń.

Zadaszenia basenowe pełnią rolę termoizolacyjną, higieniczną i bezpieczeństwa. Jednocześnie powinny być również estetyczne, ponieważ mają zdobić przestrzeń, na której się znajdują. Każdy posiadacz basenu ogrodowego musi troszczyć się o jego pielęgnację, chronić przed zanieczyszczeniami, a przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pozostałym domownikom, zwierzętom domowym oraz w szczególności dzieciom, by uniknąć wypadków.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Najpopularniejszym rodzajem zabudowy basenu są zadaszenia mobilne, które dzięki swojej budowie można dowolnie konfigurować nad zbiornikiem lub za nim, poprzez rozsuwanie lub zasuwanie poszczególnych segmentów.

zadaszenie basenu
Zadaszenie basenu z zasuniętymi segmentami

Elementy Elesa+Ganter zastosowane zostały w zabudowach produkowanych przez firmę Bucovers – polskiego producenta zadaszeń basenowych, tarasowych i ogrodowych. Stworzenie konstrukcji aluminiowej, wypełnionej płytami poliwęglanowymi jest zaledwie pierwszym krokiem do spełnienia wszystkich powyższych wymogów. Każdy z segmentów powinien być odpowiednio ustalony przed przypadkowym przesunięciem, a całość zabezpieczona w sposób uniemożliwiający dostęp osobom postronnym lub dzieciom.

Do blokowania poszczególnych modułów doskonale sprawdzają się trzpienie ustalające GN 817-NI, które są wykonane ze stali nierdzewnej i technopolimeru na bazie poliamidu. Dodatkowy proces niklowania chemicznego szpilki trzpienia, zapobiega zatarciu w niełatwych warunkach pracy (woda, piasek, chemia). Trzpienie w wersji -CK posiadają możliwość blokady w pozycji odwiedzionej, a po zwolnieniu blokady i zatrzaśnięciu trzpienia mechanizm pozostaje ukryty pod gałką, co dodatkowo chroni go przed zanieczyszczeniem.

Część segmentów zabezpieczana jest trzpieniami blokującymi w wykonaniu bezpiecznym GN 816-B otwieranymi za pomocą kluczaWariant ten stosowany jest w środowiskach wymagających większego stopnia zabezpieczenia elementów wzajemnie blokowanych poprzez ograniczenie dostępu osobom postronnym. W ten sposób osoba bez kluczyka (np. dziecko) nie będzie mogła samodzielnie rozsunąć zadaszenia. Ze względu na podwyższone wymogi odporności na korozję nasz klient zdecydował się na wykonanie specjalne ze stali nierdzewnej.

trzpień w wykonaniu bezpiecznym
Trzpień w wykonaniu bezpiecznym GN 816-B na klucz służy do zabezpieczania poszczególnych modułów zadaszenia

Ostatni segment konstrukcji zadaszenia mobilnego jest wyposażony w specjalny uchwyt, służący zarówno do przesuwania drzwi, jak i pełniący funkcję blokady. Uchwyt ten należy do zestawu produktów z system „Vandal-proof”, zwiększających bezpieczeństwo obsługi urządzeń poprzez kontrolę dostępu i uniemożliwienie aktywacji danej funkcji osobom nieupoważnionym.

Element kształtowy (trzpień ze stali nierdzewnej) zatrzaskuje się samoczynnie w pozycji zamkniętej, zapobiegając rozłączeniu współpracujących elementów. Odblokowanie takiego połączenia odbywa się poprzez włożenie klucza w specjalnie wyprofilowany otwór zamka. Rozwiązanie takie chroni połączenie przed dostępem osób bez klucza, zachowując łatwość blokowania (wciśnięcie przycisku).

uchwyt z systemem Vandal-proof
Funkcjonalność uchwytu EBR-CH z systemem „Vandal-proof”

Opisane powyżej komponenty stanowią zaledwie wycinek spośród wszystkich, są jednak kluczowe dla bezpieczeństwa całej zabudowy. Użyteczność i funkcje poszczególnych elementów są jednak uniwersalne i mogą być z powodzeniem stosowane w innych aplikacjach, także w maszynach przemysłowych, wymagających blokowania poszczególnych części ze względów bezpieczeństwa.

Stosowanie gotowych elementów znacznie ułatwia spełnianie różnych wymogów, ogranicza konieczność wykonywania detali we własnym zakresie, a tym samym przyczynia się do oszczędności zarówno w sferze finansowej, jak i czasu pracy. 

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę