Elesa+Ganter rozszerza ofertę o innowacyjne uchwyty

Elesa+Ganter rozszerza ofertę o innowacyjne uchwyty Elesa+Ganter

Firma Elesa+Ganter wprowadziła do oferty innowacyjne uchwyty M.2000-SWM wyposażone w trójkolorowe podświetlenie części chwytnej oraz monostabilny przełącznik. Nowy produkt ma ułatwić pracę operatorom maszyn. Każdy z kolorów podświetlenia można przypisać do konkretnej funkcji urządzenia.

Uchwyty przemysłowe należą do najczęściej stosowanych i kupowanych standardowych elementów maszyn. Znajdują zastosowanie w większości maszyn i urządzeń, ale także w różnego rodzaju osłonach, klapach, pokrywach, drzwiach, itp. Z uchwytami spotkamy się również w testerach elektroniki, oprzyrządowaniu produkcyjnym i wielu innych aplikacjach. Wnikliwie przyglądamy się tym zastosowaniom i potrzebom osób, które z nich korzystają. Nowe uchwyty z podświetleniem mają za zadanie ułatwić sterowanie urządzeniami – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
Uchwyty M.2000-SWM.
Rys. 1.Uchwyty M.2000-SWM

Uchwyty M.2000-SWM (rys. 1) łączą w sobie kilka funkcjonalności wymienionych poniżej, dzięki którym możliwe jest uproszczenie konstrukcji całego urządzenia i nadanie mu nowoczesnego wyglądu:

  • Podświetlenie części chwytnej w trzech kolorach RGY (czerwony, zielony, żółty). Każdy kolor można indywidualnie przypisać np. do statusu pracy maszyny (rys. 2).
Trzy kolory podświetlenia w uchwycie M.2000-SWM.
Rys. 2. Trzy kolory podświetlenia w uchwycie M.2000-SWM
  • Monostabilny przełącznik bezpieczeństwa z dwoma obwodami (2xNC lub NC+NO). Można go wykorzystać np. do inicjowania zatrzymania pracy linii produkcyjnej oraz odryglowania osłony (rys. 3).
Przełącznik monostabilny w uchwycie M.2000-SWM.
Rys. 3. Przełącznik monostabilny w uchwycie M.2000-SWM
  • Korpus uchwytu wykonany na bazie poliamidu, certyfikowany jako samogasnący, klasa V0 wg normy UL94. Całość wykonana w stopniu ochrony IP67. Dzięki temu uchwyt może być stosowany nawet w najbardziej wymagających aplikacjach.
  • Wysoka wytrzymałość. Maksymalne obciążenie robocze uchwytu wynosi 900 N dla F2 oraz 700 N dla F1 (rys. 4).
Płaszczyzny działania sił F1 i F2 w uchwycie M.2000-SWM.
Rys. 4. Płaszczyzny działania sił F1 i F2 w uchwycie M.2000-SWM

W ofercie Elesa+Ganter znajduje się również komplementarny uchwyt M.2000 (rys. 5) o tej samej konstrukcji, ale bez podświetlenia i przełącznika. Zastosowanie tego modelu uchwytu jest idealne w sytuacji, kiedy chcemy zachować spójny design urządzenia, w którym występuje kilka osłon, a tylko na jednej z nich potrzebujemy zastosować sygnalizację świetlną oraz przełącznik monostabilny. 

Uchwyt M.2000.
Rys. 5. Uchwyt M.2000

Od strony praktycznej, nowe uchwyty idealnie sprawdzą się jako uzupełnienie do kolumn sygnalizacyjnych, instalowanych na różnego rodzaju urządzeniach. Kolumny mocuje się głównie na górze maszyny (rys. 6), więc są one słabo widoczne dla operatora, który stoi zazwyczaj blisko urządzenia. Dzięki zastosowaniu uchwytów M.2000-SWM bieżący status pracy urządzenia możemy sygnalizować z poziomu uchwytu, co eliminuje konieczność stosowania kolumny sygnalizacyjnej. Uchwyt może też dublować sygnalizację kolumny. Wtedy informacja o stanie maszyny będzie widoczna zarówno z bliska jak i daleka.    

Przykładowa kolumna sygnalizacyjna informująca o statusie pracy urządzenia.
Rys. 6. Przykładowa kolumna sygnalizacyjna informująca o statusie pracy urządzenia

Przełączniki monostabilne w uchwytach M.2000-SWM mogą być również wykorzystane w różnego rodzaju przyrządach/testerach, dla których wymagany jest tak zwany start bezpieczny dwuręczny. Najczęściej w takich sytuacjach stosuje się specjalne pulpity sterowania dwuręcznego (rys. 7). Ciekawą alternatywą jest zastosowanie w takim układzie dwóch uchwytów M.2000-SWM w wygodnym dla operatora położeniu, ale z zastrzeżeniem, że jednoczesne wciśnięcie przycisków w obu uchwytach, może nastąpić jedynie przy użyciu obu rąk.  

Przykładowy pulpit sterowania dwuręcznego.
Rys. 7. Przykładowy pulpit sterowania dwuręcznego

Nowe uchwyty funkcyjne M.2000-SWM są dostępne zarówno z wtyczką, jak i przewodem o długości 2,5 m oraz 5 m. Stanowią one kompaktowe rozwiązanie zwiększające funkcjonalność i bezpieczeństwo obsługi urządzenia, podnoszące jego estetykę, a także, dzięki opisanym powyżej cechom, upraszczające jego konstrukcję. 

Bardzo jasne podświetlenie LED przekazuje w sposób wizualny konkretne informacje do osób obsługujących, a monostabilny przełącznik elektryczny umożliwia, tzw. sterowanie impulsowe, które można wykorzystać np. do: 

  • elektrycznego sterowania zaciskami szczęk chwytaków
  • sterowania ryglami elektromagnetycznymi
  • ustawiania głowic dozujących w nalewarkach
  • pozycjonowania chirurgicznych kolumn sufitowych
  • ustawiania głowic zgrzewających w zgrzewarkach wysokiej częstotliwości

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę