Energetyczna rewolucja przemysłowa tematem targów Hannover Messe 2024
Branża energetyczna jest kluczową siłą napędową transformacji przemysłowej w kierunku neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla – ze szczególnym naciskiem na zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, dekarbonizację wytwarzania ciepła, przejście na inteligentne sieci, łączenie sektorów z innymi gałęziami przemysłu oraz na mobilność. Siłami napędowymi transformacji są sztuczna inteligencja (AI) i Internet rzeczy (IoT). Hannover Messe 2024 zapewni uczestnikom możliwość poznania wyzwań i możliwości, jakie niesie ze sobą ten rozwój.
Pod hasłem przewodnim „Energetyzowanie zrównoważonego przemysłu” targi Hannover Messe 2024 rzucają światło na zrównoważone i bezemisyjne dostawy energii dla przemysłu. W hali 12 ponad 300 firm zaprezentuje swoje rozwiązania w obszarach ciepła technologicznego i odpadowego, energii odnawialnych, zarządzania energią i efektywności energetycznej, a także mobilności, efektywnego gospodarowania zasobami i gospodarki recyklingowej. Wykorzystanie systemów energii słonecznej może stanowić dla firm pierwszy krok w kierunku znacznego ograniczenia emisji CO2.
– Należymy do największych producentów wysokiej jakości produktów fotowoltaicznych, a także jesteśmy dostawcą energii. Energia słoneczna jest w naszym DNA. Oferujemy wysokowydajne systemy fotowoltaiczne pod klucz dla sektora przemysłowego i komercyjnego w jednym miejscu – od od planowania instalacji, aż po opcje płatności ratalnych, kontraktację energii lub leasing systemu. Poza tym możemy zarządzać dochodowymi grupami bilansującymi poprzez marketing bezpośredni i wirtualne elektrownie – mówi Ian Clover, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w Hanwha Q CELLS.
Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych to jednak tylko jeden element układanki; Równie istotne jest skuteczne zarządzanie danymi źródłowymi.
– Istotnym czynnikiem sukcesu transformacji energetycznej jest ukierunkowane zarządzanie efektywnością energetyczną nieruchomości oraz zintegrowanie danych nieruchomości ze zdecentralizowanym rynkiem energii. Wymaga to działania w czasie rzeczywistym i wykorzystania danych dotyczących zużycia różnych źródeł energii w budynkach i danych dotyczących lokalnego wytwarzania energii – mówi Dennis Nasrun, dyrektor zarządzający/CEO metiundo.
– W czasach gwałtownie rosnących cen energii i niemieckiego celu, jakim jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2045 r., optymalizacja zużycia ma dla przedsiębiorstw kluczowe znaczenie. FlowChief realizuje jasne cele wyznaczone przez niemiecką ustawę o efektywności energetycznej, udostępniając otwartą platformę zarządzania energią. To rozwiązanie programowe oferuje wszystkie niezbędne funkcje, dostosowane do wymagań normy ISO 50001 – mówi Christian Fink, dyrektor ds. zarządzania produktami i marketingu w FlowChief.
– Energiency oferuje technologię zorientowaną na Przemysł 4.0, łączącą ludzką i sztuczną inteligencję, aby umożliwić firmom z sektora produkcyjnego osiągnięcie nowych oszczędności w zakresie energii i emisji CO2 aż do 15%. W ślad za silnym międzynarodowym rozwojem, klientami firmy korzystającymi już z tej technologii są obecnie wiodące na świecie firmy z branży spożywczej, chemicznej, motoryzacyjnej, papierniczej i surowcowej. Energiency otrzymała już ponad 30 międzynarodowych nagród za wybitne wyniki, w tym francuską doskonałość technologiczną i rozwiązanie Solar Impulse Efficient Solution – wyjaśnia Viktoria Scheuer, menedżer ds. partnerstwa i główny programista biznesowy Energiency.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Rentowność, optymalizacja, efektywność energetyczna i optymalna obsługa są czynnikami priorytetowymi w tym procesie. Dotyczy to wszystkich obszarów wykorzystania energii, takich jak mobilność elektryczna, odnawialne źródła energii i dystrybucja energii. PcVue to rozwiązanie SCADA wyposażone we wszystkie niezbędne funkcje i łatwe w obsłudze integratorów systemów do wdrożenia – mówi Hans-Jürgen Schmitt, dyrektor generalny PcVue.
– W czasach zmian priorytetem jest dla nas zielona transformacja: postrzegamy siebie jako siłę napędową i partnera we wdrażaniu dekarbonizacji przy bezpieczeństwie dostaw. Pracujemy ze świadomością, że gramy kluczową rolę w zrównoważonym systemie energetycznym przyszłości. To nas motywuje każdego dnia – mówi Gundolf Schweppe, CCO Sales w Uniper.
– W Shell Energy Germany oferujemy dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania energetyczne w formie na przykład umów zakupu gazu ziemnego, energii elektrycznej lub energii (PPA), aby wspierać naszych klientów z sektora przemysłowego i samorządów lokalnych w ich działania na rzecz dekarbonizacji. Shell Lubricant Solutions jest wiodącym na świecie dostawcą środków smarnych. Nasze produkty zostały opracowane w celu generowania wartości dodanej dla naszych klientów, niezależnie od ich sektora lub specjalizacji ich maszyn i systemów – mówi Petra Matzat, dyrektor zarządzająca ds. środków smarnych w firmie Shell.
Scena Energy 4.0 jako centralna platforma dla wszystkich tematów związanych z energią i klimatem
Scena konferencji Energy 4.0 będzie centralnym punktem hali 12. Jest to centralna platforma dla wszystkich tematów związanych z energią, klimatem i zrównoważonym rozwojem. Motto targów Hannover Messe brzmi: „Międzynarodowe perspektywy na wyzwania i możliwości na światowym rynku energii”. Do najważniejszych punktów programu należy II Niemiecko-Francuskie Forum Ekonomiczne zatytułowane „Energia elektryczna dla przemysłu w Niemczech i Francji: interakcje, wyzwania i potencjał”, a także 17. Niemiecko-Japońskie Forum Ekonomiczne pod hasłem „Przemiana ciepła i zasobów w Japonii i niemieckiego przemysłu” będące przedmiotem dyskusji ekspertów.
Program będzie koordynowany przez stowarzyszenia partnerskie VDMA, ZVEI i VDE, ze szczególnym uwzględnieniem odpornych i zrównoważonych ekosystemów energetycznych. W tym roku po raz pierwszy Specjalny Pokaz ENERGY 4.0 uzupełniony zostanie o forum techniczne, jakim jest Akademia ENERGY 4.0.
Źródło: Hannover Messe