Exide Technologies inwestuje w energię słoneczną

Exide Technologies inwestuje w energię słoneczną Exide Technologies

Exide Technologies, dostawca rozwiązań w zakresie magazynowania energii, w swojej portugalskiej fabryce akumulatorów w Castanheira do Ribatejo uruchomił – we współpracy z firmą EDP – nowoczesną instalację fotowoltaiczną. Instalacja jest połączona z bankiem energii, zbudowanym z wysoce wydajnych baterii Sonnenschein A600, wykonanych w technologii żelowej. Ta kombinacja umożliwia większą kontrolę nad energią i jej wydajniejsze zużywanie.

Nie jest to pierwsza tego typu inwestycja Exide Technologies. W ubiegłym roku firma wdrożyła podobne rozwiązanie w portugalskim centrum recyklingu w Azambuja. Obie portugalskie instalacje słoneczne Exide mają łączną pojemność 4,5 MWp i pozwalają na zmniejszenie emisji CO2 o 20%.

Powiązane firmy

EXIDE Technologies S.A.

Przedsięwzięcie na skalę Europy

Instalacja fotowoltaiczna w fabryce Exide jest dobrym przykładem dla producentów, którzy chcą ograniczyć zużycie energii elektrycznej, zredukować związane z tym koszty oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla. Energia słoneczna jest źródłem odnawialnym i ekonomicznym. Zmagazynowana może być wykorzystywana w nocy oraz w okresach mniejszego nasłonecznienia, co jeszcze bardziej wpływa na redukcję kosztów i zmniejsza zależność od sieci energetycznej. Jest to jedna z największych w Europie samodzielnych instalacji wspieranych przez BESS (Battery Energy Storage System) i pokazuje potencjał tego typu rozwiązań na szeroką skalę.

Centrum zasilania

Obie instalacje wykorzystują łącznie ok. 11 250 paneli fotowoltaicznych i 70 inwertorów, które mogą wyprodukować ilość energii wystarczającą do zaopatrzenia 1 500 gospodarstw domowych. Instalacja w fabryce w Castanheira pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o 23%, a w centrum recyklingowym w Azambuja o 19%. Oba przedsięwzięcia zostały zaprojektowane i zainstalowane przez firmę EDP, w ścisłej współpracy z Exide, który opracował moduł magazynowania energii. Bank baterii SonnenscheinGel może zmagazynować 500 kWh energii.

Energię warto magazynować wydajnie

Produkowana w europejskich fabrykach Exide bateria żelowa Sonnenschein A600 potwierdziła na przestrzeni dekad swoją jakość i wydajność w wielu złożonych, wielkoformatowych instalacjach sieciowych. Bateria gwarantuje niezawodność i zdolność do pracy w najtrudniejszych warunkach. Zastosowanie oryginalnej technologii żelowej zapewnia bezobsługowość i najwyższe bezpieczeństwo użytkowania. Bateria wykorzystuje cylindryczny kształt płyt, cechuje ją długa żywotność i odporność na głębokie rozładowanie. Nadaje się w pełni do recyklingu, dzięki czemu jest najlepszym wyborem dla przedsiębiorców mających na uwadze dobro środowiska naturalnego.

Nasza instalacja fotowoltaiczna w Castanheira jest jedną z największych instalacji tego typu. Pokazuje, co można osiągnąć, łącząc wykorzystanie energii słonecznej z wysoce wydajną technologią w zakresie magazynowania energii. Chciałbym serdecznie podziękować zespołom z Exide Technologies i EDP, które pracowały nad tym projektempowiedział Stefan Stübing, CEO i prezes Exide Technologies, i dodał: – W przyszłości coraz więcej firm będzie polegało na zmagazynowanej energii, pochodzącej z własnej produkcji. Z przyjemnością możemy stwierdzić, że stoimy na czele tego trendu, a nasza bateria Sonnenschein A600 Gel jest niezawodna w tym zastosowaniu.

Źródło: Exide Technologies

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę