Roboty Fanuca będą budować samochody Volvo

FANUC i Volvo Cars podpisały globalną umowę FANUC

Fanuc i Volvo Cars podpisały globalną umowę, która określa program dostaw robotów do fabryk producenta samochodów na całym świecie. Kontrakt przewiduje, że Fanuc dostarczy roboty przemysłowe do różnych zakładów wchodzących w skład nowoczesnego zakładu produkcji samochodów, w tym do najnowszych fabryk skupionych na produkcji akumulatorów w Europie, Azji i Ameryce.

W ramach pierwszego etapu realizacji kontraktu Fanuc dostarczy ponad 700 robotów do nowego zakładu produkcyjnego w Koszycach na Słowacji. Zakład ten będzie pierwszą fabryką w portfolio Volvo Cars produkującą wyłącznie pojazdy elektryczne. Volvo Cars spodziewa się, że pierwsze elektryki zjadą z linii produkcyjnej w 2026 r. W tym samym czasie firma Fanuc będzie również zaopatrywać zakłady w Gandawie (Belgia) i Daqing (Chiny).

Volvo Cars poszukiwało długofalowego partnera w dziedzinie automatyki przemysłowej i jesteśmy dumni, że to właśnie nasza firma będzie miała możliwość uczestniczenia w procesie kształtowania przyszłości branży motoryzacyjnej – mówi Marco Ghirardello, prezes i dyrektor generalny Fanuc Europe.

W celu zapewnienia optymalnej integracji robotów z istniejącymi liniami produkcyjnymi zespół doświadczonych inżynierów firmy Fanuc opracowuje dedykowane rozwiązania sprzętowe i programowe dla szerokiej gamy zastosowań obejmujących cały łańcuch produkcyjny.

Volvo Cars planuje odejście od napędu spalinowego i przestawienie produkcji wyłącznie na pojazdy elektryczne od 2030 r., by w efekcie osiągnąć neutralność emisyjną do 2040 r. Nowy zakład na Słowacji będzie zakładem produkcyjnym neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, a firma Fanuc przyczyni się do zrównoważonego rozwoju zakładu.

Fakt, że nasze roboty zużywają niewiele energii, są niezwykle trwałe i mogą być serwisowane przez firmę FANUC przez nieograniczony czas, czyni nas atrakcyjnym partnerem dla firm, które chcą działać w sposób zrównoważony – mówi Ralf Völlinger, dyrektor generalny działu Robots Business Division w Fanuc Europe.

Źródło: Fanuc

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę