Milion robotów FANUC zainstalowanych na świecie

Milion robotów FANUC zainstalowanych na świecie FANUC

Firma FANUC ma powód do świętowania. Produkując milionowego robota przemysłowego osiągnęła kolejny kamień milowy w swojej ponad 60-letniej historii.

Firma jest pionierem w dziedzinie automatyzacji fabryk, a także wiodącym dostawcą systemów sterowania CNC, robotów i obrabiarek przemysłowych. Pierwszego robota wdrożyła na własnej linii produkcyjnej w 1974 r., a dziś w swoich japońskich fabrykach wykorzystuje tysiące robotów, by nieustannie zwiększać wydajność i dostarczać wysokiej klasy produkty klientom na całym świecie. 

Popyt na nasze roboty jest obecnie na najwyższym poziomie – mówi Marco Ghirardello, prezes i dyrektor generalny FANUC Europe.

Podczas gdy roboty przemysłowe były tradycyjnie wykorzystywane głównie w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym, obecnie stały się powszechne także w wielu innych branżach do niedawna bazujących głównie na sile ludzkich rąk. Zapotrzebowanie na mechanicznych pracowników rośnie, m.in. w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, produkcji wyrobów z drewna, przetwórstwie tworzyw sztucznych, a nawet w rzemiośle. Nasilający się niedobór siły roboczej i coraz łatwiejsza obsługa technologii to tylko niektóre z powodów upowszechniania robotyki w nowych segmentach produkcji.

Firma FANUC oferuje już ponad 200 modeli robotów, przygotowanych do wykonywania różnorodnych zadań produkcyjnych, m.in. takich jak spawanie, malowanie, montaż, paletyzacja i pakowanie. Na popularności zyskują także roboty współpracujące, potocznie zwane „cobotami”, ponieważ mogą bezpośrednio współpracować z ludźmi bez potrzeby instalowania zewnętrznych systemów bezpieczeństwa w postaci kurtyn lub wygrodzeń. 

Tradycyjne roboty przemysłowe nadal dominują w przemyśle, a ich zastosowanie, na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, przyspiesza umacniający się trend rozwoju elektromobilności.

Obszar zastosowania automatyzacji wciąż się poszerza, dlatego jesteśmy przekonani, że popyt na roboty będzie wzrastał w przyszłości. Aby zaspokoić potrzeby naszych klientów w zakresie automatyzacji, FANUC będzie dążyć do dalszej poprawy jakości, wydajności i zwiększenia możliwości dostaw – mówi Ghirardello.

Źródło: FANUC 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę