Firma GlaxoSmithKline skorzystała z systemów wizyjnych Keyence

Reklama
Reklama

Zakład produkcyjny GlaxoSmithKline w Evreux we Francji zajmuje powierzchnię 18 hektarów z czego powierzchnia budynków wynosi 100.000 m². Zatrudnia 2000 osób i produkuje każdego roku 130 milionów opakowań aerozoli i preparatów wziewnych. Osiemdziesiąt pięć procent produkcji jest eksportowanych do 130 krajów, w których obowiązują przepisy AFSSAPS, MCA i FDA. Każdej minuty 15.000 pacjentów na całym świecie przyjmuje lek wyprodukowany przez GSK Evreux.

Oczywistym jest, że tak wielki wolumen produkcji wymaga złożonego systemu identyfikacji. Jednym z produktów oferowanych przez GSK jest Diskus, wielodawkowy inhalator dostarczający odmierzoną dawkę leku. W trakcie jego produkcji do kontroli oznakowania wykorzystywany jest trójkamerowy system wizyjny XG. Pierwsza z kamer sprawdza kod wygrawerowany przy użyciu lasera YAG. Druga weryfikuje położenie i średnicę etykiet oraz sprawdza je pod kątem uszkodzeń i czytelności. Etykiety te są nadrukowywane na białym tle z szybkością od 110 do 150 sztuk na minutę. Ostatnia kamera weryfikuje specjalne etykiety nanoszone na czarnym tle, występujące na egzemplarzach produkowanych na rynek japoński.

Reklama

"Poszukiwaliśmy systemu wizyjnego nie wymagającego jakiejkolwiek bezpośredniej ingerencji operatora, eliminując w ten sposób ryzyko wystąpienia błędnych nastaw," wyjaśnia Christophe Fourcin z GlaxoSmithKline. "Zadaniem operatora jest jedynie wprowadzenie kodu produktu poddawanego inspekcji przez system wizyjny sterowany przez PLC. Dzięki temu nie musi on zajmować się skomplikowanym programowaniem systemu badającego etykiety występujące w około 30 rozmiarach.

"Sam charakter wykonywanych pomiarów oznacza konieczność rutynowego wprowadzania zmian w systemie wizyjnym. Jest to jeden z powodów, dla których wybraliśmy system XG firmy Keyence. Potrzebowaliśmy narzędzia, które sami jesteśmy w stanie zmodyfikować według potrzeb. W przypadku konkurencyjnych marek reprogramowanie wymaga określonego czasu i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Musielibyśmy czekać na dokonanie oceny i dodatkowo na samo reprogramowanie. W naszym odczuciu, bylibyśmy tu zbyt uzależnieni od dostawcy. Dzięki XG sami możemy kontrolować pracę systemu, a w razie wątpliwości zawsze możemy poprosić Keyence o wsparcie," mówi Fourcin.

"Obsługa systemu okazała się łatwa. Inżynier z firmy Keyence dostarczył nam szablon programowania stanowiący dla nas wyjściowy etap pracy. Po jednodniowym treningu sam jestem w stanie wprowadzić niezbędne zmiany. Język programowania jest intuicyjny, a dostarczone narzędzia łatwe w obsłudze, dzięki czemu jesteśmy teraz w zakresie programowania samowystarczalni. Ponadto, otrzymane narzędzia posiadają przyzwoity interfejs graficzny," dodaje Fourcin.

Reklama

"System wizyjny jest łatwy do integracji ze sterownikiem PLC. Zauważyliśmy, że proces detekcji jest stabilny w czasie i nie powoduje błędnego odrzucania dobrych produktów. Wprowadzenie właściwych ustawień inspekcji jest w przypadku serii XG bardzo łatwe," mówi Fourcin.

Zestaw narzędzi programowych XG VisionEditor cechuje intuicyjna i szybka obsługa, elastyczność oraz możliwość programowania z pełnym dostosowaniem do naszych wymogów. Funkcjonalność diagramu przepływu pozwala użytkownikowi tworzyć program techniką drag-and-drop poprzez proste przenoszenie i łączenie poszczególnych bloków funkcyjnych. Dostępne są tu rozmaite algorytmy i filtry. Elastyczność systemu wynika również z faktu, że użytkownik może dodawać własne algorytmy i filtry utworzone w języku C. "Diagram przepływu pozwala nam szybko zorientować się, które z funkcji powinniśmy zastosować," wyjaśnia Fourcin.

Narzędzia debuggingowe oraz trace log (log śledzący sekwencje i sygnały I/O programu oraz sekwencje i sygnały I/O sterownika PLC) pozwalają na przetestowanie zarówno programu, jak i współpracy interfejsu ze sterownikiem PLC, skracając czas integracji.

System wizyjny XG stanowi część systemu kontroli procesów wykorzystywanego przez GlaxoSmithKline. "Naszym celem jest ograniczenie interwencji użytkownika do minimum w celu zwiększenia niezawodności procesów. Następnym krokiem będzie zapewnienie zdalnej kontroli sterowników PLC. Gdy to osiągniemy, proces nadzoru wizyjnego wykorzystujący system firmy Kyence będzie w pełni zautomatyzowany i scentralizowany," podsumowuje Fourcin.

Więcej informacji:
http://www.keyence.eu/PRXG8PL

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama