Firmy coraz częściej transferują pieniądze za granicę

Reklama
Reklama

Mimo wzrostu przychodów największych firm z roku na rok wyraźnie widać spadek pieniędzy wpływających do budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego.

Największe polskie spółki, które są w rękach rodzimych właścicieli, płacą znacznie większy podatek dochodowy niż te, których właścicielami są obcokrajowcy – wynika z badania wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska. Spółki należące do kapitału zagranicznego dysponują lepszymi doradcami, transferują też część pieniędzy do spółek matek za granicę. 

Reklama

Przebadaliśmy odpowiednio 500 firm, których głównym właścicielem jest osoba z Polski, i 500 firm będących w rękach podmiotów zagranicznych. Różnica jest kolosalna – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Robert Kremser, dyrektor ds. rozwoju w Bisnode Polska. – Nasze analizy pokazały, że polskie firmy w porównaniu z zagranicznymi płacą znacznie więcej podatku dochodowego – dodał.

Według analizy Bisnode Polska w 2013 roku 500 największych pod względem przychodów firm mających polskiego właściciela wykazało 835,8 mld zł przychodu i niemalże 28 mld zysku. Do budżetu państwa odprowadziły ponad 6,2 mld zł z tytułu podatku dochodowego. To 0,75 proc. przychodu i 22,4 proc. zysku. Natomiast 500 największych zagranicznych spółek działających w Polsce, mających w stu procentach właścicieli z zagranicy, w 2013 roku wykazało ponad 458,9 mld zł przychodu i 19,7 mld zł zysku. Z tego tytułu zapłaciły ponad 2,8 mld zł podatku dochodowego. Stanowi to 0,62 proc. przychodu oraz 14,4 proc. zysku.

Firmy zagraniczne w wielu wypadkach nie tylko wykorzystują swoich doskonałych doradców, którzy znajdują dziury w podatku CIT, lecz także wyprowadzają zyski za granicę – tłumaczy Robert Kremser. – Efekt jest taki, że polskie firmy płacą więcej podatku, a firmy zagraniczne, wykorzystując luki prawne i mogąc wyprowadzić zyski za granicę, pokazują mniej zysków i płacą mniejsze podatki – dodaje.

Podsumowując, w latach 2011-2013 pół tysiąca największych pod względem przychodów polskich spółek odprowadziło z tytułu podatku dochodowego 22,4 mld zł, co stanowi 0,96 proc. ich przychodów i 22 proc. zysku. W tym samym okresie największe pod względem przychodów firmy zagraniczne działające w Polsce odprowadziły ok. 9,5 mld zł podatku dochodowego, co stanowi 0,7 proc. ich przychodów i 17,5 proc. zysku.

Reklama

Ekspert Bisnode Polska zauważa także inny trend. Z roku na rok zarówno zagraniczne, jak i polskie firmy płacą mniej podatków. Jak podkreśla Robert Kremser, wynika to często nie z mniejszych przychodów, a z coraz sprawniejszego wykorzystywania luk w prawie.

Polskie firmy wykazują coraz mniej zysku, ale ten podatek cały czas płacą. Firmy zagraniczne tego zysku też mniej wykazują, ale nie z tego powodu, że biznes im się kurczy, tylko dlatego że wysyłają do swoich zagranicznych spółek takie ilości tego podatku, że tutaj do opodatkowania zostaje bardzo niska część. Często też firmy zagraniczne specjalnie pokazują straty, żeby opodatkowania w ogóle uniknąć – tłumaczy Kremser. – Zagraniczne firmy nie będą się wykazywały specjalnie wielką moralnością i martwiły o nasze sprawy fiskalne, tylko będą wykorzystywały tę możliwość i będzie tego podatku od nich coraz mniej – dodaje.

W 2011 roku odprowadzony podatek dochodowy w przypadku polskich firm wynosił 8,5 mld złotych, czyli 1,2 proc. przychodów i 20,2 proc. zysku. W 2012 roku zapłaciły 7,5 mld zł podatku dochodowego, czyli 0,96 proc. przychodów i 24,3 proc. zysków. Rok później było to już tylko 6,2 mld zł, czyli 0,75 proc. przychodów i 22,4 proc. zysku. Warto zauważyć, że we wspomnianym okresie łączne przychody tych firm wzrosły z 708 mld do 835,8 mld zł.

W przypadku największych zagranicznych firm w 2011 roku odprowadzony podatek dochodowy wyniósł 3,5 mld zł, czyli 0,8 proc. przychodów i 21 proc. zysków. W 2012 roku było to 3 mld zł, czyli 1,7 proc. przychodów i 17,2 proc. zysków. W 2013 roku zapłacono 2,8 proc. podatku dochodowego, czyli 0,62 proc. przychodów i 14,4 proc. zysków. Przychody wzrosły zaś z niespełna 428,5 mld zł w 2011 r. do niemal 459 mld zł w 2013 r.

Źródło: Newseria.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama