Frez NX do obróbki wykańczającej

Frez NX do obróbki wykańczającej ITA

Frez NX firmy Fraisa to nowe, innowacyjne narzędzie do obróbki wykończeniowej. Płaszczyzny wykończone frezem NX są zarówno wizualnie, jak i mierzalnie najwyższej jakości. Jego sekret leży w specjalnie zaprojektowanym ostrzu wykańczającym, przesuniętym osiowo i promieniowo względem pozostałych. Dzięki takiej konstrukcji skrawa ono wiór o dokładnie wyznaczonej grubości, wynoszącej setne części milimetra.

Frez wykańczający NX pozwala uzyskać powierzchnię części o chropowatości Ra < 0,1 µm. Dla wielu obrabianych elementów pozwala to na wyeliminowanie późniejszego procesu szlifowania powierzchni. Daje to dużą przewagę nad konwencjonalnym podejściem do procesu, ponieważ element może zostać w pełni obrobiony na jednej maszynie, oszczędzając czas i pieniądze. Frez wykańczający NX został tak zaprojektowany, by nawet niewielkie, niemożliwe do uniknięcia odkształcenia narzędzia, podczas pracy nie wpływały na końcowy efekt. Aby zachować estetyczne miejsce łączenia ścianki i dna kieszeni, frez NX posiada również krawędzie skrawające na powierzchni walcowej.

Powiązane firmy

Frez

Nowość w budowie frezu polega na umieszczeniu dodatkowego, wykańczającego ostrza pomiędzy standardowymi. Dzięki dokładnie wykonanemu chwytowi, płynnym przejściom pomiędzy poszczególnymi częściami narzędzia oraz jego wyważeniu obróbka przebiega nadzwyczaj dobrze. Narzędzie z zeszlifowanym ostrzem to wzmocnienie wyeksponowanej krawędzi skrawającej oraz absorpcja dużych sił skrawania. Łagodne „przenikanie” między częściami narzędzia oznacza, iż miejsca łączenia są wykonane za pomocą gładkich przejść oraz dużych promieni zaokrąglenia, sztywność elementów jest poprawona (tym samym następują mniejsze odkształcenia promieniowe), a odporność na obciążenia mechaniczne jest większa. Dokładne wyważenie narzędzia przejawia się wyważeniem w klasie G2,5 przy 20000 obr. / min. lub Udop<1 g · mm, ułatwia bądź eliminuje dodatkowe wyważenie narzędziowe z oprawką.

Grafika

Jakość powierzchni się poprawia, a dzięki ograniczeniu drgań można zaobserwować dłuższą żywotność wrzeciona. Część chwytowa wykonana w tolerancji h5 sprawia, iż występuje zminimalizowane bicie promieniowe dla podwyższenia dokładności obróbki, a także współdziałanie z nowoczesnymi uchwytami obróbkowymi. Narzędzie posiada specjalne ostrze do obróbki wykańczającej częścią czołową, co gwarantuje najwyższą jakość powierzchni obrobionej. W przypadku narzędzia z teoretyczną 45°fazką, wartość ta jest wyznaczona dla każdej średnicy w tabeli w katalogu narzędzi i powinna być wprowadzona podczas programowania CNC/CAM. Podczas obróbki z powodu różnicy pomiędzy fazką teoretyczną 45° a efektywnym konturem pozostaje minimalna ilość materiału. Frez wykańczający NX może być użyty w różnych zastosowaniach.

To optycznie lepsza jakość i niższy parametr chropowatości Ra zamierzony na powierzchni w porównaniu do obróbki konwencjonalnym narzędziem. Zredukowany koszt wytwarzania, czyli czas na szlifowanie i polerownie, może zostać znacznie ograniczony. Frezy są łatwe w zastosowaniu. Można wykorzystać je do normalnego planowania 2D oraz obróbki kieszeni.

Porównanie powierzchni

Na dodatek aplikacja Fraisa ToolExpert 2.0 zapewnia łatwy dostęp do parametrów obróbki. Długi cykl życia narzędzia jest możliwy z kolei dzięki zastosowaniu profesjonalnej regeneracji Fraisa ReTool.

Źródło: ITA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę