Grupa Azoty otrzymała deklarację Lotosu odnośnie objęcia akcji

PixaBay
Reklama
Reklama

Grupa Lotos podpisała list intencyjny ze spółkami z Grupy Azoty w zakresie ewentualnego zainwestowania kwoty do 500 mln zł w realizację projektu Polimery Police. Wcześniej, PDH otrzymała ze strony koreańskich koncernów listy intencyjne w sprawie potencjalnego zaangażowania finansowego w Projekt Polimery Police o wartości do 130 mln dolarów, tj. także ok. 500 mln zł.

26 kwietnia 2019 r. podpisany został list intencyjny między grupą Azoty, grupą Azoty Police i PDH a grupą Lotos dotyczący rozpoczęcia i prowadzenia rozmów w sprawie potencjalnego udziału grupy Lotos w finansowaniu projektu Polimery Police. Prowadzone na podstawie listu intencyjnego rozmowy mają dotyczyć objęcia przez grupę Lotos nowych akcji w kapitale zakładowym PDH i wniesienia wkładu pieniężnego na kapitał zakładowy PDH do 500 mln zł. 

Reklama

Zawarcie listu intencyjnego z grupą LOTOS to ważne wydarzenie dla realizacji projektu Polimery Police. Liczymy na pomyślne zakończenie rozmów. Zainteresowanie naszego potencjalnego Partnera i możliwe zaangażowanie finansowe to sygnały wskazujące na potencjał biznesowy projektu w Policach. Jesteśmy pewni, iż będzie on korzystny inwestycyjnie zarówno dla spółek z Grupy Azoty, jak i partnerów zewnętrznych – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu grupy Azoty Police oraz Grupy Azoty.

Zarówno grupy Azoty Police jak i grupa Azoty wskazują, że list intencyjny nie stanowi wiążącego zobowiązania do udziału grupy Lotos w finansowanie projektu Polimery Police. O wynikach prowadzonych rozmów spółki te będą informować w swoich raportach bieżących.

Grupa Lotos w swojej strategii na lata 2017-22 jako jeden z kierunków wskazuje inwestycje w rozwój sektora petrochemicznego. Widzimy potencjał rynku i analizujemy nasze możliwości dalszego wydłużania łańcucha wartości ku produktom wysokomarżowym – podkreśla dr Mateusz A. Bonca, prezes zarządu grupy Lotos. – Projekt Polimery Police jest dla nas interesujący i chcemy lepiej zrozumieć drzemiący w nim potencjał, by w stosownym czasie zdecydować o naszym bezpośrednim zaangażowaniu w jego realizację. Postrzegamy ten projekt jako potencjalną szansę na dalszą dywersyfikację naszej działalności - dodaje.

Reklama

Podpisanie listu intencyjnego z grupą Lotos to kolejny krok w zakresie budowy struktury finansowania projektu Polimery Police. Akcjonariusze grupy Azoty Police zdecydowali o przeprowadzeniu oferty publicznej z prawem poboru o wartości ok. 1 mld zł. Następnie PDH otrzymała wstępne deklaracje dotyczące inwestycji kapitałowej. Strony są zainteresowane objęciem akcji o wartości odpowiednio do kwot 80 i 50 mln dolarów.

- Projekt Polimery Police ma kluczowe znaczenie dla polskiej gospodarki. W naszej ocenie inwestycja może istotnie poprawić pozycję kraju na europejskim rynku producentów polipropylenu. Polska zredukuje ujemny bilans handlowy w segmencie tworzyw sztucznych i może zostać największym producentem w regionie CEE. Ponadto Polimery Police to także rozwój niezależności energetyczno-surowcowej kraju, dzięki oddaniu nowego terminalu paliw płynnych oraz powstanie szeregu wysokokwalifikowanych miejsc prac, a jednocześnie solidna baza do rozwoju polskiej nauki, w tym sektora badawczego - dodaje dr Wojciech Wardacki.

Środki potencjalnie pozyskane z podwyższenia kapitału zakładowego w PDH umożliwią realizację planów inwestycyjnych związanych z projektem Polimery Police, w tym stanowić będą wzmocnienie zaangażowania w rozwój obszarów niezwiązanych z produkcją nawozową. 

Źródło: Grupa Lotos

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama