Grupa Seco/Warwick z licznymi sukcesami w 2021 r.

Grupa Seco/Warwick z licznymi sukcesami w 2021 r. Seco/Warwick

Rok 2021 był jednym z lepszych w historii Grupy Seco/Warwick. Poszczególne spółki-córki notowały znaczne wzrosty pozyskanych zamówień. Plany na przyszłość są nie mniej ambitne.

Amerykańskie dziecko – obchodzące w tym roku piąte urodziny – Seco/Vacuum, pozostaje pod wpływem silnego byka, będącego nie tylko symbolem giełdowej hossy. Spóła pozyskała (w pierwszych trzech kwartałach 2021 r.) zamówienia na 15 mln $ (wzrost o 56% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (9,65 mln $)). Seco/Vacuum prognozuje, że w ujęciu rocznym, wzrost liczby zamówień osiągnie poziom 30%. Tym samym Grupa Seco/Warwick umocniła swą pozycję firmy pierwszego wyboru dla rozwiązań z zakresu obróbki cieplnej metali. Łączna wartość sprzedaży Grupy za pierwsze trzy kwartały 2021 r. wzrosła r./r. o 18%, do kwoty 335 mln PLN, z czego największy udział miał rynek azjatycki (stanowił blisko 30%), a następnie rynek USA (27%) i Unii Europejskiej (blisko 25% sprzedaży).

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Wzrostowi sprzedaży towarzyszył wzrost zysków i poprawa rentowności. Po 3 kwartałach osiągnęliśmy ponad 73 mln PLN wyniku brutto ze sprzedaż, co w warunkach porównywalnych (czyli po eliminacji wpływu tarczy antykryzysowej w 2020 r.) stanowiło wzrost o ponad 20% r./r. oraz blisko 26 mln PLN EBITDA (wzrost o 55% r./r.). Sytuacja finansowa Grupy jest dobra, a zadłużenie stabilne i na niskim poziomie. Nowe zamówienia w okresie styczeńwrzesień 2021 r. to poziom 330 mln PLN (vs. 253 mln PLN w analogicznym okresie roku 2020), co oznacza wzrost o 30% – mówi Piotr Walasek, dyrektor finansowy Grupy Seco/Warwick.

Liczne zamówienia z branży lotniczej i narzędziowej

W ubiegłym roku amerykańska spółka córka – Seco/Vacuum, zdobyła kilkadziesiąt zamówień, głównie z branży lotniczej i narzędziowej, gdzie niemal 75% stanowili (co cieszy i buduje) klienci powracający. Rok 2021 Seco/Vacuum zamknie wzrostem liczby zamówień na poziomie 30%. Druga spółka amerykańska Grupy – Retech, również zaliczy rok 2021 do udanych. Przenosiny do Buffalo wiążą się z nowymi możliwościami operacyjnymi oraz ogromnym potencjałem wzrostu. Retech koncentruje się obecnie na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań, jak np. zaawansowane technologicznie piece do produkcji proszków metali. Jednocześnie nadal rozwija segment pieców PAM (ang. Plasma Arc Melting – piec plazmowy), pozostając wiodącym dostawcą na świecie, którego piec PAM przeszedł rygorystyczne testy wymagane w technologii topienia i rafinacji tytanu dla branży lotniczej.

W sierpniu, podczas jednego z najważniejszych wydarzeń podsumowujących współpracę gospodarczą na linii USA – Europa Środkowo-Wschodnia, „USA-Central Eastern Europe Investment Summit & Awards”, Seco/Warwick otrzymało nagrodę w kategorii „Najbardziej udana ekspansja na amerykańskim rynku”. Rynek amerykański to ważny sprzedażowo obszar, stąd obecność aż trzech spółek-córek w tym regionie. Urządzenia Seco/Warwick pracują w największych amerykańskich firmach, zajmujących się tak strategicznymi dziedzinami jak: obronność, energetyka, lotnictwo czy motoryzacja. Obecny portfel zamówień wskazuje, że udział w rynku północnoamerykańskim będzie w tym roku znacznie wzrastał i w kolejnych okresach wyniesie ponad 30%.

Seco/Warwick Chiny miały rekordowy rok, pełen nowych zamówień. W 2021 r. spółka sprzedała aż 15 linii CAB. W stosunku do roku 2020 jest to wzrost o blisko 70%. Osiem sprzedanych linii to rozwiązania, które będą służyć do produkcji chłodnic baterii samochodów elektrycznych i hybrydowych, a to obecnie jeden z najbardziej obiecujących kierunków rozwoju. Wzrost segmentu elektromobilności, regulacje prawne oraz coraz większa globalna świadomość społeczeństwa związana z potrzebą troski o środowisko naturalne sprawiają, że Seco/Warwick wiąże ogromne nadzieje z linią produktową przeznaczoną do Battery Coolers.

Mieliśmy świadomość, że rok 2021 będzie obfitował w liczne zamówienia i bardzo dobrze przygotowaliśmy się na tę okoliczność. Rynek otrząsnął się po trudnych gospodarczo wydarzeniach roku 2020. Większość naszych klientów błyskawicznie dostosowała się do nowych realiów. Branża motoryzacyjna stawia obecnie na rozwiązania związane z elektromobilnością, a ta ścieżka idealnie wpisuje się w rozwój Grupy Seco/Warwick. Warto dodać, że chińska spółka pozyskała w ubiegłym roku kilku nowych klientów, w tym potentatów z listy Fortune Global 500 – podsumowuje Sławomir Woźniak, prezes Grupy Seco/Warwick.

2021 rok to w Chinach Rok Bawołu – symbolu sukcesu w biznesie. Ale warto też wspomnieć o amerykańskim symbolu hossy – byku.

Ambitne plany na przyszłość

To bez wątpienia był historyczny rok Seco/Vacuum, który zamknie rok wzrostem liczby zdobytych zamówień na poziomie ok. 30%. A to z pewnością nie koniec sukcesów, biorąc pod uwagę sygnały, które płyną do nas z amerykańskiego rynku. Jestem przekonany, że rok 2022 będzie dla Seco/Warwick równie udany. Za sukcesem spółki stoją bowiem ludzie, którzy dostosowują ofertę do lokalnych wymagań rynku. Śledzimy trendy, pracujemy nad nowymi produktami, wiemy w którą stronę zmierza rynek i rozwijamy się razem z nim. Wierzymy, że rok 2022 będzie obfitował nie tylko w liczne nowe zamówienia, ale także w premiery innowacyjnych rozwiązań, nad którymi pracuje zespół R&D Grupy Seco/Warwick – skonkludował Piotr Zawistowski, dyrektor generalny Seco/Vacuum.

Segment pieców próżniowych Seco/Warwick co roku podnosi poprzeczkę. Rok 2021 to historyczna liczba zamówień. Grupa przyjęła aż 60 zamówień na rozwiązania próżniowe, co stawia ją pod tym względem na pozycji lidera w branży i Grupie. Seco/Warwick zintensyfikował także komunikację z rynkiem. Spółka była cytowana setki razy w czołowych mediach branżowych i ekonomicznych.

Tak wiele się u nas działo, że w ubiegłym roku w każdym tygodniu publikowaliśmy komunikaty prasowe i tym samym informowaliśmy świat o naszych sukcesach. Przekazywaliśmy informacje o nowych kontraktach VAC (m.in. o dostawie 12-metrowego kolosa czy bezkonkurencyjnego pieca CMe-T do jednej z największych hartowni usługowych Aalberts), co jest absolutnym liczbowym rekordem. Wyznajemy zasadę, by dobrze pracować i mówić o tym światu. Wspomniany rok zaowocował bardzo silną synergią działu marketingu i sprzedaży, co bez wątpienia miało wpływ na tak dobre wyniki Spółki. Warto również wspomnieć, że udało nam się po raz drugi zorganizować największe na świecie spotkanie online branży obróbki cieplnej metali (e-SEMINAR), które okazało się wielkim sukcesem – skomentowała Katarzyna Sawka, wiceprezes marketingu Grupy Seco/Warwick

W ubiegłym roku Seco/Warwick po raz kolejny zostało także nagrodzone tytułem „Lidera Biznesu”, czyli przedsiębiorstwa działającego na biznesowej arenie transparentnie i uczciwie. Ponadto Seco/Warwick. zostało nagrodzone „Laurem Bezpieczeństwa” i tytułem „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”, które potwierdzają wysoką świadomość procedur oraz troskę o pracownika. Spółka zakończyła rok sześcioma wyróżnieniami, gdzie do powyższych należy dodać tytuł „Solidnego Pracodawcy” oraz „Lidera Innowacji”. W tym całym wymagającym i bardzo aktywnym oraz urodzinowym czasie Seco/Warwick pozostało wierne swoim wartościom. Są nimi: innowacja, partnerstwo, bezpieczeństwo i stabilność, niezawodność oraz wiarygodność.

Seco/Warwick nie zamierza spoczywać na laurach. Choć rok 2021 był wybitny i zaowocował ogromnymi sukcesami, firma nie ogląda się za siebie i dumnie patrzy w przyszłość. Przed Seco/Warwick kolejne wyzwania i wizja: być firmą pierwszego wyboru w dostarczaniu rozwiązań do obróbki cieplnej i metalurgii.

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę