HART-TECH stawia na rozwiązania Seco/Warwick

HART-TECH stawia na rozwiązania Seco/Warwick Seco/Warwick

Kolejny piec próżniowy od Seco/Warwick wzmocni technologicznie jedną z polskich hartowni komercyjnych – HART-TECH. Grupa posiada już ponad 10 rozwiązań marki Seco/Warwick, a obecny kontrakt związany z zamówieniem pieca próżniowego Vector, zapewni możliwość wdrożenia autorskiej technologii węgloazotowania próżniowego, która dotychczas nie była oferowana komercyjnie w Polsce.

Autorski proces będzie realizowany dzięki Acetylenowi (LPC) i Amoniakowi (LPCN) oraz bardzo wydajnemu systemowi hartowania w gazie (25bar).

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Można powiedzieć, że z hartownią HART-TECH łączy nas swoista synergia. Nasz Partner, tak jak my, kocha naukę, badania i rozwój, a wspólna ciekawość świata motywuje do tworzenia kolejnych innowacji. Z HART-TECH łączy nas też pasja i ciągła chęć do doskonalenia, a dwunaste urządzenie próżniowe Seco/Warwick z całą pewnością pokazuje jak wspólnie rozwijamy polski przemysł – mówi Maciej Korecki, Wiceprezes Segmentu Próżni Grupy Seco/Warwick.

Piec próżniowy dla wymagających

Zamówiony piec próżniowy o przestrzeni roboczej 900x900x1200 mm to Vector, który pozwoli na obróbkę cieplną bardzo dużej gamy gatunków stali, z możliwością zastosowania szerokiego wachlarza procesów: od hartowania przez nawęglanie próżniowe i węgloazotowanie. Piec umożliwia sprawną obróbkę cieplną dużych pakietów elementów badawczych, testowych oraz produkcyjnych. Głównym przeznaczeniem urządzenia będzie praca nad wdrożeniem technologii węgloazotowania próżniowego w HART-TECH, dla szerokiego spektrum klientów.

Cechami charakterystycznymi tej konstrukcji jest; okrągła komora grzejna z bardzo dobrym rozkładem temperatury +/-5oC, grzanie konwekcyjne – system poprawiający efektywność transferu ciepła podczas grzania w niższych temperaturach oraz bardzo wydajny system chłodzenia oparty na dmuchawie sterowanej falownikiem zapewniającej maksymalne ciśnienie hartowania aż do 25 bar abs.
 
– Urządzenie posiada system alarmowy zgodny z CQI-9 tolerancji parametrów takich jak m.in.: temperatura, ciśnienie i przepływ nawęglania czy ciśnienie azotu podczas chłodzenia. Hartowanie izotermiczne pozwala zatrzymać temperaturę w trakcie hartowania w celu osiągniecia odpowiedniej przemiany i utrzymać równomierną temperaturę w trakcie wytrzymania – tłumaczy Paweł Okińczyc, Inżynier Sprzedaży Seco/Warwick

System ciśnienia cząstkowego zastosowany w urządzeniu, pomaga zapobiegać sublimacji pierwiastków stopowych z powierzchni wsadu podczas procesu obróbki cieplnej.

Trzy gazy – autorska metoda węgloazotowania od HART-TECH

Vector dla hartowni HART-TECH został rozbudowany o system gazowy wyposażony w dwa zawory masowe acetylenu, zawór masowy wodoru oraz zawór masowy amoniaku. Dzięki rozbudowanej szafce gazowej, piec może wykorzystywać, do różnych technologii, trzy gazy: acetylen, wodór i amoniak.
 
To urządzenie pomoże nam realizować projekt dotyczący wdrożenia technologii węgloazotowania próżniowego w zakładzie HART-TECH, z myślę o naszych klientach. Chcemy zaimplementować proces węgloazotowania niskociśnieniowego i móc wykorzystywać go w masowej produkcji. Powiększając park maszynowy o nowy piec próżniowy, znacznie skrócimy także terminy oczekiwania na obróbkę cieplną dla swoich obecnych i przyszłych klientów. Duża przestrzeń robocza znacznie zwiększy nasze możliwości obróbki elementów hartowanych w gazie. Tym samym będziemy mogli stopniowo przechodzić z hartowania elementów w oleju na hartowanie w gazie, które jest wydajniejsze, czystsze i zapewnia mniejsze odkształcenia – mówi dr inż. Robert Pietrasik, Prezes HART-TECH.

Wieloletnia współpraca z Seco/Warwick

HART-TECH, to firma specjalizująca się w procesach hartowania, nawęglania, azotowania, azotonasiarczania, odpuszczania stali, przesycania i starzenia, wyżarzania, lutowania próżniowego oraz warstwach niskotarciowych, utwardzania elementów maszyn i narzędzi. Ta komercyjna hartownia usługowa korzysta obecnie z dwóch flagowych produktów Seco/Warwick, tj. pieców wielokomorowych - CaseMaster Evolution i jednokomorowych - Vector. Oba rozwiązania są najczęściej wybieranymi urządzeniami do próżniowej obróbki cieplnej, z których korzystają hartownie usługowe z całego świata. Wspólnym mianownikiem obu rozwiązań jest proces nawęglania próżniowego, w którym specjalizuje się Seco/Warwick.

Nawęglanie i węgloazotowanie oraz chłodzenie w gazie i oleju w konfiguracji pieców jedno- i wielokomorowych, to gwarancja najwyższej jakości obróbki cieplnej. Jakość gwarantuje nie tylko wysokiej klasy technologia, ale i kompetencje partnera w postaci naukowców pracujących w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej. Sam zaś HART-TECH jest nowoczesną hartownią z zaawansowanymi technologiami obróbki cieplnej i obróbki cieplno-chemicznej, użytkującą urządzenia pozwalające na realizację procesów według najnowszych technologii próżniowych.

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę