Hexagon wprowadza skaner 3D przeznaczony do kontroli dużych powierzchni

Skaner 3D przeznaczony do kontroli dużych powierzchni Hexagon

Firma Hexagon Manufacturing Intelligence ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego skanera 3D o kontrukcji modułowej, przeznaczonego do kontroli dużych powierzchni z użyciem trackerów laserowych i przenośnych ramion pomiarowych. Nowy skaner Absolute Scanner AS1-XL wykorzystuje tę samą innwacyjną technologię SHINE, co sztandarowy skaner Absolute Scanner AS1, dzięki czemu może pozyskiwać pozbawione zakłóceń dane 3D nawet w przypadku kontroli najbardziej wymagających powierzchni. Obecnie skaner dostępny jest w pakiecie przeznaczonym do przeprowadzania kontroli dużych powierzchni i głębokich wydrążeń, takich jak np. panele lotnicze, śruby napędowe oraz odlewy wielkogabarytowe dla przemysłu motoryzacyjnego.

Skaner AS1-XL posiada linię skanowania o długości 600 milimetrów w średnim zakresie roboczym. Możliwość rejestracji nawet 1.2 miliona punktów na sekundę oraz odświeżanie z częstotliwością 300 Hz sprawiają że, skaner idealnie sprawdza się podczas kontroli wielkogabarytowych powierzchni z dużą dokładnością pomiarową. AS1-XL umożliwia pomiar w odległości od skanowanej powierzchni wynoszącej 700 milimetrów, co w połączeniu z 600-milimetrowym zakresem roboczym pozwala na kontrolę ukrytych punktów w przestrzeni pomiarowej do pełnego metra.

Jeszcze przed wprowadzeniem na rynek AS1 chcieliśmy zapewnić ten sam poziom pozyskiwania danych i gotowość do automatyzacji w urządzeniu przeznaczonym do kontroli dużych powierzchni – mówi Daniel Moser, dyrektor Produktu Działu Trackerów Laserowych w firmie Hexagon. – W przypadku poprzednich generacji skanerów widzieliśmy, że na rynku istnieje zapotrzebowanie na skanery przeznaczone do przeprowadzania pomiarów wielkogabarytowych. Dzięki AS1-XL jesteśmy w stanie spełnić obietnicę koncepcji kontroli pomiarowej wielkich powierzchni w znacznie bardziej satysfakcjonujący sposób, wdrażając naszą nową technologię skanowania dziesięciokrotnie szybszą niż w przypadku skanera LAS-XL poprzedniej generacji – dodaje.

Opatentowane, inteligentne algorytmy ekspozycji, na których oparta jest technologia Shine firmy Hexagon, stanowią klucz do wydajności skanera AS1-XL, umożliwiając digitalizację niemal każdego materiału, w tym wielu rodzajów powierzchni, wykończeń i kolorów, w jednym przebiegu skanowania, bez potrzeby zmiany ustawień. Algorytmy wraz możliwością automatycznego działania spawiają, że nowy skaner różni się od poprzedniej generacji skanera LAS-XL, który jest wyłącznie obsługiwany ręcznie. 

Dzięki dużej szybkości pomiarowej i odległości od mierzonej części, AS1-XL idealnie sprawdza się podczas przeprowadzania wielu automatycznych zadań pomiarowych - duża szybkość pozwala skanerowi nadążać za nowoczesną robotyką, nie stanowiąc przeszkody ograniczającej prędkość na ścieżce robota. Natomiast duża odległość od mierzonej części zmniejsza ryzyko kolizji - ścieżka robota nie musi przechodzić blisko mierzonej części.

Podobnie jak w przypadku Absolute Scanner AS1, skaner AS1-XL został zaprojektowany z myślą o współdziałaniu zarówno z sztandarowym trackerem laserowym, jak i przenośnym ramieniem pomiarowym firmy Hexagon - Leica Absolute Tracker AT960 oraz 7-osiowym ramieniem pomiarowym Absolute Arm. Szybki montaż i minimalny czas nagrzewania sprawiają, że skanery AS1 i AS1-XL można szybko i sprawnie wymieniać podczas pracy, dzięki czemu użytkownik może zmieniać metodę pomiarową między pozyskiwaniem wysokiej gęstości danych a kontrolą większych powierzchni za pomocą przenośnego ramienia pomiarowego lub trackera laserowego.

Skaner Absolute Scanner AS1, od momentu jego wprowadzenia na rynek w 2021 r, cieszy się dużym uznaniem użytkowników. Jesteśmy dumni, że możemy wzbogacić portfolio skanerów 3D dla naszych przenośnych ramion pomiarowych o równie imponujący skaner AS1-XL – mówi Anthony Vianna, dyrektor Produktu Działu Przenośnych Ramion Pomiarowych w firmie Hexagon. – Nasza seria ramion pomiarowych Absolute Arm posiada niezrównaną przestrzeń pomiarową o średnicy do 4.5 m, dzięki czemu idealnie sprawdza się współdziałając z urządzeniami do pomiarów wielkogabarytowych, takimi jak skaner AS1-XL. Nawet w przypadku modeli o mniejszej przestrzeni pomiarowej kontrola trudnodostępnych obszarów przy zwiększonej odległości skanera od mierzonej części otwiera wiele możliwości pomiarowych dotychczas niedostępnych lub bardzo trudnych do realizacji, np. w sektorze motoryzacyjnym, kolejowym i lotniczym – dodaje.

Podobnie jak w przypadku skanera AS1 i najnowszej wersji ramion pomiarowych Absolute Arm, AS1-XL również posiada stopień ochrony IP54, co pozwala na bezpieczną i niezawodną pracę w trudnych warunkach hal produkcyjnych, w których coraz częściej przeprowadzana jest kontrola jakości.

Źródło: Hexagon

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę