I Kongres Armatury Przemysłowej

Reklama
Reklama

Spore grono osób ze środowiska naukowego i praktyków z branży dyskutowało na temat stanu i perspektyw rozwoju polskiego przemysłu armaturowego podczas I Kongresu Armatury Przemysłowej. Spotkanie, które odbyło się 8-9 kwietnia 2014 roku w Tarnowie Podgórnym k/Poznania, okazało się sukcesem, a organizatorzy już zapowiedzieli realizację kolejnych edycji.

Uczestnicy Kongresu dyskutowali w ramach trzech bloków tematycznych:

  1. wyzwania i perspektywy,
  2. materiały i technologie,
  3. dyrektywy, certyfikacja i akredytacja.
Reklama

Każdy blok składał się z kilku referatów. Prelegentami Kongresu byli zarówno praktycy, jak i teoretycy, co pozwoliło na spojrzenie na omawiane problemy z różnych perspektyw. Osoby, które prowadziły wykłady to kluczowi przedstawiciele dziedzin przemysłu, uznane autorytety z wiodących uczelni jak Politechnika Wrocławska, AGH oraz praktycy: z Instytutu Metalurgii Żelaza i Instytutu Spawalnictwa z Gliwic oraz GAZOPROJEKT S.A., przedstawiciele instytucji technicznych i certyfikujących NCBiR, UDT, CLDT, TÜV NORD, Bureau Veritas, Instytutu Nafty i Gazu z Krakowa. Na Kongresie pojawili się również przedstawiciele Stowarzyszenia Naukowo-Przemysłowego Producentów Armatury Przemysłowej (NPAA) z Rosji, z którym Stowarzyszenie Polska Armatura Przemysłowa współpracuje od lat.

Oceniamy kongres jako bardzo ważne wydarzenie gospodarcze w kraju, rangę podnosi dodatkowo fakt objęcia Kongresu honorowym Patronatem przez Ministerstwo Gospodarki. Cieszymy się także, że tak licznie wsparły nas media branżowedodał Leszek Jurasz, prezes SPAP.

W ramach pierwszego dnia Kongresu dyskutowano w zakresie dwóch bloków tematycznych. I blok – Wyzwania i perspektywy, dotyczył tematów związanych z nowymi inwestycjami oraz tendencjami rozwoju armatury poprzez wykorzystanie nowych procesów technologicznych. Poruszono zagadnienia dotyczące budowy elektrowni jądrowej w Polsce, możliwości i perspektyw wykorzystania LGN (skroplonego w temperaturze -163°C gazu ziemnego), nowoczesne mechatroniczne metody sterowania zaworami oraz ich zastosowania, a także możliwości pozyskania grantów na rozwój nowych technologii. II blok, Materiały i technologie, odnosił się do zastosowania nowych materiałów produkcyjnych i związaną z tym możliwością udoskonalenia procesów technologicznych. Nowe materiały (min. stale
o osnowie ferrytycznej w urządzeniach ciśnieniowych), trwałość elementów armatury oraz jej badania – to główne tematy, które poruszono w ramach tego bloku.

Drugi dzień Kongresu został poświęcony na III blok – Dyrektywy, certyfikacja i akredytacja. Dotyczył on uregulowań prawnych odnoszących się do branży armaturowej w ramach przepisów unijnych. Prelegenci omówili wymagania producentów i użytkowników w ramach dyrektywy PED dotyczącej urządzeń ciśnieniowych, dyrektywy ATEX, przepisów ASME związanych z armaturą rurociągową i zaworami oraz regulacje prawne związane z armaturą metalową przeznaczoną do sieci gazowych.

Reklama

Uczestnicy pozytywnie ocenili zagadnienia poruszone podczas kongresu, a pojawiające się pytania i późniejsze dyskusje pokazują, że tematyka nie została wyczerpana. Zgłaszana przez uczestników chęć rozszerzenia kongresu w zakresie zagadnień praktycznych, case study czy zagadnień projektowych, szczególnie cieszy bo otwiera kolejne obszary do dyskusji jak również stanowi most łączący biznes i naukę, jako podstawowy kierunek dla wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w Polskiej Gospodarce - powiedział Leszek Jurasz.

Kongres odbył się w Hotelu 500 k/Poznania. Pierwszy dzień został zwieńczony bankietem, podczas którego w luźniej atmosferze uczestnicy nie tylko toczyli dyskusje będące przedmiotem referatów, a także nawiązywali nowe znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować współpracą. Wieczór umiliły występy artystyczne oraz przygotowane rozrywki.

W czasie trwania Kongresu członkowie Stowarzyszenia Polska Armatura Przemysłowa prezentowali swoje produkty na wystawie zorganizowanej w ramach tego wydarzenia. Można było na niej zapoznać się z profilem działania poszczególnych firm i ich ofertą. Wszyscy uczestnicy otrzymali także karty wstępu na odbywające się w tym czasie Targi Instalacje na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich

Organizatorem Kongresu było Stowarzyszenie Polska Armatura Przemysłowa. To pierwsze wydarzenie na tak dużą skalę, organizowane przez ten podmiot. Okazało się ono sukcesem, dlatego organizatorzy mają zamiar kontynuować je w przyszłości i za rok lub dwa planują kolejną edycję.

Kongres to pierwsze takiego rodzaju wydarzenie w naszym kraju, ale nieostatnie wydarzenie zakończone sukcesem. Stowarzyszenie zakłada organizowanie kolejnych tego typu spotkań. Nasze refleksje są takie, że Kongres można potraktować jeszcze szerzej, już dziś planujemy rozmowy z organizacjami o podobnym charakterze w kwestii współpracy przy kolejnych edycjach kongresu - podsumował Leszek Jurasz.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama