Inflacja w górę. Oto główne powody wzrostu

Reklama
Reklama

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w październiku 2016 roku wzrosły o 0,5% w porównaniu z wrześniem 2016 r. W porównaniu z październikiem 2015 roku były zaś niższe o 0,2%. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS. MR oczekiwał w październiku nieznacznie wolniejszego wzrostu cen.

Głównymi czynnikami, które miały wpływ na zmianę cen w październiku 2016 roku (w relacji do września), był oczekiwany, sezonowy wzrost cen odzieży i obuwia (o 3,6%), transportu (o 1,5%), a także cen żywności (o 0,5%). DSR MR oczekiwał wolniejszego tempa wzrostu cen żywności oraz cen w transporcie.

Reklama

Ministerstwo Rozwoju oczekuje, że w listopadzie 2016 roku ceny powinny nieznacznie wzrosnąć, głównie na skutek wzrostu cen żywności oraz paliw. W listopadzie powinniśmy obserwować zakończenie okresu spadku cen w ujęciu rocznym, zaś w ostatnim miesiącu 2016 roku ceny powinny wzrosnąć.

Reklama

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama