ITM Polska 2018. RoTec – targi w Poznaniu to punkt obowiązkowy

MM Magazyn Przemysłowy

O wyjątkowym zainteresowaniu ofertą firmy, roli wyważania w procesach przemysłowych, coraz wyższych standardach w myciu detali i rozwiązaniach zgodnych z ideą Przemysłu 4.0 opowiada Piotr Cimr, dyrektor oddziału i dyrektor sprzedaży w RoTec Polska (Schenck, Ecoclean).

Za nami ostatni dzień tegorocznych targów ITM Polska, więc czas na pierwsze podsumowania. Jakie one były dla Waszej firmy?
Na przestrzeni ostatnich lat były to dla nas jedne z najlepszych targów, jeśli nie najlepsze. Przez cztery dni odwiedziło nas ok. 200 osób. Wstępnie mamy 20–30% więcej raportów w stosunku do ubiegłego roku, a także całe mnóstwo zapytań o konkretne maszyny. W tym roku, tak jak ostatnim razem, wystawialiśmy się w „czteropaku”, ponieważ tam jest salon SURFEX poświęcony obróbce powierzchni. Co prawda wyważarkom poświęcony był MACH-TOOL, ale jako firma postanowiliśmy być w jednym miejscu. Poza tym tam mieliśmy bardzo dobrą lokalizację.

Powiązane firmy

Czyli dla Was poznańskie targi są najważniejszą imprezą w kalendarzu?
Zdecydowanie tak. Przyjeżdżamy tutaj od 13 lat, czyli praktycznie od początku istnienia firmy RoTec. To dla nas najbardziej prestiżowe wydarzenie i musimy tu być. Inne imprezy targowe nie są dla nas tak istotne, ale to nie znaczy, że nie jesteśmy na nich obecni. Jesteśmy, ale mamy tam mniejsze stoiska i wystawiamy mniej maszyn niż tutaj w Poznaniu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby się pokazać, żebyśmy byli widoczni.

Co zaprezentowaliście na tegorocznych targach ITM?
Pokazaliśmy pięć maszyn wyważających firmy Schenck i cztery maszyny myjące Dürr Ecoclean. Jeżeli chodzi o wyważarki, to pierwszy raz prezentujemy tu najnowszą wyważarkę Pasio 50 do wirników o masie do 50 kg, ultradokładną, m.in. dla przemysłu lotniczego. Odwiedziło nas w Poznaniu wielu klientów z doliny lotniczej, z czego się bardzo cieszymy. Oprócz tego zaprezentowaliśmy wyważarkę do uchwytów narzędziowych, wyważarkę pionową do wentylatorów i wirników dyskowych oraz małą wyważarkę Pasio 05 do mikromałych elementów.
Natomiast jeśli chodzi o myjki, to po raz pierwszy pokazaliśmy nową myjkę automatyczną do odtłuszczania elementów metalowych, a konkretnie na rozpuszczalniki, pracującą na alkoholach modyfikowanych. To coś, czego nikt z obecnych na targach nie prezentował. Dodatkowo automatyczna myjka wodna, z suszeniem próżniowym i ultradźwiękowym.

Na co szczególnie zwracali uwagę odwiedzający Wasze stoisko? Przychodzili po konkretne rozwiązanie czy może z jakimiś problemami i potrzebą ich rozwikłania?
Większość to byli klienci, których zaprosiliśmy na nasze stoisko – wysłaliśmy im zaproszenie i wejściówkę. Wśród nich byli tacy, z którymi mamy już rozpoczęte projekty, i tacy, z którymi dopiero rozpoczynamy rozmowy. Uważam, że wykonujemy kawał dobrej roboty przed targami – wysyłamy mnóstwo maili, przeprowadzamy ogromną liczbę rozmów telefonicznych i to później procentuje. Klienci wiedzieli, gdzie jesteśmy i co będziemy prezentować na naszym stoisku. Oczywiście było też sporo klientów, którzy odwiedzili nas pierwszy raz i nie mieliśmy ich w bazie.

Czy któraś z prezentowanych przez Was maszyn cieszyła się szczególnym zainteresowaniem?
Tak, wspomniana wcześniej myjka rozpuszczalnikowa i wyważarka Pasio 50.

Przemysł 4.0 to obecnie najgorętszy temat w branży przemysłowej. Jaką strategię w tym obszarze ma Wasza firma?
Grupa Dürr, do której należy m.in. Schenck i Ecoclean, wspólnie z kilkoma innymi firmami, w tym DMG Mori i Zeiss, wprowadziły program Industry 4.0, który nazywa się ADAMOS. W przypadku firmy Schenck program taki nazywa się LOXEO. Na pulpicie dotykowym znajdującym się na ścianie naszego stoiska prezentowaliśmy możliwości industrializacji, oczywiście z Service Appem i wszystkimi innymi nowościami związanymi z koncepcją Przemysłu 4.0. Rozwiązania te sprawiają, że klienci mogą z naszych maszyn sczytywać różne dane, a maszyny potrafią bardzo szybko reagować w przypadku jakiejkolwiek usterki. Cieszyło się to bardzo dużą popularnością wśród osób, które nas odwiedzały.

Odwiedzający pytają o rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 czy ich uwaga nie koncentruje się na tym aż tak mocno?
Wiemy, że jest to nowość. Wiemy, że każda duża i szanująca się firma powinna to wprowadzić. Jest to dość świeży temat, ale tak są klienci, którzy pytają, czy firmy Schenck i Dürr idą ku industrializacji, a my we wspomnianej strefie naszego stoiska staraliśmy się to przybliżyć.

Dlaczego wyważarki odgrywają tak istotną rolę w branży przemysłowej?
Wyważanie jest bardzo istotne dla wirników, szczególnie tych, które kręcą się z dużymi prędkościami roboczymi. Jeśli wirnik jest niewyważony, następują drgania, które powodują np. w przypadku obrabiarek niedokładną obróbkę oraz szybsze uszkodzenie wrzeciona, w przypadku wentylatorów czy silników – szybkie zużycie łożysk. Generalnie wyważanie przedłuża żywotność wirnika, poprawia jego funkcjonalność i oczywiście trwałość.

Ultradokładne mycie także jest bardzo ważne.
Z reguły myjemy elementy obrabiane w produkcji. Firmy bardzo szybko zmierzają w kierunku coraz większej klasy czystości, która nie dopuszcza większych cząsteczek niż np. 200 mikronów na 1 mm kwadratowy. To oznacza, że element musi być bardzo dobrze odtłuszczony i czysty, ponieważ jest poddawany dalszym obróbkom, jak powlekanie, utwardzanie itd. W przypadku kiedy element metalowy nie jest zupełnie odtłuszczony, te procesy nie do końca się udają.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę