Jak dobrać manipulator przemysłowy?

Jak dobrać manipulator przemysłowy? Raven Media
19.6.2023

Manipulatory przemysłowe to urządzenia, które służą do manipulowania ciężkimi przedmiotami lub ich przenoszenia w określonym obszarze procesu produkcyjnego. Działanie manipulatorów jest dostosowane do potrzeb pracowników i odciąża ich podczas wykonywania pracochłonnych czynności.

  • Wybór optymalnego manipulatora przemysłowego jest uzależniony od różnych czynników
  • Manipulatory przemysłowe mogą mieć napęd pneumatyczny, elektryczny, hydrauliczny lub mieszany
  • Dobór odpowiedniego chwytaka powinien być dostosowany do rodzaju przenoszonych przedmiotów
  • Optymalnie dobrany manipulator powinien zapewniać łatwą obsługę i musi być dopasowany do przestrzeni roboczej
  • Dobierając manipulator, warto też sprawdzić dostępność części zamiennych i serwisu urządzenia
  • Manipulatory zaprojektowane pod konkretne zastosowanie mogą być droższe, ale zapewnią lepsze dopasowanie

Powiązane firmy

Dalmec Polska Sp. z o.o.

Dzięki zastosowaniu manipulatorów możliwe są: większa automatyzacja procesów produkcyjnych, zwiększenie wydajności i efektywności produkcji, a także poprawa jakości pracy i bezpieczeństwa pracowników. Wybór odpowiedniego manipulatora przemysłowego zależy od wielu czynników. Przed podjęciem decyzji o jego wyborze warto więc zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pozwoli to mieć pewność, że wybrany manipulator spełni wymagania i będzie odpowiadał potrzebom zakładu produkcyjnego.

Napędy manipulatorów przemysłowych

Zależnie od przeznaczenia i specyfikacji technicznej manipulatory przemysłowe mają różne rodzaje napędu. Najczęściej stosowane są napędy: pneumatyczny, elektryczny, hydrauliczny i mieszany.

W napędach pneumatycznych wykorzystywane jest sprężone powietrze. Umożliwią one szybkie i precyzyjne przemieszczanie produktów. Napędy, w których wykorzystuje się olej hydrauliczny, charakteryzują się dużą siłą i stabilnością podczas przenoszenia ciężkich i dużych przedmiotów.

Z kolei w manipulatorach z napędem elektrycznym wykorzystuje się silniki elektryczne, które dzięki zastosowanemu sterowaniu ułatwiają operatorowi dokładne sterowanie ruchami manipulatora. Charakteryzuje je duża wydajność, a także możliwość regulacji siły i prędkości, co pozwala dostosować pracę poszczególnych ramion do wymagań produkcji.

Napędy mieszane to połączenie napędów elektrycznych i pneumatycznych. Dzięki dwóm napędom możliwe jest zwiększenie wydajności manipulatorów i zastosowanie w bardziej wymagających procesach produkcyjnych. Wybór odpowiedniego napędu manipulatora zależy od wymagań produkcyjnych i indywidualnych potrzeb klienta.

Rodzaj przenoszonych przedmiotów przy użyciu manipulatorów

Przede wszystkim należy określić, jakie przedmioty będą manipulowane, ich wymiary, kształt i maksymalny ciężar. Manipulatory przemysłowe mogą być używane do przenoszenia różnego rodzaju przedmiotów, takich jak:

  • wielkogabarytowe elementy maszyn i urządzeń,
  • ciężkie elementy betonowe, metalowe lub drewniane skrzynie,
  • delikatne przedmioty (m.in. ze szkła, porcelany) lub produkty farmaceutyczne,
  • elementy o niestandardowym kształcie lub złożone z wielu części,
  • worki z materiałami sypkimi.

Sposób przenoszenia – dobór chwytaka manipulatora

Manipulatory mają do przemieszczania produktów różne rodzaje narzędzi lub chwytaków. Wybiera się je zależnie od rodzaju produktu i wymagań procesu produkcyjnego, żeby umożliwić przemieszczanie produktów w sposób jak najbardziej efektywny i bezpieczny dla pracowników.

Manipulatory przemysłowe przemieszczają produkty za pomocą niżej wymienionych narzędzi:
    • Chwytaki zaciskowe – działają na zasadzie chwytania produktu za pomocą szczęk lub ramion. Umożliwiają chwytanie elementów o różnych kształtach i rozmiarach (pojemniki, rury, profile, beczki, palety, worki itp.).
    • Chwytaki pneumatyczne – do chwytania i przenoszenia produktów wykorzystują sprężone powietrze. Stosowane są często do przemieszczania produktów o nieregularnym kształcie lub do pracy w środowiskach, w których zabronione jest korzystanie z napędów elektrycznych.
    • Chwytaki magnetyczne – ich działanie opiera się na wykorzystaniu magnesów w celu wytworzenia pola magnetycznego. Pozwala ono na chwytanie i przemieszczanie produktów wykonanych z metalu.
    • Chwytaki ssące – chwytanie i przemieszczenie elementów przy pomocy ssawek umożliwia wytworzone podciśnienie. Chwytaki te stosuje się do produktów o gładkiej powierzchni, takich jak płyty szklane, blaty, panele, kartony itp.

Obsługa manipulatora przemysłowego

Współczesne manipulatory mogą być wyposażone w systemy sterowania i programowalne sterowniki. Podczas ich wyboru warto zwrócić uwagę, żeby sterowanie manipulatora było dopasowane do potrzeb operatora. Manipulator powinien być wygodny w obsłudze i dawać dostęp do sterowania, które powinno być proste i intuicyjne. 

Obsługa urządzenia powinna umożliwić precyzyjne sterowanie ruchami manipulatora i ewentualnymi narzędziami lub chwytakami. Sterowanie powinno również zapobiegać błędnym manipulacjom i minimalizować ryzyko wypadków.

Warto także zwrócić uwagę, czy manipulator ma odpowiednie funkcje bezpieczeństwa. Systemy awaryjne lub blokady zatrzymują bowiem maszynę w przypadku nieprawidłowego działania lub zagrożenia dla operatora.

Przestrzeń robocza i zakres ruchu manipulatora

Przestrzeń robocza manipulatora przemysłowego to obszar, w którym urządzenie będzie mogło wykonywać swoje funkcje manipulacyjne. Określenie przestrzeni ma na celu zapewnienie efektywnej pracy manipulatora.

Przestrzeń ta zależy od wielu czynników – takich jak wielkość i kształt chwytaka, rodzaj manipulowanego przedmiotu i zakres ruchu manipulatora. Zakres ruchu chwytaka będzie zależał od wykonywanych czynności, wielkości przemieszczanych elementów i dostępności przestrzeni roboczej.

Opinie oraz porady specjalistów

Wybór manipulatora jest decyzją strategiczną, która wpływa na cały proces produkcyjny. Nie należy więc ryzykować i podejmować decyzji na podstawie niewystarczającej wiedzy lub niepewnych źródeł. 

Przed zakupem manipulatora warto zasięgnąć opinii innych użytkowników manipulatorów. Mogą bowiem podzielić się swoimi doświadczeniami, wskazując zalety i wady konkretnych modeli.

Po otrzymaniu opinii i dokonaniu wstępnego wyboru należy skonsultować się z producentem lub dystrybutorem manipulatorów. Udzielą oni informacji na temat swoich urządzeń i pomogą w wyborze odpowiedniego modelu manipulatora. Doradzą też w kwestii optymalizacji procesu produkcyjnego.
 
Konsultacja ze specjalistami pozwoli uniknąć potencjalnych problemów, które wynikają z wyboru niewłaściwego manipulatora. Pomoże też znaleźć optymalne rozwiązanie dla konkretnej aplikacji.

Części zamienne, szkolenie, żywotność manipulatora

Warto wybrać manipulator przemysłowy od producenta, który oferuje łatwy dostęp do części zamiennych i serwisu. Należy upewnić się, że producent ma doświadczenie w produkcji manipulatorów i oferuje odpowiednie wsparcie techniczne.

Podczas spotkania z przedstawicielami producenta manipulatora warto zadać pytania dotyczące częstotliwości występowania usterek, typowych problemów, oczekiwanej żywotności, dostępności usług serwisowych i szkoleń dla użytkowników. Te informacje pozwolą na oszacowanie żywotności manipulatora, a także na podjęcie odpowiednich decyzji w zakresie bieżącej konserwacji i przyszłej modernizacji urządzenia.

Określenie budżetu na zakup manipulatora

Budżet na zakup manipulatora zależy od wielu czynników. Ważne, żeby określić, jakie wymagania dotyczące manipulatora są niezbędne do wykonywania konkretnych zadań. Pozwoli to na zdecydowanie, jaki rodzaj manipulatora będzie odpowiadał potrzebom przedsiębiorstwa. Należy również uwzględnić koszty transportu, instalacji i przeszkolenia pracowników, a także przyszłej konserwacji i serwisu.

Manipulator zaprojektowany do procesu, czy z półki producenta?

Manipulator, który wykonano do konkretnego procesu produkcyjnego, jest projektowany z uwzględnieniem potrzeb danego procesu i wymagań przedsiębiorstwa. Projektowanie takiego manipulatora jest bardziej czasochłonne i kosztowne. Pozwala jednak na lepsze dopasowanie urządzenia do wymagań produkcji, na automatyzację wielu zadań i zwiększenie wydajności procesu.

Manipulatory, które są dostępne z półki producenta, są gotowymi produktami, zaprojektowanymi do wykonywania różnych zadań w zakładzie produkcyjnym. Są one tańsze niż manipulatory, które zaprojektowano specjalnie do konkretnego procesu. Mogą być jednak znacznie mniej elastyczne i gorzej dopasowane do indywidualnych potrzeb produkcji.

Wybór odpowiedniego manipulatora przemysłowego wymaga więc dokładnej analizy potrzeb przedsiębiorstwa i przemyślanej decyzji. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają na efektywność procesu produkcyjnego i bezpieczeństwo pracy.

Manipulatory przemysłowe i ich wpływ na procesy produkcyjne
Adam Szlendak, dyrektor firmy DalmecManipulatory przemysłowe są coraz częściej stosowane w cyklach produkcyjnych w celu zwiększenia efektywności i wydajności produkcji. Przede wszystkim są zaprojektowane do przemieszczania i ustawiania ciężkich (tj. przekraczających obowiązujące normy), gabarytowo dużych lub niewygodnych do ręcznego przenoszenia przedmiotów.
Manipulatory przemysłowe mogą pracować przez wiele godzin dziennie, a ich wykorzystanie w cyklach produkcyjnych może zwiększyć szybkość produkcji, zmniejszyć liczbę błędów i koszty produkcji. Dzięki ich zastosowaniu można również zwiększyć bezpieczeństwo pracowników, którzy nie muszą wykonywać niebezpiecznych czynności, a przede wszystkim nie muszą przerzucać setek czy nawet tysięcy kilogramów dziennie.
Ważne jest, aby manipulatory były właściwie zaprojektowane, żeby móc wykonywać specyficzne zadania w danym cyklu produkcyjnym. 
Wymagana jest również odpowiednia konserwacja i serwisowanie w celu zapewnienia niezawodności i długiej żywotności tych urządzeń.
Adam Szlendak, dyrektor zarządzający Dalmec Polska

 

O Autorze

Tagi artykułu

MM Magazyn Targowy METAL 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę