Jak ograniczyć zużycie energii?

Reklama
Reklama

- Nadmierne zużycie energii można ograniczyć m.in. polegając na modernizacji urządzenia przeznaczonego do remontu lub wymianie egzemplarza uszkodzonego w wyniku awarii. Takie rozwiązanie umożliwia osiągnięcie pewnego ograniczenia zużycia energii, ale zazwyczaj nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału oszczędności wynikającego z kompleksowego podejścia do tematu - uważa Robert Szczotka, krajowy dyrektor ds. sprzedaży w ABB.

- Nadmierne zużycie energii można ograniczyć na dwa sposoby. Pierwszy to podejście ad hoc, polegające na modernizacji urządzenia przeznaczonego do remontu lub wymianie egzemplarza uszkodzonego w wyniku awarii. Takie rozwiązanie umożliwia osiągnięcie pewnego ograniczenia zużycia energii, ale zazwyczaj nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału oszczędności wynikającego z kompleksowego podejścia do tematu. ABB zachęca do skorzystania z drugiego sposobu, opierającego się na opracowanej przez firmę metodologii. W pierwszym kroku zapoznajemy się z aktualną sytuacją. W tym celu przeprowadzamy audyt obiektu bądź wybranych ciągów technologicznych pod kątem zastosowanych rozwiązań technicznych, zużywanych mediów czy zachodzących tam procesów. Podpieramy to gruntownymi wywiadami z osobami związanymi z produkcją. W wyniku tych działań powstaje kompleksowa propozycja rozwiązań rekomendowanych do wdrożenia oraz prognozowane są korzyści, jakie można dzięki temu osiągnąć. Kolejnym krokiem są wspólne warsztaty, podczas których wyniki audytu są omawiane i korygowane zgodnie z potrzebą. Na ich podstawie powstają założenia do prac wykonawczych, a po nich podejmowane są już konkretne działania, czyli ustalenie harmonogramu oraz prace inżynierskie, instalacyjne i wdrożeniowe. W przypadku gdy instalacja pozostaje aktywna, niezbędne jest periodyczne weryfikowanie otrzymanych wyników.

Reklama

W całym procesie istotne jest również ustalenie warunków finansowania projektu. ABB posiada ofertę także i w tym obszarze. W jednej z opcji klient może zapłacić za rozwiązanie i niezwłocznie korzystać z wygenerowanych oszczędności wedle własnego uznania, w drugiej możemy zapewnić finansowanie dla projektu, a jego spłatę realizować z uzyskanych oszczędności. Dostępna jest również opcja mieszana. Z kolei w zakresie konkretnych rozwiązań proponujemy klientom szereg produktów z portfolio ABB, które mogą być wykorzystane przy realizacji takich projektów. Do tej grupy zaliczamy transformatory, silniki o wysokiej sprawności, układy przekształtnikowe itp. Praktycznie w każdej grupie produktowej ABB posiada rozwiązania, które służą poprawie efektywności, nie tylko energetycznej.

Powiązane firmy

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama