Jaka przyszłość czeka Rafamet po przejęciu "Poręby"?

Rafamet

Fabryka Obrabiarek Rafamet w drodze przetargu nabyła dokumentację projektową obrabiarek Fabryki Urządzeń Mechanicznych "Poręba" oraz znak towarowy "Poręba 1798". Longin Wons, czyli prezes zarządu spółki z Kuźni Raciborskiej, wyjaśnia w jaki sposób wpłynie to na przyszłość firmy.

Po publikacji raportu bieżącego Fabryki Obrabiarek Rafamet z 17 grudnia ubiegłego roku, w branży zaczęto się zastanawiać, czy firma nie zmieni nazwy. W wymienionym dokumencie znajduje się bowiem informacja, iż w wyniku wygranej w przetargu, kuźniańska spółka została wyłącznym właścicielem dokumentacji projektowej obrabiarek produkowanych do maja zeszłego roku przez Fabrykę Urządzeń Mechanicznych "Poręba" oraz znaku towarowego "Poręba 1798". Longin Wons uspokaja, że do takich zmian nie dojdzie.

- "Poręba 1798" to historyczna, ale nadal silna marka, która jest powszechnie rozpoznawalna na światowych rynkach obrabiarkowych. Rafamet także jest znanym na całym świecie producentem obrabiarek, a szczególnie wyróżnia nas mocna pozycja w niszowym segmencie rynku, jakim jest produkcja urządzeń dla kolejnictwa. Chcieliśmy, poprzez to przejęcie, rozszerzyć rozpoznawalność i pozycjonowanie Rafamet na światowych rynkach sprzedaży obrabiarek. Jesteśmy więc zadowoleni z wygranej w przetargu. Wiele firm branżowych na naszym miejscu z pewnością skorzystałoby z sytuacji i zmieniło nazwę lub dodało do niej nowy człon. My tego nie zrobimy, chcemy jednak wyodrębnić markę "Poręba 1798" - wyjaśnia Longin Wons - prezes zarządu Fabryki Obrabiarek Rafamet.

Umowy kupna-sprzedaży zostaną zawarte do 31 stycznia 2016 roku. Jak dodaje prezes, po formalnym nabyciu dokumentacji i znaku towarowego, Rafamet uporządkuje wszystkie kwestie związane z marką "Poręba 1798". - Będziemy strażnikami naszej własności - usystematyzujemy korzystanie z dokumentacji. Na pewno skontaktujemy się z wszystkimi, którzy pracują w oparciu o ten znak towarowy i go wykorzystują. Marka "Poręba 1798" przez lata upadała i nie była rozwijana, chcemy to zmienić, zmodernizujemy sygnowane nią produkty i wprowadzimy nowe - zapewnia prezes Wons.

Jak podkreśla prezes Rafametu, firma czeka jeszcze na rozstrzygnięcie kilku ważnych przetargów na znaczących przyszłościowych rynkach. Informacji należy spodziewać się w najbliższym okresie. W mijającym roku oddano również do użytku Halę Montażu II - sztandarową inwestycję ostatnich lat.

Wizja przyszłości - nowa strategia

Zarówno wspomniana wcześniej Hala Montażu II, jak i wieloletnie starania o przejęcie marki i dokumentacji "Poręby 1798" wpisują się w strategię działania firmy Rafamet. E. Longin Wons zapowiada, że nowa koncepcja funkcjonowania firmy zostanie oficjalnie zaprezentowana najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku, jednak pewne jej obszary już funkcjonują.

- Koncepcja budowy centrum obróbki skrawaniem jest realizowana od 2008 roku. Już teraz dysponujemy kilkunastoma obrabiarkami, które możemy dedykować na potrzeby obróbczych usług kontraktowych w taki sposób, aby nasi klienci mieli możliwość kontraktowania określonej liczby godzin pracy obrabiarek na przyszłe okresy. W przeszłości Rafamet, nie posiadając tak dużej mocy przerobowej, był skoncentrowany na obróbce na własne potrzeby. Obecnie wyodrębniony park maszynowy to unikatowe w skali kraju maszyny, na których mogą być obrabiane bardzo ciężkie detale - precyzuje Wons.

Źródło: Centrum PR

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę