Dofinansowanie inwestycji z instrumentami leasingowymi

Dofinansowanie inwestycji z instrumentami leasingowymi Designed by Freepik

Przedsiębiorstwa przemysłowe coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju instrumenty finansowe, dzięki którym mogą sfinansować swoje inwestycje bez potrzeby angażowania własnego kapitału. Coraz większa dostępność różnego rodzaju dotacji (nie tylko unijnych) otwiera też furtkę do pozyskania środków finansowych podmiotów zewnętrznych. W niektórych przypadkach, żeby zoptymalizować finansowanie, konieczne może być połączenie dotacji z jednym z instrumentów leasingowych.

Kredyt bankowy, pożyczka i leasing – przez długi czas były to najpopularniejsze instrumenty, którymi przedsiębiorstwa przemysłowe finansowały swoje inwestycje. Dziś coraz większą rolę odgrywają różnego rodzaju dofinansowania, w tym zwłaszcza dotacje unijne. Dzięki unijnym funduszom polskie firmy mogą np. nabywać nowoczesne technologie, zwiększać nakłady na badania i rozwój czy dotować swoją działalność eksportową. Te często bezzwrotne (w całości lub części) środki unijne pozwalają przedsiębiorcom zwiększać ich konkurencyjność rynkową i przynajmniej częściowo niwelować różnicę w stosunku do liderów rynkowych.

Rosnąca popularność leasingu

Gdyby wśród polskich firm z sektora przemysłowego przeanalizować najpopularniejsze metody finansowania inwestycji od czasu przemian ustrojowych, z pewnością uwagę zwróciłaby zwłaszcza rosnąca rola leasingu. Dziś leasing bije rekordy popularności i nic nie wskazuje na to, żeby trend ten miał ulec zmianie

Dzięki jego licznym zaletom po leasing sięgają dziś zarówno największe przedsiębiorstwa, jak i firmy z obszaru małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Zdecydowanie najczęściej za pomocą tego instrumentu finansowane są samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t. Przedsiębiorstwa jednak coraz chętniej finansują w ten sposób również maszyny i urządzenia produkcyjne, sprzęt IT, oprogramowanie czy wyposażenie biur i zakładów produkcyjnych.

Jak przekonuje Mateusz Kruszek, dyrektor departamentu w mLeasing, leasing jest jednym z najefektywniejszych narzędzi finansowania inwestycji dla firm przemysłowych. Jego główną zaletą jest możliwość zachowania płynności finansowej. 

Nasz rozmówca dodaje też, że klienci mLeasingu mogą korzystać z nowoczesnych maszyn i urządzeń bez konieczności angażowania dużych środków własnych. Dzięki temu firmy mogą inwestować w rozwój technologiczny i zwiększać swoją konkurencyjność, jednocześnie unikając długotrwałego zamrażania kapitału.

Dodatkowym atutem jest elastyczność. Firmy mogą dopasować harmonogram spłat do sezonowości przychodów, co jest szczególnie istotne w branżach o zmiennym popycie. Leasing operacyjny pozwala również na korzystanie z najnowszych technologii bez konieczności ich wykupu, co zapewnia stałą modernizację parku maszynowego.

– Jako mLeasing oferujemy również pakiety ubezpieczeniowe,Dofinansowanie inwestycji z instrumentami leasingowymi zdjęcie w treści artykułu które pozwalają minimalizować ryzyka. Korzyści podatkowe to kolejny argument. Przedsiębiorcy mogą zaliczyć raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodu, co obniża podstawę opodatkowania. W obliczu rosnących kosztów działalności leasing jest więc atrakcyjną alternatywą dla kredytów inwestycyjnych – dodaje Mateusz Kruszek.

Leasing operacyjny z dotacją lub pożyczka pod dotację

Firmy produkcyjne coraz częściej korzystają również z dotacji unijnych (i innych). Często wymagany jest jednak spory wkład własny. Jeśli przedsiębiorca nie chce albo nie może wziąć kredytu gotówkowego ani nie może skorzystać z własnych środków pieniężnych, dobrym rozwiązaniem może być połączenie dotacji z leasingiem lub z pożyczką leasingową.

Realizując dotację, przedsiębiorstwo bardzo często najpierw samodzielnie musi sfinansować całość lub część inwestycji, żeby dopiero po jakimś czasie otrzymać zwrot poniesionych nakładów. W tym celu firmy korzystają najczęściej z własnych środków pieniężnych, ewentualnie sięgają po kredyt bankowy lub pożyczkę. 

Coraz częściej w tym celu przedsiębiorcy decydują się też na leasing operacyjny. W przypadku takiej formy finansowania wszystkie opłaty leasingowe, które firma poniesie w okresie objętym refundacją, mogą zostać objęte dofinansowaniem unijnym. 

Jeśli czas trwania umowy leasingowej mieści się w okresie, w którym można zrealizować dotację, przedsiębiorca może liczyć na pełny zwrot kosztów leasingowych. Problem może się pojawić, jeśli umowa leasingu będzie dłuższa niż okres objęty dofinansowaniem. Wówczas może się okazać, że część płatności po tym terminie nie zostanie objęta refundacją.

Wyjściem w takiej sytuacji może być skorzystanie z pożyczki pod dotację. To elastyczne rozwiązanie finansowe, które łączy elementy kredytu bankowego i leasingu operacyjnego. Dzięki pożyczce przedsiębiorca nie musi angażować dużych środków własnych ani korzystać z kredytu bankowego. 

Cała procedura uzyskania pożyczki (wnioskowanie i oczekiwanie na decyzję) jest szybsza niż w przypadku tradycyjnego kredytu. Co więcej, miesięczne koszty pożyczki są zazwyczaj niższe niż w przypadku leasingu. Warto jednak pamiętać, że pożyczka może wpłynąć na zdolność kredytową firmy.

Mateusz Kruszek z mLeasing podkreśla, że finansowanie w formie pożyczki jest jednym z najefektywniejszych sposobów na maksymalne wykorzystanie środków unijnych. W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorstw z sektora przemysłowego firma mLeasing opracowała specjalne rozwiązania, takie jak Promesa Unia i Pożyczka Unia. Produkty te wspierają przedsiębiorstwa w procesie pozyskiwania dotacji – są dostosowane do wymogów dotacyjnych i ułatwiają realizację inwestycji bez konieczności angażowania pełnej kwoty na starcie. 

Promesa Unia daje firmie wstępną decyzję kredytową przed przyznaniem dotacji. Dzięki temu firma ma pewność finansowania i zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Z kolei Pożyczka Unia pozwala na szybkie uruchomienie środków na zakup maszyn i urządzeń, które spełniają warunki dofinansowania. 

Elastyczne warunki spłaty i dopasowanie harmonogramu do terminów rozliczeń z instytucjami, które przyznają dotacje, pozwalają przedsiębiorcom na realizowanie inwestycji już po złożeniu wniosku o dofinansowanie – bez ryzyka opóźnień i utraty dotacji.

– Współpraca z mLeasingiem to pewność w całym procesie finansowania. Dzięki kompleksowej obsłudze przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie na każdym etapie: od analizy możliwości uzyskania finansowania po finalne rozliczenie projektu. Sami mogą się natomiast skupić na rozwoju działalności, nie tracąc czasu na skomplikowane procedury administracyjne – podkreśla Mateusz Kruszek

Rozwiązania te są szczególnie korzystne dla firm, które inwestują w modernizację linii produkcyjnych, automatyzację procesów czy wdrażanie nowych technologii Przemysłu 4.0. Połączenie pożyczki z dotacją zwiększa finansową elastyczność firmy, umożliwiając szybszy zwrot z inwestycji i wzrost konkurencyjności na rynku.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5–6/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę