Jakim normom muszą odpowiadać śruby i nakrętki?

Jakim normom muszą odpowiadać śruby i nakrętki? Pixabay – Alicja

Aby śruby i nakrętki dobrze spełniały swoją rolę, powinny być wytrzymałe, trwałe i bezpieczne. Aby natomiast mieć pewność, że będą one zgodne z naszymi potrzebami, muszą odpowiadać określonym parametrom. Jakość na odpowiednim poziomie powinny zaś gwarantować obowiązujące w tym zakresie normy DIN, PN oraz ISO.

Bez względu na to, do jakich zastosowań będziemy chcieli wykorzystać śruby i nakrętki, bądź inne elementy łączące, powinny one charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Ponieważ jednak oferta rynkowa w tym obszarze jest bardzo szeroka, ryzyko wyboru nieodpowiednich produktów jest spore, co może skutkować w przyszłości dużo większymi problemami. Z pomocą przychodzą tu odpowiednie normy.

Powiązane firmy

Sariv Sp. z o. o.

Podstawowe normy dla śrub i nakrętek

DIN (skrót od Deutsches Institut fur Normung) – jest to norma opracowana przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Normy te dotyczą jakości produktów, ich wytrzymałości i zastosowania. Poszczególne oznaczenia składają się ze skrótu DIN i liczby określającej konkretną śrubę. Przykładowo, DIN 933 oznacza śrubę z łbem sześciokątnym oraz z pełnym gwintem, które wykonane są ze stali węglowej lub nierdzewnej o klasie własności mechanicznych 5.8, 8.8,10.9, 12.9 lub nierdzewnej A2 bądź A4. Norma DIN równoznaczna jest z rodzajem danej śruby.

PN – jest to Polska Norma, która jest normą krajową zatwierdzoną w jednostce normalizacyjnej. Jeśli na danym produkcie znajduje się takie oznaczenie, mamy pewność, że spełnia on wszystkie wymagania Polskich Norm. Takie elementy śrubowe są poddawane dokładnym badaniom i nadzorowi przez niezależny podmiot. Można więc mieć pewność co do ich jakości i bezpieczeństwa zastosowania. Przykładowo, PN 82105 oznacza śrubę z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości trzpienia.

ISO – jest to norma ustanowiona przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, czyli International Organization for Standarization (stąd też skrót ISO). Jest to najbardziej znana organizacja, która zajmuje się określaniem norm dla produktów wykorzystywanych w różnych dziedzinach, w tym dla śrub i nakrętek.

Konwersja norm DIN-PN-ISO

Ze względu na to, że śruby i nakrętki mogą być oznaczone różnymi normami, może pojawić się problem w przekształceniu jednej normy na inną. W praktyce jednak nie jest to wcale trudne. Wystarczy użyć tabeli konwersji norm. Jeśli znasz jedno oznaczenie, np. ISO, na tej podstawie możesz dowiedzieć się, jakie są pozostałe normy. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych pomyłek podczas doboru niezbędnych śrub czy nakrętek.

Źródło: Sariv

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę