Jest nowy poradnik dla przedsiębiorców w sprawie Brexitu

inFakt
Reklama
Reklama

Powstała nowa publikacja Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii „Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r. Poradnik dla przedsiębiorców”, która ma pomóc polskim przedsiębiorcom przygotować się do nowych realiów prowadzenia biznesu z firmami z Wielkiej Brytanii.

Kompendium wiedzy powstało w związku ze zbliżającym się końcem okresu przejściowego w stosunkach UE z Wielką Brytanią. Przedsiębiorcy znajdą tam porady, przykłady zmian oraz studia przypadków z różnych branż.

Reklama

31 grudnia 2020 r. upłynie okres przejściowy, w którym Wielka Brytania, pomimo formalnego wyjścia z UE 1 lutego 2020 r., nadal traktowana była jako państwo członkowskie z zachowaniem praw i obowiązków państwa członkowskiego. Oznacza to, że od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania znajdzie się poza jednolitym rynkiem i unią celną UE bez względu na to, czy obecne negocjacje dotyczące przyszłych relacji zakończą się sukcesem, czy nie. Od tego też dnia Wielka Brytania przestanie być związana unijnym prawem. Zmieni to otoczenie prawne relacji biznesowych polskich firm z brytyjskich rynkiem.

Poradnik dla przedsiębiorców ma za zadanie pomóc polskim przedsiębiorcom w przygotowaniach do nowej sytuacji i ułatwić zidentyfikowanie utrudnień i ryzyk, z którymi biznes będzie musiał się zmierzyć od przyszłego roku. Każda firma, niezależnie od wielkości, która prowadzi wymianę handlową z Wielką Brytanią, będzie podlegać nowym procedurom celnym i nowym wymogom regulacyjnym i administracyjnym.

Dlatego nowa publikacja MRPiT została skonstruowana w formule wariantowej – tam, gdzie to możliwe, omawiane zagadnienia jak np. podatki, cła, usługi cyfrowe zostały opisane w alternatywnych scenariuszach: umowy, jej braku lub skutków niezależnych od umowy lub jej braku. Poradnik zawiera aktywne linki do stron, na których znaleźć można dalsze informacje, dlatego stanowi także mapę do poszukiwania bardziej szczegółowych i stale aktualizowanych informacji.

>>Zobacz poradnik w sprawie Brexitu<<

Reklama

Źródło: gov.pl

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama