KGHM ponownie największą kopalnią srebra na świecie

KGHM ponownie największą kopalnią srebra na świecie KGHM

UKGHM utrzymał pierwsze miejsce w zestawieniu „największych kopalń srebra na świecie” w rankingu World Silver Survey 2023. W kategorii „największych producentów srebra” – miedziowy gigant – znalazł się na drugiej pozycji. – Na ten znakomity wynik zapracowała załoga KGHM – grono znakomitych specjalistów. To potwierdzenie, że projekty technologiczne i inwestycyjne umacniają nas w fotelu globalnego lidera w tej branży. Angażujemy ogromne pieniądze w rozwój KGHM, spółki, która podbija zagraniczne rynki i szuka nowych możliwości wydobywczych w Polsce. Srebro cechuje się najjaśniejszą barwą, taką w której widzę przyszłość KGHM powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA. Grupa Kapitałowa KGHM w 2022 r. wyprodukowała 1 327 ton srebra.

KGHM od wielu lat zajmuje wysoką pozycję wśród największych producentów srebra na świecie. 16% przychodów miedziowego giganta pochodzi właśnie ze sprzedaży srebra. KGHM sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu. Metal jest dostarczany w formie granulatu do fabryk produkujących materiały do zakładów jubilerskich i metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek trafia głównie do instytucji finansowych.

Produkcja srebra w KGHM odbywa się w Hucie Miedzi Głogów, gdzie od 1993 r. działa Wydział Metali Szlachetnych. Powstał specjalnie po to, by odzyskiwać obecne w rudzie miedzi metale szlachetne – srebro i złoto. Znajdują się one w tzw. „czarnym błocie”, czyli szlamie anodowym, powstającym podczas elektrorafinacji miedzi. Ze srebra katodowego o zawartości Ag powyżej 99,99% produkowane jest srebro metaliczne w postaci granulatu pakowanego w worki o masie 25 kg i gąsek o masie ok. 1000 uncji trojańskich, co wynosi około 31,1 kg. Raport „World Silver Survey” to jeden z najważniejszych raportów rocznych, który publikuje zestawienie największych producentów srebra. Przygotowuje go zespół złożony z analityków światowych rynków metali.

Srebro, ze względu na unikatowe właściwości fizyczne, wykorzystywane jest w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce, energetyce i wielu innych. Ma także zastosowanie w najnowszych rozwiązaniach technologicznych, między innymi w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice. Ogółem przemysł zużywa ok. 40% światowej produkcji srebra. Jest to również ceniony kruszec inwestycyjny.

W przyrodzie srebro jest rzadko spotykane jako czysty metal; występuje najczęściej w postaci związków z rudami miedzi, ołowiu, cynku i złota. Ma unikatowe właściwości fizyczne – jest ciągliwe i kowalne, o lśniącym połysku. Ma największą przewodność elektryczną i cieplną i już w starożytności było cenione jako metal szlachetny do wyrobu biżuterii i jako waluta. Obecnie srebro jest używane m.in. do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, taśm i paneli filmowych, luster, instrumentów muzycznych. Dzięki właściwościom bakteriobójczym znalazło nawet zastosowanie w medycynie – do wyrobu narzędzi chirurgicznych i lekarstw.

Źródło: KGHM

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę