Konkurs vector 2020 rozstrzygnięty. Oto zwycięzcy

Poznaliśmy rozstrzygnięcia siódmej już edycji konkursu vector dla innowacyjnych zastosowań systemów zasilania organizowanego przez igus Polska.

Firma igus, której jedną z dwóch głównych grup produktowych stanowią prowadniki i przewody, od lat wspiera innowatorów, którzy konstruują najciekawsze rozwiązania z zastosowaniem tych komponentów. Jedną z takich inicjatyw jest nagroda vector, przyznawana za innowacyjne aplikacje z wykorzystaniem systemów zasilania z e-prowadnikami, przewodami i wężami.

Powiązane firmy

igus Polska Sp. z o.o.

– Jednym z głównych założeń naszej filozofii działania jest wsłuchiwanie się w potrzeby naszych klientów. Dzięki takiemu podejściu co roku wprowadzamy na rynek ponad sto nowych produktów, które odpowiadają realnym potrzebom i rozwiązują konkretne, zgłaszane nam problemy – mówi Daniel Marzec, dyrektor zarządzający igus Polska. – Konkurs vector wpisuje się w tę filozofię, bo nagradzamy w nim kreatywność i innowacyjność, która służy praktycznym celom.  

Konkurs o nagrody vector to międzynarodowa inicjatywa zapoczątkowana przez centralę igus w Kolonii. Zwycięzcy zostali wybrani przez jury złożone ze specjalistów z dziedziny nauki, prasy branżowej oraz stowarzyszeń. Oprócz edycji światowej, igus Polska każdorazowo wyłania i nagradza polskich zwycięzców; tak też odbyło się tym razem. 

Złoty vector 2020 (nagroda w wysokości 2000 złotych) powędrował do Zgierza, do firmy WDX. System prowadzenia przewodów został zastosowany w systemie automatycznego ładowania ciężarówek. e-prowadniki kablowe są odpowiedzialne za bezpieczne dostarczanie przewodów pneumatycznych i elektrycznych do ruchomych wideł. Znajdują się one na dwóch poziomach, między którymi transportowana jest paleta euro.

Srebrny vector 2020 (nagroda w wysokości 1500 złotych) przyznany został działającej w Warszawie firmie M2M Team, specjalizującej się w monitorowaniu temperatur, wilgotności i ciśnienia, a także mapowaniu pomieszczeń i walidacji urządzeń. Nagroda została przyznana za system cobra, czyli automatyczny system przechowywania, który umożliwia intuicyjne i szybkie wyszukiwanie osocza krwi, przechowywanego w niskich temperaturach (-32°C). Dzięki zastosowaniu 7-metrowych e-prowadników serii 2500 i 3-metrowych serii 2700, został rozwiązany problem stosunkowo długich dróg przesuwu, w niewielkiej przestrzeni oraz przy ograniczonym promieniu gięcia.

Trzecią, brązową nagrodę vector 2020 otrzymała firma LTT, działająca w branży oświetleniowej oraz przy rozwiązaniach dla techniki scenicznej. Projekt zakładał realizację sufitu podwieszanego z zainstalowanymi mobilnymi urządzeniami oświetleniowymi Kinetic Light. Są to oprawy oświetleniowe poruszające się w górę i w dół. Wykonano ruchomy system kratownicy z zainstalowanymi urządzeniami oświetleniowymi. Elastyczny system zasilania został wdrożony przy użyciu zwijacza kablowego e-spool od igus. Za tą aplikację firma otrzymała nagrodę w wysokości 1000 złotych.

W tym roku jury konkursowe przyznało dwa wyróżnienia. Pierwsze dla firmy POLCOM Przemysław Kimla, za zastosowanie e-prowadników serii E4 w wycinarce laserowej, która pozwala zastąpić dwie maszyny jednym kompaktowym urządzeniem, dzięki czemu potrzeba mniej miejsca na hali produkcyjnej. Drugie wyróżnienie powędrowało do firmy Maszyny Budowlane Iwona Cłapa za maszynę podłogową, która usprawnia pracę na budowie i poprawia jakość jastrychów betonowych. Obie firmy otrzymują nagrodę w wysokości 500 złotych.

Konkurs vector nie byłby nazywany innowacyjnym konkursem, gdyby nie zaskakujące decyzje. Firma igus biorąc odpowiedzialność za środowisko i inwestując w ekologiczne rozwiązania na całym świecie, postanowiła także przyznać zieloną nagrodę vector za pozytywny wpływ na środowisko.  Pierwsza w historii nagroda została przyznana firmie P.H.U. Danuta Woźnica za zastosowanie systemów zasilania w zraszaczach transportowych oraz listwach nawadniających do opryskiwania roślin zarówno w zamkniętych, jak i otwartych uprawach.

Konkurs vector 2020 rozstrzygnięty. Oto zwycięzcy zdjęcie w treści artykułu

Bardzo nas cieszy rosnące zainteresowanie nagrodą vector. W tym roku wybór był jeszcze trudniejszy, gdyż frekwencja była niemalże dwukrotnie wyższa od tej w poprzedniej edycji, a poziom projektów naprawdę wysoki – mówi Hubert Kowalczyk, manager produktu e-prowadniki w igus Polska.

Źródło: igus

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę