Kosmiczne technologie coraz popularniejsze

PixaBay
Reklama
Reklama

Okazuje się, że polskie firmy zaczynają mocno dostrzegać potencjał zaawansowanych technologii.

Raport na temat polskiego rynku kosmicznego zatytułowanego „Gwiezdny biznes”, przygotowała firma audytorsko-doradcza Grant Thornton. Wynika z niego, ze wartość polskiej branży firm wykorzystujących technologie kosmiczne sięga, w zależności od przyjętej metodologii, od 7,3 do 12,5 mld zł.

Reklama

Jak wskazali autorzy raportu, biznes na świecie w coraz większym stopniu korzysta z dorobku naukowców zajmujących się kosmosem i jego eksploracją. Coraz więcej firm wdraża bowiem do własnej produkcji technologie, które powstały na potrzeby astronautyki.

Eksperci z Grant Thornton, powołując się na wyliczenia organizacji Space Foundation, wskazali w raporcie, że globalna branża technologii kosmicznych osiągnęła w 2014 r. przychody na poziomie 330 mld dolarów.

Menedżer w departamencie audytu w Grant Thornton Paweł Zaczyński zwrócił uwagę, że również polskie firmy coraz odważniej sięgają po technologie, które swój rodowód mają w astronautyce i badaniu przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Według szacunków Grant Thornton, wartość polskiej branży firm wykorzystujących technologie kosmiczne w ujęciu wąskim wyniosła w 2014 roku 7,3 mld zł, a w ujęciu szerokim – 12,5 mld zł. Dla porównania w 2012 r. było to odpowiednio 5,6 mld zł oraz 10,4 mld zł. Eksperci Grant Thornton prognozują, że w roku 2015 wartość branży w ujęciu wąskim sięgnie 8,4 mld zł, a w ujęciu szerokim może to być aż 13,7 mld zł.

Wartości prognozowane wyglądają imponująco, mogłyby jeszcze lepiej, bo nie wzięto pod uwagę wszystkich firm wykorzystujących technologie kosmiczne, jak chociażby firmy logistyczne czy handlowe monitorujące swoją flotę samochodową.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama